październik 2015

Dynamika, nazwa wzięta z fizyki, przyjęła się wśród nas jako kategoria ogólna i ze wszech miar pozytywna. I to zarówno w odniesieniu do wielu naszych działań, jak i do wszelkiego rodzaju dzieł. W tym literackich. Usłyszeć o sobie - jesteś dynamiczny/dynamiczna, to cenna pochwała. Warta premii lub awansu. A czego oczekujemy po książce, po beletrystyce, kiedy usłyszymy o niej, że ma wartką, dynamiczną akcję, że bohaterowie to dynamiczne indywidualności? Odpowiedzmy na te pytania, posługując się książką Kristiny Sabaliauskaite "Silva rerum".

Śledzenie, rozpisanych na wiele stron perypetii bohaterów to gratka dla tych, którzy lubią fabuły pełne, elegancko domknięte, bez zbędnych niedopowiedzeń albo niejasnych ciągów dalszych. Takich pozostawionych do uzupełnienia, co może, jak wiemy, mocno irytować. Nieczęsto też się zdarza w naszej prozie udane połączenie dziejów osobistych i wielkiej historii. A jeszcze do tego na wyrazistym, różnorodnym tle. Nie tylko tym przyrodniczym. Oba te warunki spełnia bez wątpienia książka Elżbiety Cherezińskiej "Turniej cieni".

Bezpłatne badania nerek

Autor: 
inf.wł.

W Kłodzku rozpoczyna się kampania NEFROTEST
6 września (niedziela) br., w Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku (na terenie szpitala, za lądowiskiem dla helikopterów) będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 45 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 300. Akcja w Kłodzku jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku.

Barszcz Sosnowskiego

Autor: 
inf. PPIS
Foto: 
Z. Dajdok
Zygmunt Dajdok_Heracleum sosnovskyi.jpg

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas spacerów i wycieczek szczególnie w słoneczne dni, kiedy możemy zostać narażeni na ostre poparzenie skóry. Przyczyną może być kontakt z barszczem Sosnowskiego, wysoką zielną rośliną. Barszcz jest dosyć okazały i może wzbudzić zainteresowanie szczególnie u dzieci. Rozpoznanie rośliny może oszczędzić wielu nieprzyjemności.
Barszcz Sosnowskiego to wyjątkowo kłopotliwa roślina. Wywodzi się

Żegnajcie wakacje

Autor: 
Irena Caryk
W2.jpg

Wspomnienia z wakacji, z ciekawych wypraw turystycznych - znów zaczynamy rok szkolny.

Działania Artystyczne w Międzylesiu 21-22.08.2015

Autor: 
Mirosław Awiżeń
M3.jpg

W programie m.in.: pokaz tańca średniowiecznego, prezentacja żywego słowa mówionego i śpiewanego, wernisaż wystawy, twórcze warsztaty dla dzieci, slam poetycki dla dzieci i młodzieży.