Gmina Międzylesie w środku sezonu letniego - ale dziś nie o wypoczynku czy też turystyce, ale o codziennej pracy

Autor: 
Mirosław Awiżeń
m1.jpg
m2.jpg
m1a.jpg
m3.jpg
m4.jpg
m8.jpg
m7.jpg
m6.jpg

Jest 14 sierpnia 2023 roku, poniedziałek, to znaczy tuż po niedzieli a przed Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Narodowym Świętem Wojska Polskiego. Totalny środek „długiego weekendu”, bo wystarczyło wziąć jeden dzień wolnego (czyli właśnie ten poniedziałek), by mieć aż 4 dni wolnego, ale ...
...p. burmistrz Tomasz Korczak jak zwykle w pracy, urząd „na chodzie”, a co z pracami w Gminie?
- Nie ma co siedzieć w biurze i opowiadać co i jak – mówi Burmistrz. Pojedziemy na objazd Gminy i sam zobaczysz...

No to wyruszamy w trasę:
1/ Jesteśmy na międzyleskim Rynku: a tu końcowa wymiana oświetlenia na super oszczędne ledowe tak lamp ulicznych jak i „parkowych”. Prace w toku.
2/ Buduje się duża hala sportowa – już „wychodzi” z ziemi. I ludzie pracują.
3/ A po drugiej stronie ulicy Sportowej „w oczach rośnie” nowe osiedle domków jednorodzinnych.
4/ Kolejny remont, modernizacja i rozbudowa. W Zespole Szkół Samorządowych w Międzylesiu rozbudowuje się oddział żłobkowy. I tu też plac budowy nie jest zamknięty „na cztery kłódki” ale prace trwają w najlepsze. Jak dodaje p. Burmistrz: z dotychczasowych 15 do 25 miejsc zwiększy się nam liczba miejsc żłobkowych. Oczywiście część żłobka jest czynna – a w niej uśmiechnięte dzieciaki.
5/ Ul. B. Chrobrego – tu już przygotowania do założenia kanalizacji (kręgi i inne elementy kanalizacji). Jak przyjedziesz tutaj następnym razem to zapewne prace będą w pełni – komentuje Burmistrz.
6/ Teraz czas do Różanki. I nowo wyremontowana droga powiatowa Niemojów – Różanka (wspólne działanie Powiatu i Gminy) – dodaje Burmistrz: „uzbrojona” w nowe oświetlenie i sieć wodociągową.
7/ Dalej Różanka – i w budowie świetlica. Tym razem na budowie nie ma nikogo.
8/ I odnowiony Gołębnik – też w Różance. O mało co byłby znikł z naszego krajobrazu ten unikalny zabytek – podsumowuje Burmistrz.
9/ Od Długopola Górnego do Domaszkowa jedziemy nie główną drogą ale niedawno utwardzoną, z wyasfaltowaną drogą „powyżej”. Jakże przepięknie przebiegająca – rzadko się aż tak zachwycam widokami, bo przecież mam „je na co dzień”, ale tą drogą trzeba koniecznie przejechać czy przejść i przystanąć przy kapliczce przydrożnej.
10/ Jesteśmy w Domaszkowie – a dokładniej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. I tutaj prace trwają. Trwa budowa nowych łazienek. Jedne są już gotowe a część obiektu odnawiana.
11/ Jak remonty to remonty – tym razem odnowienia „domaga się” „ORLIK” w Domaszkowie. Pozostałe części Zespołu Sportowego są czynne.
12/ Drogą gminną Domaszków – Jaworek (porządnie zrobioną w trudnym terenie) dojeżdżamy do urokliwego ośrodka wczasowego w Jaworku. Co tam zresztą będę opowiadał – popatrzcie sami na te przepiękne domki z ogrodami na dachach. Tak „przy okazji” zapytałem się Panią z recepcji, czy można tu zatrzymać się na nocleg? Odpowiedziała, że tak, ale miejsca muszę zarezerwować wcześniej. Na dzień dzisiejszy mam pełne obłożenie do końca września...
13/ „Traktem Marty” dojeżdżamy do Nowej Wsi – a tu drogą „za kościołem”, patrząc od strony Goworowa, kolejny „plac budowy” domków jednorodzinnych, letniskowych czy też pensjonatowych.
14/ Warto przejechać się nową drogą gminną z Nowej Wsi do Gajnika – fajna wycieczka, tak samochodowa, rowerowa jak piesza. Gajnik ma swój urok.
15/ Na zakończenie wędrówki zawitaliśmy do Szklarni. Po co? Aby pokazać m.in., że i tu jest nowoczesne, energooszczędne oświetlenie.
Oczywiście pokazałem Ci tylko niewielką część naszych działań budowlano-remontowo-modernizacyjnych w Gminie. Ale następnym razem pokażę Ci kolejne działania – mówi Burmistrz.
To umawiamy się na następne spotkanie w Gminie na połowę października tego roku.

Wydania: