Niepokoje w Radzie Powiatu Kłodzkiego

Autor: 
komentarz: Mirosław Awiżeń

Do wiad. redakcji otrzymaliśmy „Wniosek o odwołanie p. Krzysztofa Baldego z funkcji starosty kłodzkiego” podpisanego przez 9. radnych (głównie z klubu Prawo i Sprawiedliwość). Poniżej zamieszczamy skrót owego wniosku:

Kłodzko dnia: 27 stycznia 201 Or.
Radni Powiatu Kłodzkiego -podpisani pod wnioskiem -
Szanowny Pan
Dariusz Kłonowski
Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego
Dziatając zgodnie z art. 31 ust. 1,2,3 ustawy o samorza.dzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 roku (z pozn. zm.) zgłaszamy wniosek o odwołanie Pana Krzysztofa Baldego z funkcji Starosty Kłodzkiego.

/.../ Uzasadnienie merytoryczne:
Pan Krzysztof Baldy zostat wybrany na Starostę Kłodzkiego uchwałą Rady Powiatu Kłodzkiego. Nr XI1/175/2007 r. Starosta z mocy prawa organizuje prace zarzaądu powiatu i starostwa powiatowego, kieruje bieżącymi sprawami powiatu, jest zwierzchnikiem służbowym pracowników starostwa i kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, a także zwierzchnikiem powiatowych służb, inspekcji i straży. Dotychczasowy przebieg wykonywania obowiązków Starosty Kłodzkiego realizowany przez Pana Krzysztofa Baldego budzi wiele zastrzeżeń zarówno w ocenie radnych Rady Powiatu Kłodzkiego jak i opinii społecznej, szczególnie w zakresie:
1. Polityki kadrowej: /.../ Znamiennym jest fakt, że Starosta Krzysztof Baldy nie potrafił samodzielnie likwidować źródeł powstających konfliktów społecznych lub personalnych w powiatowej administracji. Przykładem bezspornym spóźnionych lub nieodpowiedzialnych działań starosty Krzysztofa Baldego w zakresie kierowania powiatową administracją były np.; wnioskowanie i odwołanie dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, odwołanie dyrektora SP ZOZ Kłodzko, akceptacja sposobu realizacji zmian na stanowisku Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, wnioskowanie odwołania członków Zarządu Powiatu Kłodzkiego.
2. Organizacji pracy starostwa, zarządu i jego aparatu pomocniczego.
Starosta nie potrafi także egzekwować od podległych sobie jednostek organizacyjnych i ich kierowników realizacji uchwał Rady Powiatu i Zarządu Powiatu, czego przykładem jest indolencja w zakresie realizacji Uchwały Rady Powiatu Nr XXXII/428/2009 r. z dnia 25 marca 2009 r. zobowiązującej Zarząd Powiatu do zapewnienia obsługi medycznej w dni wolne od pracy i święta dla mieszkańców gminy Lądek Zdrój i Stronie Śląskie z punktem obsługi stacjonarnej na terenie miasta Lądek Zdrój lub Stronie Śląskie w terminie do 30 kwietnia 2009 r. Starosta nie realizuje skutecznie przedmiotowej Uchwały Rady Powiatu pomimo przyjętego ponownego wniosku Rady w tej sprawie na Nadzwyczajnej Sesji Rady w dniu 20.11.2009 r.
Znamiennym dla zasadności wniosku jest fakt, że braki należytego nadzoru i kontroli pracy ze strony starosty w zakresie wykonywanie przez pracowników wykonujących w imieniu starosty zadania z zakresu administracji rządowej podwazają zaufanie spoteczeństwa do praworządności w funkcjonowania publicznych organów Państwa Polskiego. Przykładem takiego stanu rzeczy są fakty opisywane w publikacjach w mediach ogólnopolskich związane z procedurą wydawania przez organy państwowe, a w tym przez Starostę Kłodzkiego w 2008 r., pozwolenia na budowę wyciągu narciarskiego w Zieleńcu - na terenie Gminy Duszniki Zdrój. /.../ Uważamy jednak, że w sytuacji podjęcia wiedzy ze strony urzędu starosty o złożeniu oświadczeń ze strony wnioskodawcy, które naruszają porządek prawny i stanowią podstawę do odpowiedzialności karnej, niezbędnym, a wrecz obligatoryjnym staje się zgłoszenie tego faktu przez Starostę do odpowiednich organów ścigania. /.../ Mając powyższe na uwadze, składamy powyższy wniosek, który umożliwi dokonania przez Radę Powiatu Kłodzkiego wyboru nowego Starosty Kłodzkiego, którego działania spowodują wprowadzanie oczekiwanych rozwiązań systemowych likwidujących problemy społeczne mieszkańców Powiatu Kłodzkiego, odbudują zaufanie publiczne do organów władzy państwowej, a także powstrzymają wzrost jego długu publicznego.

Radni Powiatu Ktodzkiego - wnioskodawcy /
-----------------------------------------------------------------
Ale należy się Państwu parę słów zdziwienia z mojej strony:
Nie tak dawno nastąpił „rozwód” kilkuletniej koalicji PO i PiS w Radzie Powiatu Kłodzkiego. W wyniku rozwiązania umowy koalicyjnej z Zarządu Powiatu Kłodzkiego odwołani zostali dwaj przedst. PiS czyli pp. Marek Jagódka - z-ca Starosty i Marek Szpak - etatowy członek Zarządu. I po paru miesiącach teraz już opozycja (czyli PiS) składają wniosek o odwołanie starosty ponieważ „dotychczasowy przebieg wykonywania obowiązków starosty kłodzkiego realizowany przez p. Krzysztofa Baldego budzi wiele zastrzeżeń ...”. Dotychczasowy??? - a kto odpowiadał i za co w ciągu tych paru lat istnienia koalicji?
Co ciekawsze - pod wnioskiem o odwołanie p. Krzysztofa Baldego nie ma podpisu p. Marka Szpaka i z zastrzeżeniem (???) podpis p. Marka Jagódki. To chyba nie powinno nikogo dziwić bowiem: jak napisał w swoim oświadczeniu Starosta Kłodzki (GP nr 5) „nadzór /.../ nad procesem wydawania pozwoleń na budowę /../ pełnił wówczas p. Marek Szpak”. Zatem to on pierwszy powinien zawiadomić prokuraturę o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ... A p. Marek Jagódka odpowiadał m.in. za ochronę zdrowia na naszym terenie podejmując decyzje o likwidacji jedn. organizacyjnych w służbie zdrowia oraz personalnych w momencie nieobecności p. Starosty (był na urlopie) ... I tak dalej i tak dalej...
... oczywiście nie wydaje mi się, żeby wniosek o odwołanie był realistyczny - to po prostu jest próba „politycznej zawieruchy”skleconej zbyt pospiesznie.
Mirosław Awiżeń

Wydania: