Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska
kaśka.jpg

SPOTKANIE
W Kłodzku pod hasłem: „Tu jest przyszłość” odbyło się spotkanie przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska z mieszkańcami powiatu kłodzkiego i powiatów ościennych. Hala Ośrodka Sportu i Rekreacji zgromadziła zarówno sympatyków jak i przeciwników partii opozycyjnej – tych pierwszych była zdecydowana przewaga. Tusk przyjechał prosić o wsparcie w nadchodzących wyborach. Na spotkaniu w ramach kampanii przedstawiono najważniejsze postulaty, a także wypunktowane zostały nieetyczne zachowania i nadużycia partii rządzącej. Bez komentarza.
DRZEWOSTAN
W Polanicy Zdroju trwają systematyczne nasadzenia świeżych bylin i krzewów. Ponadto w różnych częściach miasta przebudowuje się bądź rozbudowuje drzewostan; ma przybyć około 160 gatunków drzew, przede wszystkim liściastych, w tym jaworów, klonów i lip. W Parku Zdrojowym pojawi się niezależnie 130 nowych drzew – gatunki rodzime i egzotyczne. W ramach realizowanego projektu ekologicznego wcześniej trzeba było wyciąć drzewa dotknięte chorobami, stąd część nasadzeń ma charakter kompensacyjny. W uzdrowisku pojawi się prawie 300 nowych drzew. No, no, no.
HALA
Trwa budowa hali sportowej w Międzylesiu, która ma zakończyć się w ciągu 16 miesięcy. Obiekt zostanie wyposażony w 200-miejscową widownię, zaplecze sanitarne i szatnie. W sąsiedztwie znajdzie się droga dojazdowa i parking obliczony na 20 pojazdów osobowych kibiców, niezależnie od tego powstanie parking dla pojazdów należących do sportowców, a także miejsca postojowe dla 2 autokarów. Kosz inwestycji oscyluje w granicach 16 mln zł. O lala.
RECITAL
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Miasta Kudowa Zdrój było organizatorem recitalu z utworami Stanisława Moniuszki. To czwarta edycja wydarzenia, którym kurort oddaje hołd twórcy m.in. oper uznanych za narodowe dzieła. Wiernymi uczestnikami pozostają kuracjusze, wczasowicze i kudowianie. Bez komentarza.
KOMUNIKACJA
Władze Kudowy Zdroju prowadzą cykl spotkań z mieszkańcami poszczególnych rejonów miasta. Wypróbowany sposób komunikacji społecznej pozwala na przekazanie istotnych informacji kudowianom w miejscu im najbliższym i pozyskania wiadomości o tym, czego najbardziej oczekują. Jak mówi wiceburmistrz Mariusz Fleszar, spotkania pozwalają osiągać jakiś konsensus, domówienie się na przykład w sprawie remontu ulicy, placu zabaw. Bez komentarza.
EKOPIKNIK
Skwer Kultury i plac Miast Partnerskich w sąsiedztwie gotyckiego mostu św. Jana w Kłodzku, stały się miejscem pikniku ekologicznego. Impreza pokazana została w telewizji TVN. Jedną z atrakcji było zaprezentowanie dorobku kulturowego miasta. Ho, ho.
KONFERENCJA
Tematem konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Kłodzku, była współpraca Nowej Lewicy z jednostkami samorządu terytorialnego. Na przykładzie Kłodzka pokazano, że można realizować ważne społecznie projekty, przede wszystkim z pożytkiem dla mieszkańców. Podczas spotkania przypomniano priorytety programowe przyjęte przed dwoma laty. Posłużyły one do oceny dotychczasowego współdziałania NL z włodarzami gmin i powiatu. Wiceprzewodniczący RP Adam Łącki, wskazał najistotniejsze przykłady propozycji wypływających z reprezentowanego przez siebie środowiska, które znalazły poparcie samorządów lokalnych. Bez komentarza.
REWITALIZACJA
Park Zdrojowy w Polanicy Zdroju czeka rewitalizacja alei i alejek spacerowych. Była koncepcja ich utwardzenia, ale zgody nie wyraził konserwator zabytków. Pozostanie nawierzchnia szutrowa, zapewniająca odpowiednie stosunki wilgotnościowe. Niemal siedem milionów złotych będzie kosztować przebudowa głównej alei parkowej. Ponadto park wzbogaci się o elementy małej architektury, przybędzie kolejnych roślin. Wow.
POMNIK
W Lewinie Kłodzkim odsłonięto pomnik słynnej mieszkanki Violetty Villas, a tak naprawdę Czesławy Gospodarek. Piosenkarka zmarła w 2011 roku. Pomnik stanął dzięki staraniom Stowarzyszenia „Kulturalny Zakątek”. Bez komentarza.
FESTIWAL
W Kłodzku odbył się kolejny Festiwal Pstrąga. Plac Miast Partnerskich, gdzie miała miejsce główna część imprezy przyjął na tę okazję nazwę Targu Rybnego. Na scenie odbywały się występy artystyczne i prezentacje kulinarne, w których brali dział m.in. koła gospodyń wiejskich oraz uczniowie Regionalnej Szkoły Turystycznej z Polanicy Zdroju. W ramach Festiwalu zaprezentowano także produkty lokalne – regionalne specjały: ciasta, miody, pierniki, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Fiu, fiu.
PRELEKCJA
W Polanicy Zdroju, w Teatrze Zdrojowym odbyło się spotkanie z byłym rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem oraz psychologiem Dorotą Zawadzką. Wydarzenie skierowano m.in. do pracowników placówek oświatowych, socjalnych, psychologów i rodziców. Głównym tematem poruszanym podczas spotkania było zjawisko przemocy rówieśniczej, które wciąż dotyka sporą część dzieci i młodzieży. Prelekcję o tym problemie miała psycholog Dorota Zawadzka. Opowiedziała o różnych formach przemocy, jej konsekwencjach oraz sposobach radzenia sobie z tym problemem. Jej słowa poparte były zarówno wiedzą ekspercką, jak i osobistymi doświadczeniami. Marek Michalak w swoim wystąpieniu przedstawił własną perspektywę i przekazał informacje na temat praw dziecka. Po prelekcjach odbyły się warsztaty dotyczące praw dziecka. Wzięli w nich udział uczniowie klas 5-8 z polanickich szkół podstawowych. Bez komentarza.
FAZA
Pierwsza miejska jednostka ochotniczej straży pożarnej w Kłodzku pozostaje w fazie organizacji. Po skompletowaniu zespołu i wypełnieniu wymogów proceduralnych, przyjdzie czas na wskazanie miejsca stacjonowania jednostki. Jak mówi burmistrz Michał Piszko, są prowadzone rozmowy przez członków OSP z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji, w której zasobach znajdują się garaże, jeden z nich mógłby na początek działalności posłużyć celom statutowym. Bez komentarza.
SZTUKA
W Bystrzycy Kłodzkiej odbył się VI Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Tegoroczne wydarzenie w całości odbywało się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, który za sprawą obecności na nim znakomitych osobistości ze świata filmu, po raz kolejny przyciągnął do swojej sali widowiskowej wielbicieli kina, teatru i literatury. Na Festiwalu gościli m.in. aktorzy: Robert Gonera i Łukasz Simplat. Bez komentarza.
PARTNERSTWO
Bystrzyca Kłodzka być może zyska nowego partnera – gruzińskie miasto Chelvachauri z rejonu Adżarii. Zamieszkuje je około 1 tys. osób, podczas gdy całą gminę blisko 51 tys. mieszkańców. Ludność utrzymuje się z pracy głównie w rolnictwie; uprawia herbaty, cytrusy, winogrona, tytoń i zboża. Do władz Bystrzycy Kłodzkiej wpłynęło zaproszenie od przyszłego partnera, który chętnie podejmie u siebie jej delegację, zaprezentuje swoją krainę i porozmawia o obszarach współpracy. Jest ich kilka, najbardziej będzie cieszyć wymiana dzieci i młodzieży, sportowców i innych grup. Bez komentarza.
KRÓLEWNA
W Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, miała miejsce konferencja pod patronatem ambasadorki Królestwa Niderlandów Daphne Bergsmy, poświęcona postaci Marianny Orańskiej. Uroczystość pn. „Marianna Orańska – siłą ducha, niezależność i odwaga, czyli biografie nieoczywiste z Ziemi Kłodzkiej” zgromadziła miłośników historii i naukowców, chętnych zgłębiać wiedzę na temat tej ważnej postaci i jej osiągnięć. Wydarzenie odbyło się w związku z trwającym „Rokiem Marianny Orańskiej”. W ramach inicjatywy odbędzie się cykl wydarzeń, podczas których uczczona zostanie pamięć i doceniony dorobek, jaki pozostawiła po sobie na tych terenach królewna. Bez komentarza.
DROGA
W Kłodzku, w siedzibie powiatowego PSL odbyła się konferencja prasowa liderów komitetu Trzecia Droga. Zenon Madej z Polski 2050 Szymona Hołowni i Paweł Gancarz z Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonywali, że są godną alternatywą w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Trzecia Droga jest bardziej centrowa i narodowa. Bez komentarza.
HOŁD
Uczniowie klasy VIII Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słonem odsłonili tablicę informującą o hitlerowskich obozach pracy znajdujących się w Sackisch – obecnie Zakrzu, będącym częścią Kudowy Zdroju. Wydarzenie miało miejsce przy symbolicznym grobie więźniarki obozu, znajdującym się obok kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W uroczystości uczestniczyli: przewodniczący RM  Wojciech Duś, wiceburmistrz Mariusz Fleszar, zastępca dyrektora Muzeum Gross-Rosen Andrzej Gwiazda. Jak mówi dyrektor SZSP Anna Chełmińska, wielu z mieszkańców nie wiedziało i nadal nie ma świadomości, że w Kudowie Zdroju w czasach wojennych znajdowały się obozy hitlerowskie w tym filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen FAL Sackisch. Tragedię więźniów i więźniarek z Zakrza postanowiła ocalić od zapomnienia klasa ósma Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Pracowali przez cały rok przeszukując m.in. muzealne archiwa oraz rozmawiając z mieszkającymi za granicą rodzinami więźniów. W ten sposób udało im się zebrać informacje, których część przenieśli na przygotowywaną tablicę pamięci. Bez komentarza.
GMINA
Partnerem gminy wiejskiej Kłodzko został czeski mikroregion Běla. Wójt Zbigniew Tur oraz szefowa mikroregionu Běla Stanislava Klengelová podpisali umowę o partnerskiej współpracy. Jednym z czynników sprzyjających nawiązaniu współpracy okazała się książka pt. „Mamy ze sobą wiele wspólnego”, prezentująca obszary zarządzane przez układające się strony. No, no, no.
KSIĘGA
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej trafiło do Złotej Księgi Miasta Żywca, wydarzenie miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. Okazuje się, że wśród zasiedlających po wojnie Kłodzko polskich osiedleńców, znaleźli się także mieszkańcy Ziemi Żywieckiej. Jak napisano w uzasadnieniu, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej, poprzez swoje działania, budowało społeczne więzi i podejmowało działania mające na celu integrację z nowymi mieszkańcami. TMZK reprezentowali na uroczystości w Żywcu, prezes Adam Łącki oraz znany historyk amator Henryk Grzybowski. Gratulacje!

Wydania: