Informacje z kłodzkiego Ratusza

Autor: 
inf. Bartłomiej Terlecki
001k.jpg
11k.jpg
1k.jpg
5k.jpg
7k.jpg

* 31 marca – w Jaromierzu
Na zaproszenie dyrekcji muzeum w Jaromierzu, burmistrz Piszko brał udział w uroczystym otwarciu tamtejszego Muzeum Miejskiego. Podobnie jak Muzeum Ziemi Kłodzkiej, czeska placówka została gruntownie odrestaurowana w ramach transgranicznego projektu pn. Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis.
Warto przypomnieć, że kłodzkie muzeum ściśle współpracuje ze swoim odpowiednikiem w Jaromierzu. Obie placówki wraz z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu wspólnie organizują wystawy i warsztaty artystyczne, a że zatrudniają wybitnie uzdolnionych pasjonatów i posiadają wspaniałe eksponaty, to ich wspólne projekty są zawsze bardzo interesujące.

* Za nami XXIV edycja Gitariady
Festiwal stworzony i prowadzony od niemal ćwierćwiecza przez Witolda Kozakowskiego, po raz kolejny był okazją do wysłuchania muzyki gitarowej na najwyższym poziomie. Zagrali zarówno mistrzowie, jak i niezwykle utalentowani młodzi ludzie, którzy na pewno w przyszłości dołączą do grona tych najlepszych.
Za rok srebrny jubileusz tej wspaniałej imprezy. Nie możemy doczekać się XXV Gitariady, bo jeśli te poprzednie były niezwykłe, to jaką muzyczną ucztę szykuje nam jej twórca?

* Nowe budynki mieszkalne w Kłodzku
Przedstawiamy wizualizację dwóch budynków mieszkalnych, jakie zostaną wybudowane w Kłodzku w ramach programu SIM Sudety (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Sudety).
Ich budowa zgodnie z założeniami rozpocznie się już jesienią, będą znajdować się obok osiedla Warszawy-Centrum, na działce przekazanej na ten cel przez miasto.
W ramach budowy, o którą zabiegałem od dłuższego czasu, na początek powstanie 28 mieszkań jedno, dwu i trzy pokojowych. Z myślą o osobach niepełnosprawnych i starszych, oba budynki wyposażone będą w windy, do dyspozycji lokatorów będzie wózkownia i pomieszczenie na rowery, do każdego mieszkania przydzielona będzie komórka, parking przed blokami pomieści 25 pojazdów. Mieszkania będą ogrzewane z kotłowni znajdującej się w jednym z budynków, a dla obniżenia kosztów energii elektrycznej, na dachach obu bloków zamontowane będę panele fotowoltaiczne.
To, czego nie udało się dokonać przez wiele lat, udaje się zrealizować dzięki przystąpieniu Kłodzka do SIM Sudety. Najogólniej mówiąc jest to program budowy mieszkań, który Kłodzko tworzy wraz z innymi samorządami Ziemi Kłodzkiej. Ma on na celu budowę mieszkań dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
Docelowo w ramach programu SIM Sudety, Kłodzko chce wybudować 100 mieszkań.

* Podziękowania
Podziękowania ze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla Burmistrza, to także ukłon dla wszystkich mieszkańców, którzy wsparli i pomagali przy organizacji tegorocznego finału.
W tym roku zebrano 243 259 387,25 zł – to nowy rekord WOŚP. Na konto Fundacji trafiło niemal 19 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. Kłodzko w tym roku zebrało 154 077,12 zł, co również jest nowym rekordem – zeszłoroczny finał zamknął się w naszym mieście kwotą ponad 128 tys. zł.

* Współpraca Gminy Miejskiej Kłodzko z LOK
Gościem Burmistrza był dyrektor Biura Dolnośląsko-Opolskiego Zarządu Regionalnego LOK, pan Ryszard Mach. Rozmowy dotyczyły dalszej współpracy Gminy Miejskiej Kłodzko z LOK, a także współpracy tej organizacji z samorządami, zarówno na szczeblu lokalnym, wojewódzkim, jak i ogólnopolskim. Tematem rozmowy była też budowa strzelnicy sportowej w Kłodzku. Spotkanie daje pewność, że dalsza współpraca będzie się rozwijała i pozwoli na kolejne, wspólne przedsięwzięcia

* Jubileusz 60-lecia Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Kolejne, czwarte już spotkanie z okazji jubileuszu 60. lecia Muzeum Ziemi Kłodzkiej wypełniła wspaniała gawęda pani Krystyny Toczyńskiej- Rudysz o początkach kłodzkiego muzeum. Pełna ciekawostek i anegdot opowieść o W. Brejterze i W. Turkiewiczu – dyrektorach, będących jednocześnie artystami. Barwna opowieść ilustrowana była slajdami i pracami obu twórców. Za miesiąc kolejne wydarzenie z tego cyklu, na które już teraz zaprasza Dyrekcja MZK.

Wydania: