Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

NAGRODA - Podczas XI Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego, który odbył się w marcu br. w Kudowie Zdroju, uzdrowisko to, otrzymało nagrodę „Odkrycie Roku 2009”.
PAŁAC - Pałac w Szczytnej wystawiono na sprzedaż. Wielkie banery zapraszają do kupienia tej historycznej budowli: „Ostatni Pałac na sprzedaż”, „Last minute pałac na sprzedaż”.
MISS - W Polanicy odbędzie się I Konkurs Miss Polanicy Zdroju. Uhm…może za rok będzie wybierany również Mister?
ŚCIEŻKI - Otwarto ścieżki rowerowe pomiędzy Kudową Zdrój a Nachodem. Powstały dzięki pieniądzom uzyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Polsko – Czeskiego Pogranicza.
GOPR - W marcu Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratowniczemu stacjonującemu w Zieleńcu przekazano nowe zimowe pojazdy. Zostały one zakupione przez Marszałka Dolnego Śląska oraz Starostę Powiatu Kłodzkiego. Wszystko w ramach akcji „Bezpieczne Stoki Powiatu Kłodzkiego”.
NAUKA - Konstruktorzy z dusznickiego Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej opracowali projekt ekologicznego ogrzewania – ogniwo eternitowo – metalowe.
PAMIĘTNIK - W marcu ukazał się kolejny numer „Pamiętnika Kudowskiego” wydawananego przez Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju.
KŁOPOT - Wysypisko w Ścinawce zostało zamknięte z dniem 1 kwietnia. Powstaje więc problem, gdzie będą wywożone śmieci. Oby tylko w związku z uruchomieniem nowego wysypiska, obywatel nie dostał „po kieszeni”.
CZESKI - W Centrum Kultury i Promocji w Lądku Zdroju, realizowany jest projekt „To nie będzie czeski film”. Grupie chętnych mieszkańców umożliwiono poznawanie kultury Czech i naukę języka czeskiego.
ODWOŁAĆ - Jak było do przewidzenia, na posiedzeniu Rady Powiatu 30 marca, nie doszło do odwołania Starosty Kłodzkiego. Swoją drogą, po co te wnioski o odwoływanie? Wiadomo, że i tak ze względu na podział głosów do odwołania nie dojdzie.
ZASYPAĆ - Opłaty za wywóz nieczystości są spore. Polaniczanie wpadli na pomysł „nielegalnych wysypisk”. Takie wysypisko powstało na ulicy Kasprowicza. Niezła wizytówka uzdrowiska…
JĘZYK - 70 funkcjonariuszy straży granicznej oraz grupa policjantów, bierze udział
w kursach z języka angielskiego. Finansowane są one z funduszy Unii Europejskiej. Celem kursów jest ułatwienie mundurowym spełnienia obowiązków z zakresu zabezpieczenia EURO 2012. Niezły pomysł. Takie kursy przydałby się również urzędnikom, kasjerom w bankach i… niektórym włodarzom.
DZIWNE - Duszniki Zdrój już drugą kadencję nie mają swojego przedstawiciela w Radzie Powiatu Kłodzkiego. Burmistrz Dusznik robi co może, by tę ordynację wyborczą zmienić. Zwraca się do osób mających wpływ na zmianę. Niestety bez skutku. Dziwne to doprawdy, że żaden poseł z Ziemi Kłodzkiej, nie chce się tym problemem zająć.
KONNO - Droga do Kamieńca Ząbkowickiego, mająca znaczenie turystyczne, wygląda okropnie. Wieść gminna niesie, że za czasów Marianny Orańskiej można ją było szybciej pokonać konno, niż obecnie samochodem. Uhm…biorąc pod uwagę, że właśnie obchodzimy rok Marianny Orańskiej, a droga nosi jej imię, może nasi decydenci z rozmysłem jej nie naprawiają, byśmy przesiedli się na pojazd konny?
ZAMEK - Mimo starań burmistrza Radkowa, nie udało się odzyskać zamku w Ratnie Dolnym z rąk jego obecnego właściciela. Doprawy zaskakujące jest nasze ustawodawstwo, które pozwala by zabytki klasy zerowej rujnować. Szalejów Dolny, Bożków itd. Gdyby nie brak odpowiednich przepisów, można by było te piękne obiekty uratować.
HALA - Burmistrz Kłodzka, chce by na miejscu obecnego targowiska wybudować halę targową. Zaproponował to kupcom, ale im się ten pomysł nie spodobał. Miasto dofinansowałoby budowę, ale większą część kosztów musieliby ponieść sami kupcy. Nie dziwi więc fakt, że pomysł nie znalazł uznania. Z drugiej jednak strony, patrząc na obecny stan targowiska, nasuwa się jedna myśl: „brzydota”. Może udałoby się znaleźć jakieś wyjście, które zadowoliłoby obydwie strony?
ZBIORY - Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, wzbogaciło się o kolejne ciekawe zbiory. Tym razem dzięki hojności prywatnego kolekcjonera, muzeum otrzymało jeden z większych zbiorów paszportów w Polsce. Paszporty pochodzą z XIX stulecia. Można wśród nich obejrzeć m.in.: paszporty z okresu wojen napoleońskich. Dokumenty są imienne, z historią ich właściciela, co jeszcze bardziej je wzbogaca.

Wydania: