Kościoły i kaplice Ziemi Kłodzkiej - Goworów
Największa wieś w południowej części Ziemi Kłodzkiej. Leży w Rowie Górnej Nysy i Masywu Śnieżnika. Zachowała układ wsi łańcuchowej ciągnącej się na długości około 3 km wzdłuż potoku Goworówki, na wysokości około 470-600 m. Najbliższe otoczenie wsi stanowią rozległe użytki rolne na stosunkowo dobrych glebach. Wieś ma znaczne, ale mało wykorzystywane, walory krajobrazowe i krajoznawcze.
Goworów zachował układ z bardzo interesującym zgrupowaniem zabudowy, przeważnie murowanej o cechach charakterystycznych dla pogranicza czesko-śląskiego.
Kościół filialny pw. św. Piotra i Pawła /parafia Roztoki/ wzmiankowany w 1360 r. W 1560 r. na jego miejscu zbudowano drewniany, a obecny renesansowy z 1598, rozbudowano na barokowy w 1631 (wówczas dostawiono wieżę) i w 1711. Jest to budowla orientowana, jednonawowa, z wydzielonym, wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Kwadratowa wieża nakryta jest stożkowym dachem. Wewnątrz znajduje się empora okalająca kościół /bez prezbiterium/. Zachowało się bogate i różnorodne wyposażenie, m.in. renesansowa chrzcielnica kamienna z pocz. XVII w. z późniejszą drewnianą pokrywą; barokowe, drewniane polichromowane ołtarze z ok. 1730; barokowa drewniana polichromowana ambona z 1730 r. Na sklepieniu znajdują się freski. We wnęce na elewacji umieszczona jest kamienna Immaculata z 1711 r.
Kościół wraz z dawnym cmentarzem otoczony jest murem z bramą w postaci parterowego budyneczku.
Msza święta w niedzielę o godzinie 10.30.