"Tadzio" i promocja wydawnictw muzealnych

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń

Końcówka ubiegłego roku i początek tego zaowocowały dość licznymi publikacjami regionalnymi. Warto je zasygnalizować. Dziś o wydawnictwach Muzeum Ziemi Kłodzkiej, których promocja odbyła się w ostatnią sobotę styczniową. Ukazał się jubileuszowy, dziesiąty numer „Zeszytów Muzeum Ziemi Kłodzkiej”. Jak przystało na jubileusz jest to wyjątkowo „opasły” tom, liczy bowiem 400 stron. Pierwszy numer „Zeszytów” zawierający zaledwie 100 stron ukazał się w 1984 r. Wydawnictwo to znane jest z dobrego poziomu opracowań historycznych. Gwarancją tego było powołane od początku kolegium wydawnicze, w składzie którego zasiadali różni specjaliści. W skład pierwszego kolegium wchodzili m.in. historyk Ryszard Gładkiewicz, muzealnik Wojciech Gluziński, geograf Andrzej Grodzicki, archeolog Jerzy Lodowski. Wspomnieniami na temat początków tego wydawnictwa i osób tworzących go podzieliła się podczas spotkania była dyrektor Muzeum Krystyna Toczyńska-Rudysz. Obecnie na czele kolegium „Zeszytów” stoi historyk, również ze środowiska wrocławskiego, Grzegorz Pisarski. Sekretarzem natomiast jest Irena Klimaszewska, prowadząca bibliotekę muzealną, która podczas spotkania przybliżyła zawartość najnowszego tomu. Jest w nim sporo materiałów dotyczących historii twierdzy kłodzkiej, ale też można znaleźć i inne tematy, jak życie polityczne w lat. 30. XX w., początki fotografii na Ziemi Kłodzkiej, opis wzorników hut szkła z 1 poł. XX w. ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej, kalendarium współczesnych regionalnych wydarzeń kulturalno-społecznych, sprawozdania z działalności Muzeum Ziemi Kłodzkiej za ostatnie lata, przegląd publikacji regionalnych i inne cenne wskazówki bibliograficzne oraz recenzje, omówienia i nekrologi.
W ostatnim czasie Muzeum Ziemi Kłodzkiej wydało również wartościową publikację pt. „Kłodzko w średniowieczu”, zawierającą historię miasta od założenia do początków XVI w. Jest to wydawnictwo towarzyszące wystawie, czynnej od maja ub.r., cieszącej się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Jego twórcami są autorki scenariusza wystawy Barbara Frydrych i niżej podpisana. Efektownie wydane, na papierze kredowym, z mnóstwem ilustracji ukazujących unikalne ślady gotyku.
I wreszcie ostatnia nowość muzealna – to już piąty numer „Witryny muzealnej”. Jest to periodyk zainicjowany przez dyr. Klaudię Lutosławską, a redagowany przez Irenę Klimaszewską. Autorami zaś zawartych w niej artykułów są pracownicy Muzeum. Najnowszy numer poświęcony jest podsumowaniu działalności Muzeum w ostatnim półroczu, ale jak zwykle zawiera też trochę ciekawostek na temat historii placówki i jej zbiorów. Wartość wydawnictwa podnoszą liczne ilustracje.
Promocja wydawnictw muzealnych odbyła przy okazji organizowanego tego dnia wernisażu wystawy „Tadzio – Tadeusz Jażdżewski”, prezentującej wybrane fotogramy artystyczne naszego muzealnego kolegi, który zmarł w ub.r., świetnego fotografa, wrażliwego artysty. Komisarzem wystawy był Tomasz Gmerek.
Sobotnie spotkanie skupiło dość liczną publiczność, także wielu dawno niewidzianych w Muzeum gości oraz przyjaciół Tadzia. Przy tej okazji podziękowania za współpracę otrzymała także od pracowników Muzeum p. Klaudia Lutosławska, która od 1 lutego nie jest już dyrektorem tej placówki.

Wydania: