Dbanie o przyrodę - ważne zadanie

Autor: 
Danuta Chmielarz
drzewko.jpg

Atrakcją miejsc, w których żyjemy, jest przyroda. Dlatego tak ważne jest, by na otaczający nas świat uwrażliwić najmłodszych, uzmysłowić im, jak wiele i od nich zależy. Celowi temu ma służyć współpraca Nadleśnictwa „Zdroje” ze Szkołą Podst. im. Orła Białego w Szczytnej.
Piątek - 23 kwietnia.
Na terenie wskazanym przez Urząd Miasta czterech leśników /Rafał Lampasiak - st. specjalista służby leśnej, Antoni Budzan - zajmujący się logistyką oraz Ryszard Wyspiański i Wojciech Szukalski - strażnicy leśni/ czeka na grupę uczniów - z każdej klasy po dwóch przedstawicieli. Przygotowali miejsca gdzie posadzone zostaną młode drzewa jarzębiny; czekają sadzonki, narzędzia. Gdy uczniowie pod opieką nauczycielki Dominiki Mielnik docierają na miejsce, R. Lampasik udziela wszystkim wskazówki jak sadzić, następnie pomaga w sadzeniu pierwszakom. Pozostałymi uczniami zajmują się pozostali panowie. Wszystko przebiega sprawnie i bez przeszkód. - Naszym celem jest propagowanie idei zadrzewiania. Każde nowe drzewko to przecież ochrona naszego zdrowia. Poza tym uwrażliwiając najmłodszych na przyrodę sprawiamy, że dorastając będą o nią dbali - to już trzecia taka akcja, poprzednio sadziliśmy lipy - mówi R. Lampasik, a uczniom przypomina: nie wystarczy posadzić drzewka, trzeba potem o nie dbać, sprawdzać czy zdrowo rosną.
Czwartek, 22 kwietnia.
W SP im. Orła Białego w Szczytnej odbyły się III Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej... organizowany przez szkołę, tj. SK LOP, którego opiekunką jest Dominika Mielnik, i przy pomocy Nadleśnictwa „Zdroje”. Wzięło w nim udział 40 uczniów kl. V-VI z Polanicy, Szczytnej, Chocieszowa, Szalejowa Górnego, Dusznik Zdroju i Lewina Kłodzkiego. nagrody - książki o tematyce przyrodniczej - ufundowało Nadleśnictwo.
Współpraca doskonała i owocna
Przedstawione wydarzenia miały bezpośredni związek z Dniem Ziemi. Ale i na co dzień współpraca Nadleśnictwa „Zdroje” ze SP im. Orła Białego i Gminą układa się dobrze. W organizowanych przez SK LOP prelekcjach, warsztatach ekologicznych często uczestniczą leśnicy. - Wszyscy pamiętamy zimowe zajęcia w lesie p.n. „Jak człowiek może pomóc zwierzętom”, zorganizowane przez mgr.inż. Kazimierza Widucha, niezwykle ciekawe i atrakcyjne - wspomina D. Mielnik - Także na p. R. Lampasiaka zawsze możemy liczyć.
W listopadzie ub. roku w SP w Szczytnej odbył się XVIII Woj. Sejmik Ekologiczny - było to wyróżnienie za zajęcie I m. w Woj. Konkursie Na Najlepiej Pracujące SK LOP. Wśród uczestników Sejmiku byli nauczyciele, uczniowie, władze LOP Okręgu Wrocław - razem 120 osób. Spotkanie miłośników przyrody organizowała SP przy aktywnej pomocy Nadleśnictwa „Zdroje”.

Wydania: