Pałac w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Autor: 
Marek Gałowski
Ol-ce 01.jpg

Historia ołdrzychowickiej rezydencji zaczyna się w XIV wieku. Prawdopodobnie w latach 1348-1366 murowany dwór o charakterze wieży rycerskiej zbudował tu Hanko Knoblauchsdorf, pierwszy właściciel wsi, kłodzki starosta i asesor sądu lennego. Zapisy z 1366 r. mówią o istnieniu we wsi murowanego dworu. Kolejna data to 1572 rok, kiedy do istniejącej wieży dobudowano dwa piętrowe skrzydła mieszkalne w stylu renesansowym.
Kolejne przebudowy miały miejsce w XVIII w., kiedy całość uzyskała elementy barokowe. W tymże stuleciu powstały pobliskie oficyny dworskie i zabudowania gospodarcze, zaś wokół pałacu założono rozległy park. W XIX w., z inicjatywy ówczesnych posiadaczy - von Magnisów, dokonano kolejnej renowacji obiektu nadając mu styl klasycystyczny. W rękach rodu Magnisów pałac pozostawał do końca II wojny.
Po wojnie pałac, a raczej zgromadzone tu wyposażenie (skradzione też z innych pałaców), zainteresował Rosjan. Wszystkie dzieła sztuki zostały wywiezione w nieznanym /wschodnim/ kierunku. W latach 1949-90 w pałacu mieściła się siedziba PGR-u a później Zakładu Rolnego, podlegającego pod Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe w Trzebieszowicach. Obecnie całość należy do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a pałacowe budynki stoją puste i niszczeją. Zwłaszcza, że non-stop są zalewane przez powódź.
Ołdrzychowicki pałac gościł znamienite osobistości. 22 sierpnia 1800 r. była tu królowa pruska Luiza Meklemburska (1776-1810), żona Fryderyka Wilhelma III Hohenzollerna. Z okazji jej przyjazdu założony został romantyczny park z alejkami i ławeczkami, egzotycznymi drzewami, sztuczną grotą, fontanną i grecką świątynią z jońskim portykiem. Póź-niejszą pamiątką po jej pobycie była że-liwna kolumna o wys. 22,5 m, która stała w centrum wsi aż do 1974 r. Do ołdrzychowickiego pałacu zajrzał też w czasie podróży po Śląsku John Quincy Adams (1767-1848), późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1825-1829), który w liście do brata wspominał wielkość i piękno pałacu oraz ogrodów.
Budynek pałacowy w Ołdrzychowicach Kłodzkich ma charakter głównie barokowo-klasycystyczny. Dwukondygnacyjny, z ryzalitem w środkowej części i wieżą od strony południowej. Czteropiętrowa wieża zbudowana na planie prostokąta o bokach 10,3 na 10 metrów.
W przyziemiu wieży, częściowo zagłębione w gruncie komory z łukowatymi sklepieniami. Główną bramę wjazdową zdobią kartusze herbowe. Obok bramy znajdują się dwie kapliczki - w jednej z nich Pieta datowana na 1790-1800 rok. Za pałacem zachowały się jedynie resztki parku, zarys fontanny oraz szkielet dużej oranżerii. Śladem dawnej świetności Magnisów jest okazałe rodzinne mauzoleum stojące w pobliżu kościoła.

Wydania: