Kościoły i kaplice Ziemi Kłodzkiej - Gorzanów

Autor: 
Zbigniew Oliwa
Foto: 
Jadwiga Oliwa
gorzanów.jpg

Bardzo duża i długa wieś ciągnąca się wzdłuż Nysy Kłodzkiej u stóp Krowiarek w Masywie Śnieżnika. Wieś posiada wyjątkowo bogate zaplecze handlowo-usługowe. Gorzanów zachował w pełni pierwotny układ przestrzenny, który jest dość złożony – łączy bowiem układ wsi łańcuchowej z wielodrożnicową. Posiada też największy ze wszystkich wsi na Ziemi Kłodzkiej, najcenniejszy zespół obiektów zabytkowych.
Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny – pierwotny wzmiankowany w 1341 r. Gotycki kościół został gruntownie przebudowany na barokowy w 1658 r. W tej postaci, bez większych zmian dotrwał do dziś, przechodził tylko remonty.
Jest to dość przysadzista, szeroka budowla salowa, z wielobocznie zamkniętym prezbiterium
o półkolistych oknach osadzonych w bardzo głębokich wnękach. Do kościoła dostawiona jest zakrystia i loża kolatorska. Nakryty dwuspadowym dachem, z kwadratową, niewysoką wieżą zwieńczoną niskim hełmem z prześwitem. W prezbiterium sklepienia krzyżowo-żebrowe, nad nawą sklepienia lustrzane. Wewnątrz cenne wyposażenie barokowe i rokokowe między innymi rozbudowany architektonicznie drewniany, polichromowany ołtarz główny z lat 1770-80 przypisywany M. I. Klahrowi. Od strony wewnętrznej do muru dobudowane są trzy kaplice: św.Barbary z 1651 r., św. Franciszka Ksawerego i wnękowa. Msza święta w niedzielę o godzinie 9.00, 11.00 i 16.00.

Wydania: