Święto muzyki kameralnej

Autor: 
Barbara Prasał

W dniach 23-24 kwietnia Bystrzyca Kłodzka – jak co roku o tej porze – stała się dla adeptów sztuki muzycznej centrum kameralistyki. Tutejsza Państwowa Szkoła Muzyczna już po raz XIX zorganizowała Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I st. W tegorocznej edycji konkursu, objętej patronatem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udział wzięło 39 zespołów z całego kraju. Młodych kameralistów oceniali: prof. Anna Prabucka-Firlej, prof. Krzysztof Sperski i dr Paweł Kukliński. Wszyscy jurorzy są pracownikami naukowymi akademii Muzycznej w Gdańsku, mają bogaty dorobek artystyczny, koncertują w kraju i za granicą, często wspólnie – jako Trio Gdańskie. Wśród duetów najwyższą punktację uzyskały pianistki Julia Balas i Aleksandra Bors z OSM I st. w Krakowie. W kategorii: zespoły większe 1. miejsce zajęli ex aequo: Karolina Jaskólska, Marianna Kanke i Stanisław Majewski z OSM I st. w Gnieźnie, Jan Siewierski, Jan Kęsik i Sebastian Łobos („Smyki”) z PSM I st. w Częstochowie oraz Klara Gronet, Mira Marton i Jędrzej Rosiewicz z PSM I. st. nr 4 w Warszawie.
W ramach konkursu zorganizowano trzy koncerty. Największym wydarzeniem był z pewnością piątkowy występ Tria Gdańskiego. Po pierwszej turze przesłuchań i przeprowadzeniu warsztatów metodycznych jurorzy dali uczestnikom konkursu wzór kameralnego muzykowania. Do najważniejszych celów tego znakomitego zespołu należą: z jednej strony propagowanie muzyki polskiej, z drugiej – przyswajanie szerokiej publiczności utworów mało znanych. Wierni takim założeniom muzycy z Gdańska zaprezentowali Trio fortepianowe Andrzeja Panufnika. Utwór powstał w roku 1934, lecz z powodu kaprysów historii musiał być dwukrotnie rekonstruowany. Gdański zespół – dotarłszy do unikatowego egzemplarza nut – wykonał praktycznie nieznaną wersję z 1945 roku. W drugiej części koncertu publiczność usłyszała dzieło należące do klasyki gatunku – Trio d-moll op. 49 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, zainspirowane głębokim uczuciem kompozytora do żony Cécile. Oba utwory wykonane zostały z ogromną pasją, wirtuozerią i wyczuciem formy, co słuchacze nagrodzili gromkimi brawami.
W sobotę, po drugiej części przesłuchań, odbył się tradycyjny koncert na schodach ratusza dla zgromadzonej
w centrum miasta publiczności. Zwieńczeniem konkursu był natomiast koncert laureatów, który uświetnili swą obecnością burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma i starszy wizytator Centrum Edukacji Artystycznej Zygmunt Komuszyna. Po uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród zwycięzcy – już rozluźnieni, ale nadal w doskonałej formie – zaprezentowali wybrane przez jury utwory.
Sprawna organizacja konkursu, na którą zwracała uwagę większość uczestników, możliwa była m. in. dzięki hojności wielu instytucji, firm i osób. Oto sponsorzy przeglądu: Gmina Bystrzyca Kłodzka, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Bystrzycy Kłodzkiej, „Pieczywo” s.c. - Międzylesie, „Mineral” – Gorzanów, „Euromatch” - Bystrzyca Kłodzka, Elżbieta i Krzysztof Pawlaszkowie, Henryka Szczepanowska, Celina i Ryszard Wójtowiczowie, Bożena i Jerzy Kleinowie. Wszystkim wymienionym organizatorzy składają gorące podziękowania.

Wydania: