Jasełka w Długopolu Górnym

Autor: 
Bożena Gałusza

Dnia 3 stycznia 2010 r. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Długopolu Górnym odbyły się Jasełka pt.: „Emanuel – Bóg jest z nami”.
Wcześniej uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej w Długopolu Górnym pod przewodnictwem pań Bożeny Gałusza i Anny Olejniczak wystawili to przedstawienie dnia 20.12.2009 r. w Domu Kultury w Międzylesiu na Wigilii dla samotnych a następnie w szkole dnia 22.12.2009 r.
W czasie Jasełek zaśpiewała laureatka I miejsca Przeglądu Kolęd i Pastorałek Przedszkolnych w Złotym Stoku – Roksana Jadwisieńczak.
Treść Jasełek obejmowała czasy współczesne. Marysia wylosowała figurkę Pana Jezusa na Roratach. W drodze do domu wpada na nie dziecko ulicy, które nie poznało Jezusa i twierdzi, że Jezus to postać zmyślona, nieprawdziwa. Następnie staruszka chwali chłopca za piękny taniec on jest zdziwiony, że ktoś go pochwalił. Dzieci ulicy rozmawiają o swoich kłopotach, o tym, że rodzice wyruszyli za granicę na zarobek, jedno z dzieci nie ma ojca, matka musi pracować na czarno, zaś w pewnym domu cieszą się gdy dziecka nie ma przy nich. Staruszka zaprasza te biedne dzieci do siebie na wigilię, bo ich rodzice o nich nie pamiętają. Przez okazaną im miłość prowadzi do zmiany ich życia. Aniołowie i dzieci mówią, że Jezus narodzony w Betlejem jest cały czas obecny w Kościele, w czasie Mszy Świętej, w Komunii św., na katechezie i w modlitwie zmówionej z wiarą. Ksiądz zachęca, aby przybyć do ołtarza i powierzyć Świętej Rodzinie nasze domy, ludzi, z którymi się spotykamy. Dzieci proszą o trzeźwe powroty ojców do domu, kochające mamy, które pochylą się nad swoim dzieckiem i dadzą więcej lizaków niż klapsów, o babcię w domu. Czas Bożego Narodzenia to wezwanie do refleksji nad życiem: „Zatrzymaj się na chwilę, odetchnij pięknem świata. Zauważ swego brata zastanów się nad tym co w sercu kryjesz, pomyśl: po co żyjesz?” Należy dostrzec Jezusa w swoim życiu. On jest obecny i czeka na nas w Kościele. Wystarczy tylko w to uwierzyć.

Wydania: