Zapowiada się rok pełen zmian

Autor: 
Marta Gadomska

Jeszcze nie tak dawno pisałam o zmianach jakie będą obowiązywać kierowców (zaostrzenie kar za jazdę pod wpływem alkoholu), a najnowsze raporty wskazują, że to tylko małe ‘nic’ w porównaniu z tym, co naprawdę czeka nas w Polsce. Nie wspominając o wyborach, które na pewno wprowadzą zmiany na stanowiskach w rządzie, zmiany w przepisach dosięgną niemalże każdej dziedziny naszego życia. Dla naszych czytelników wybrałam te, z którymi warto się zapoznać zanim oficjalnie wejdą w życie.
Drodzy rodzice! Nastąpią zmiany w urlopach macierzyńskich. Do obowiązkowych 20 tygodni dojdą dodatkowo (w zależności od tego ile posiadamy pociech) 2 tygodnie w przypadku jednego dziecka i 3 tygodnie na wieloraczki. Ponadto pojawi się także ‘tatusiowe’ trwające tydzień i przysługiwać będzie ono mężczyźnie od dnia narodzin dziecka. I wcale nie ma być to dodatkowe przedłużenie czasu na leczenie kaca…
Emeryci. Koniec z opłatami abonamentowymi za telewizję i radio. Przepis obowiązuje emerytów, rencistów, bezrobotnych i pobierających świadczenia przedemerytalne. Należy jednak pamiętać o złożeniu na poczcie odpowiednich dokumentów zwalniających z opłat.
Klienci banków. Jeśli do tej pory przechodziliście przez piekło związane z przejściem z banku do banku, teraz możecie poczuć ulgę. Wasz nowy bank ma w obowiązku załatwienie za was formalności związanych z zamknięciem konta u konkurenta.
Nie są to jedyne zmiany w sferze bankowej. Wszyscy ci, którzy korzystają z kart płatniczych już niedługo będą musieli pozbyć się tych zawierających pasek magnetyczny i zamienić je na te z czipem.
Pełnoletni! Skoro przy kartach i czipach jesteśmy warto wspomnieć, że malutki, tajemniczy czip zdominuje niedługo zawartość naszego portfela. Oprócz kart płatniczych już pod koniec 2010 a na pewno w I połowie 2011 czip zostanie dołączony do naszego dowodu tożsamości. Oznaczać będzie to wymianę dokumentu na nowy, wzbogacony o czip, w którym zakodowane będą nasze podstawowe dane tj.: imię, nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia, numer PESEL i zdjęcie.
Podróżni. Korzystający z PKP InterCity mogą cieszyć się z niższych cen biletów. Niestety nie mogą podzielić tego podróżujący pociągami Przewozów Regionalnych. Nie tylko ceny biletów wzrosły, ale wydłużył się delikatnie czas podróży, co właściwie na tę porę roku można usprawiedliwić niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zrobi się jednak kolorowo. A to za sprawą biletów. Jeśli podróżujemy z Wrocławia w stronę Przemyśla lub z Warszawy do Krakowa, wręczą nam w okienku ulgowy bilet koloru fioletowego. Jeśli natomiast chcemy skorzystać z promocji 5 przejazdów w cenie 4 dostaniemy bilet koloru niebieskiego.
Narciarze. A jeśli przyjdzie wam ochota na podróż w stronę stoków narciarskich, to o jednym musicie pamiętać. Od 1 stycznia dzieci do lat 15 muszą podczas jazdy na nartach lub snowboardzie mieć na głowach kask ochronny. Niedostosowanie się do przepisu grozić będzie mandatem.
I wreszcie maturzyści! W tym roku wszyscy bez wyjątków będą musieli przystąpić do egzaminu z matematyki. Ale to nie jedyny problem tegorocznych maturzystów. Należy dokładnie sprawdzić jakie przedmioty są punktowane dla danego kierunku na danej uczelni. Okazuje się, że ta sama specjalizacja może (w zależności od upodobań uczelni) wymagać innego zestawu przedmiotów, których wynik z matury wliczać się będzie do rekrutacji… By to lepiej sprecyzować dla przykładu: uczeń składający papiery np. na stosunki międzynarodowe może niemile się zaskoczyć, jeśli zobaczy, że Uniwersytet Wrocławski wymaga od niego zdania matury z języka, historii i wosu, a (np.) Uniwersytet Opolski wymagać będzie języka, wosu i historii…szczerze współczuje…
Mimo tego życzę wszystkim dużo dobrego w Nowym Roku!

Wydania: