Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1ABSOLUTORIUM.jpg
2DZIEWIĄTE AUTO.jpg
3FESTIWAL GÓRY LITERATURY.jpg
4FESTIWAL LAWENDY.jpg
6JUBILEUSZOWE BIEGANIE W GÓRACH SOWICH.jpg
5DZIEJE SIĘ PRZY ZYGMUNTÓWCE.jpg

JUGÓW – KANALIZACJA I REMONT DROGI
Gmina Nowa Ruda pozyskała dofinansowanie na remont dróg gminnych w Jugowie. Wartość całego zadania wyniesie 631 tys. zł, z czego 533 tys. zł pochodzić będzie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Ulice Jana i Olimpijska otrzymają nową nawierzchnię po tym, jak zakończono największą inwestycję w Gminie Nowa Ruda – budowę kanalizacji sanitarnej w Jugowie.

DWA KĄPIELISKA W REMONCIE
Gmina Nowa Ruda prowadzi aktualnie dwie inwestycje na kąpieliskach wodnych. Pierwsza z nich to remont basenu zewnętrznego w Jugowie na kwotę 2,9 mln zł. Zadanie polega na modernizacji istniejącego budynku, przebudowie boiska do siatkówki plażowej, wymianie ogrodzenia, przebudowie nawierzchni utwardzonych i utwardzeniu placu przy basenie, konserwacji niecki basenowej, budowie kanalizacji sanitarnej w celu odprowadzenia ścieków z sanitariatów i niecki. Dofinansowanie inwestycji uzyskano z Programu Rządowego Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 2 886 100 zł. Gmina dokłada jedynie 59 tys. zł. Planowany termin ukończenia zadania to maj 2024 r.
Druga inwestycja odbywa się etapowo. Aktualnie trwa drugi etap – zagospodarowanie terenu zbiornika wodnego w Dzikowcu. Wartość prac to 3 mln zł. Firmy mają czas do wakacji przyszłego roku na wykonanie m.in. budynku sanitarnego, placu/tarasu z kostki, chodników, ciągu pieszo-rowerowego (240 m), prac ziemnych i związanych z odtworzeniem zieleni, przebudowy drogi dojazdowej (37 m) i terenu rekreacyjnego (nowy pomost o łącznej długości 96 m, plaża i kąpielisko).

ABSOLUTORIUM
28 czerwca odbyła się sesja absolutoryjna. Jednym z punktów obrad było udzielenie absolutorium dla wójt Adrianny Mierzejewskiej. Wójt otrzymała poparcie wszystkich radnych, za co dziękowała podkreślając, że rozwój Gminy Nowa Ruda jest wynikiem dążenia do wspólnego celu wielu osób.

DZIEWIĄTE AUTO
Gmina Nowa Ruda dofinansowała zakup lekkiego samochodu Volkswagen Crafter z napędem 4x4 w wysokości 200 tys. zł dla OSP Czerwieńczyce. Kolejne 200 tys. zł pochodzi z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Teraz już wszystkie dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych może używać nowych pojazdów ratowniczo-gaśniczych (OSP Czerwieńczyce, OSP Wolibórz, OSP Bożków, Osp Ludwikowice Kłodzkie, OSP Sokolec, OSP Nowa Wieś Kłodzka, OSP Dzikowiec Kłodzki, OSP KSRG Jugów, OSP Włodowice).

FESTIWAL GÓRY LITERATURY
W dniach 7-16 lipca do gminy Nowa Ruda ściągnęli liczni turyści, uczestnicy Festiwalu Góry Literatury. Wydarzenie, które swoje źródło miało w 2015 r. w Gminie Nowa Ruda, dziś jest jednym z największych tego typu na Dolnym Śląsku. W tym roku zgromadziło widownię w liczbie 34 tysięcy i widownię online rzędu 200 tysięcy.
Organizator Festiwalu Festiwal Góry Literatury – czyli osoby skupione wokół Fundacji Olgi Tokarczuk – prowadzili liczne spotkania z literatami, rysownikami, muzykami, dziennikarzami. Odbyły się koncerty, projekcje, instalacje, wystawy i wydarzenia towarzyszące. Był także specjalny blok zajęć dla dzieci.

BIATHLON W GMINIE NOWA RUDA
Wójt Adrianna Mierzejewska i poseł Marcin Gwóźdź rozmawiali z dyrektorami zespołów szkolnych i przedszkolnych na terenie Gmina Nowa Ruda o zadaniach, jakim mają sprostać placówki w nadchodzącym roku szkolnym. Spotkanie odbyło się także w obecności Andrzeja Sidorowicza-Radzikowskiego, który wraz z Wójt zapraszają chętną młodzież na zajęcia z biathlonu. O szczegółach naboru i zajęć poinformujemy we wrześniu. Dzieci na początku będą trenowały na rolkach i korzystały z bezpiecznej broni laserowej. Przygoda gwarantowana.

FESTIWAL LAWENDY
25 czerwca już po raz piąty w Woliborzu odbył się Festiwal Lawendy. Tego dnia można było zrobić oszałamiające zdjęcia na tle 2 hektarów lawendy, wziąć udział w warsztatach plastycznych, malarskich, czy kulinarnych. Były koncerty, babskie targi i atrakcje dla dzieci. Wydarzenie zorganizowało Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda przy współpracy z Domem Pod Lawendowym Polem.

ZAJĘCIA WAKACYJNE DLA DZIECI
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, jak co roku, zorganizowało cykl zajęć dla dzieci podczas wakacji. To nie tylko spotkania w bibliotece, ale przede wszystkim zajęcia w terenie. Wójt Adrianna Mierzejewska zaprasza chętne dzieci do zapisów. Tel. 74 872 20 84. Zajęcia są bezpłatne.
Centrum Kultury jest także współorganizatorem „Survivalowych Wakacji” – zajęć dla dzieci na terenie Dzikiego Parku Przygody w Dzikowcu. Uczestnicy dowiadują się m.in. jak zapakować plecak na wyprawę, do czego służy kompas oraz jak czerpać wodę. Oferta skierowana jest szczególnie do dzieci, które nie wyjeżdżają na wakacje.

DZIEJE SIĘ PRZY ZYGMUNTÓWCE
W dniach 24-25 czerwca przy Schronisku PTTK Zygmuntówka w Gminie Nowa Ruda odbyła się 3. Edycja Festiwalu Sportów Górskich „Galopem na Rymarz”. Trasy o długości 12 i 28 km wiodły przez trudny górski teren, choć niezwykle malowniczy. Na starcie pojawili się zarówno biegacze, jak i kolarze górscy. Wydarzeniu patronowała wójt Adrianna Mierzejewska.
15 lipca przy tym samym schronisku na tle zachodzącego słońca na deskach sceny wystąpili artyści – muzycy. Wśród nich byli m.in: Piotr Woźniak, Póki Co, Adam Pachura, Bartosz Pelton Zalewski, Janek Piasecki.
Organizatorem obu wydarzeń było Schronisko PTTK Zygmuntówka.

JUBILEUSZOWE BIEGANIE W GÓRACH SOWICH
1 lipca w Ludwikowicach Kłodzkich na terenie Gminy Nowa Ruda odbyły się dwa niezwykle popularne biegi górskie: 10. Półmaraton Sowiogórski i 5. Sowiogórska Dycha. Do startu w zawodach zgłosiło się ponad 300 zawodników i zawodniczek z całej Polski, a także z zagranicy.
Pierwszy raz w historii obu biegów, odbyły się one jednego dnia i wystartowały jednocześnie, a po wspólnym starcie ich trasy rozdzielały się. Zarówno bieg na 10 km, jak i półmaraton zostały w tym roku poprowadzone na nowych, zmienionych trasach, a dłuższy dystans ominął w tym roku masyw Wielkiej Sowy, skupiając się na górskich ścieżkach w okolicy Gontowej. Wszystko po to aby przyjeżdżających w Góry Sowie biegaczy wciąż zaskakiwać i pokazywać im kolejne atrakcje okolicy, a tych jest przecież jeszcze wokół sporo.
Nowa trasa okazała się trudna oraz wymagająca i w opinii dużej części biegaczy nie gorsza niż w masywie Wielkiej Sowy. Najwyższy szczyt Gór Sowich czeka natomiast cierpliwie na najbardziej znany bieg górski organizowany przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i wójt Gminy Nowa Ruda Adriannę Mierzejewską: kultowy już Bieg na Wielką Sowę, który odbędzie się 6 sierpnia.
Wyniki obu biegów i zapisy na 14. Bieg na Wielką Sowę na stronie datasport.pl.

ZAWODY OSP
17 czerwca w Dzikowcu ochotnicy z terenu gminy Nowa Ruda rywalizowali podczas Zawodów Ochotniczych Straży Pożarnych. Uczestniczyły w nich wszystkie OSP z terenu gminy: Bożków, Czerwieńczyce, Dzikowiec Kłodzki, Jugów, Ludwikowice Kł., Nowa Wieś Kł., Sokolec, Wolibórz, Włodowice. Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje wszystkim zaangażowanym w organizację oraz tym, którzy wspaniale przygotowali do zawodów młodzież.

DOŻYNKI GMINNE
Wójt Adrianna Mierzejewska zaprasza serdecznie na Dożynki Gminne, które odbędą się 26 sierpnia 2023 r. w Dzikowcu. Rozpoczną się o godz. 12.00 mszą świętą w kościele pw. św. Marcina, po czym nastąpi przemarsz korowodu z wieńcami na boisko piłkarskie. O godz. 18.00 zagra zespół Baciary.

Wydania: