O witaminach raz jeszcze

Autor: 
Jan Pokrywka

Warto nadmienić, że jeszcze większa cisza w mediach panuje na temat oddziaływania witaminy C na komórki rakowe. Działanie jej polega na utlenianiu poprzez wytwarzanie dwutlenku wodoru, znanego jako woda utleniona, działającego cytotoksycznie na komórki nowotworowe, a będące obojętne wobec komórek zdrowych.
Działanie takie askorbinianu jest możliwe gdy podawany jest dożylnie, ponieważ doustne ma ograniczoną wchłanialność w jelitach. Badania na myszach wykazały zmniejszanie się szybkości wzrostu guza jajnika i trzustki przy codziennym dawkowaniu wit. C w ilości 4 g na 1 kg masy ciała. W przypadku ludzi dawka wynosi 100 g podawana dożylnie w ciągu 200 minut.
Badania E. Camerona i L. Paulinga z 1976 r. wykazały niedobory askorbinianu u pacjentów chorych na raka, co dowodzi dużego zużycia w procesie obronnym organizmu. Przebadano pacjentów będących w stanie terminalnym i okazało się, że ci, którym podawano witaminę C żyli 1-3 razy dłużej niż pozostali (90% badanych), a 10% 20 razy dłużej.
Przypomnę, że w latach 50. biochemik Ernst Krebs odkrył działanie witaminy B 17 Laetrile, (amigdalinę) jako naturalne źródło cyjanku potasu.
Z jego badań wynikało, że rak powstaje m.in. w wyniku niedoboru tej witaminy w organizmie, a ten jest wynikiem złej diety. Kiedyś jadało się chleb pieczony z mąki gruboziarnistej z domieszką nasion prosa i lnu. Jadano również domowe przetwory z dodatkiem pokruszonych pestek śliwek, czereśni, jabłek bogatych w witaminę B 17.
Badania wykazały, że na raka i choroby serca nie chorują np. Eskimosi, pomimo mięsnej i tłustej diety. Okazało się, że zjadane przez nich dzikie jagody oraz mięso karibu zasobne jest w wit. B 17, ponieważ zwierzęta te żywią się bogatą w ten związek trawą strzałkową. Dla porównania, w swojej diecie Eskimosi przyjmują od 300 do 3000 mg B 17 dziennie, podczas gdy Europejczycy ok. 2 mg.
W uproszczeniu wygląda to tak. Każda molekuła B 17 zawiera jedną jednostkę cyjanku, jedną jednostkę benzaldehydu i dwie jednostki glukozy. Molekula otwiera beta-glucosidase - enzym, którego ilość wzrasta w pobliżu komórek rakowych. Wtedy dopiero uwalnia się cyjanek, który wraz z benzaldehydem, uwalnianym w tym samym czasie, i działając na zasadzie synergizmu, niszczą nowotwór.
Zdrowe komórki chroni w/w enzym w ten sposób, że rozdrabnia cyjanek i benzaldehyd i przetwarza je w produkty korzystne dla organizmu.
Nie trzeba dodawać, że wit. B 17 nie ma w sprzedaży a od lat 70. – w produkcji. O witaminie B 15 (kwas pangamowy) nawet nie wspominając.
Wszyscy odkrywcy tanich, i dość skutecznych witamin skutecznych dla zdrowia, spotykali się nieodmiennie z nagonką koncernów farmaceutycznych, których zyskom zagrażali, poprzez stworzone przez nie stowarzyszenia podległych sobie lekarzy i sponsorowane media dyskredytowały te osoby. Koncerny nie działały wprost: wyjątkiem jest noblista L. Pauling.
Z drugiej strony, w wielu krajach z aptek zniknęły tanie witaminy i suplementy, a ich miejsce zajęły drogie i niewiele warte tabletki musujące. Zjawisko to zachodzi także i u nas.
Jan Pokrywka

Wydania: