Zbigniew Piotrowicz o zdobywaniu szczytów w bibliotece w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Autor: 
inf. MH
MojePagoryZP2023 (11).jpg
MojePagoryZP2023 (4).jpg

Jest wtorek 24 stycznia 2023 r. O godzinie 10.45 do Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich przyjeżdża z okolic Lądka Zdroju Zbigniew Piotrowicz. Czekają na niego seniorzy oraz uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej. To było spotkanie, jakiego jeszcze nie było.
Zbigniew Piotrowicz to: psycholog, menadżer, działacz samorządowy i polityczny, podróżnik i alpinista, a także stolarz, hodowca owiec, dziennikarz, redaktor naczelny „Taternika”, bloger, pomysłodawca i organizator Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady, autor przewodnika wspinaczkowego po Skałkach Lądeckich, twórca enigmatycznej wytwórni filmowej Lasy Państwowe Forever Entuzjasta. Dużo by jeszcze trzeba wymieniać…
W swej autorskiej prezentacji, nasz gość opowiedział o czasach, kiedy narodziła się pasja do podróży, poznawania podobnych ludzi, do zdobywania szczytów i pokonywania niemożliwego. O tym wszystkim można przeczytać w jego książce opatrzonej wieloznacznym tytułem „Moje PaGóry”.
…Zawsze chciałem podróżować. Góry były dobrym pretekstem, aby te marzenia zrealizować. Jeździłem więc do karkonoskich chatek, włóczyłem się po zakamarkach Bieszczadów, sporo czasu spędziłem na Bałkanach zafascynowany odmiennością tej części Europy. Kiedy zacząłem się wspinać, możliwości wyjazdów stały się jeszcze większe i skwapliwie z nich korzystałem. Jednak dopiero po latach znalazłem odpowiedź na pytanie, co właściwie mnie w te różne strony świata gnało. Zrozumiałem, że odkrywanie świata, to jedna z tych ważnych życiowych przygód, których nie można przegapić. I których nigdy nie wolno odkładać na później. Dzięki temu kilka razy urodziłem się na nowo…
Uczestnicy spotkania byli pod niesamowitym wrażeniem osiągnięć alpinisty, który ma wieloletnie doświadczenia z górami i może pochwalić się wieloma sukcesami, takimi jak np. zdobycie Mont Blanc na pograniczu Szwajcarii (kanton Valais), Francji (departamenty Górna Sabaudia i Sabaudia) i Włoch (region Dolina Aosty). Prowadzący udowodnił nam, że przebywając w górach można poznać wpływ różnorodnych czynników na nasze ciało. Podzielił się także swoimi ekscytującymi i nierzadko zapierającymi dech w piersiach przygodami. A w czasach, kiedy zdobywał pierwsze szczyty – łatwo nie było.
Z zaciekawieniem wszyscy słuchali opowieści o tym, jak niejednokrotnie pokonywał wąskie ścieżki nad półkilometrową przepaścią. Spotkanie dało nam też możliwość nabycia informacji o niebezpieczeństwach czyhających na człowieka w górach.
Na zakończenie był też konkurs. Kto słuchał z uwagą zgarnął pamiątki z wypraw Pana Zbigniewa.
Kolejne spotkanie, w kolejnej bibliotece w czasie ferii zimowych. Odpowiednio wcześniej będzie informacja kiedy i gdzie na koncie Biblioteki na Facebooku.

Wydania: