Kudowa Zdrój - grudzień - rozmawiam z p. burmistrz Anetą Potoczną

Autor: 
Mirosław Awiżeń
k1.jpg
k3.jpg
k2.jpg
k4.jpg
k5.jpg
k7.jpg
k6.jpg

- Czy masz jakąkolwiek chwilę dla siebie, dla rodziny?
- Staram się być z rodziną choćby na jeden dzień w weekendy. Wtedy idziemy razem w góry ...
- ... nie za mało to dla rodziny?
- Moich dwóch synów studiuje we Wrocławiu. Jak już przyjadą, staram się być z nimi. Wówczas są góry, które uwielbiamy i gry planszowe ...
- ... gry planszowe?
- ... to jest teraz „na topie” wśród młodych, i to naprawdę fascynujące zajęcie. A mąż jest wyrozumiały.
- O której rozpoczynasz pracę?
- Zawsze jestem przed ósmą. A potem harówka do 18.00 –19.00
- No to cóż, zaczynamy serię pytań: jak z realizacją budżetu Gminy?
- Dobrze. Budżet na tę chwilę jest zrealizowany w 90% a na dokładne dane przyjdzie czas kiedy dokładnie podsumujemy cały ten rok.
- To zapytam o plany na przyszły rok...
- Drogi, drogi, na terenie całej Gminy. To inwestycje warte ok. 6 mln zł a w nich: położymy nowe nawierzchnie na prawie wszystkich drogach bocznych w Słonem, także modernizacji doczekają się ulice Krasińskiego i Broniewskiego. Mamy też ogłoszony przetarg na modernizację trzech dróg w Brzozowiu (to dzielnica Kudowy-Zdroju – wcześniej wioska – dodaje pani Burmistrz). No i duża inwestycja na terenie Parku Zdrojowego warta 5 mln zł.
- To jest ...
- ... wymiana większości nasadzeń przy całej alei do Stawu, założenia nowego ogrodu kwiatowego dla motyli, nowy plac zabaw, nowa ścieżka zdrowia na Górze Parkowej, wymiana oświetlenia na energooszczędne w całym Parku, no i dokończenie iluminacji świetlnej teatru „Pod Blachą”.
- Fajnie. A 5 mln skąd?
- Z Polskiego Ładu dla Gmin Uzdrowiskowych.
- Czy są kłopoty z bezrobociem w Gminie?
- Nie ma. Wciąż poszukuję ludzi do pracy.
- A Ukraińcy?
- Do zieleni miejskiej się nie garną. Po prostu są to mieszkańcy dużych miast, którzy nigdy nie mieli w ręku grabi... Jak już, to najmują się do pracy w hotelach, restauracjach..
- Jak się ma fotowoltaika w Gminie?
- W ramach klastru „ARES” zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne na wszystkich 4. budynkach naszych szkół, a także fotowoltaika umieszczona na Liceum Ogólnokształcącym zasila w energię nasz urząd miejski. Dużą farmę fotowoltaiczną możemy pobudować tylko w pobliżu oczyszczalni ścieków, bo na to pozwala nam plan zagospodarowania przestrzennego i już zgłosiliśmy te tereny właśnie do tego klastru energetycznego „ARES” w sprawie pozyskania na ten cel środków.
- Jakie kierunki rozwoju Kudowy-Zdroju widzisz na lata 2023–2033? Czy obierasz kierunek np. jak Karpacz (wielki obiekt typu hotel Gołębiewskiego)?
- Kierunek dużych obiektów to nie „nasza bajka”. Raczej budownictwo niskiej intensywności i w tym kierunku zmierzamy. Wytyczyliśmy już trzy obszary pod zabudowę budownictwa jednorodzinnego (także z funkcją usługową). Nawet nie mamy za dużo działek pod duże budownictwo wielorodzinne. U nas nie można wybudować w centrum miasta obiektu wyższego niż hotel „Polonia”, tj. powyżej 24 m.
***
A teraz pani Burmistrz oddaje mnie w ręce pani Marty Kochanek z Referatu Inwestycji i Rozwoju, abym naocznie przyglądnął się inwestycjom drogowym realizowanych w tym roku:
Ul. Łąkowa, ul. Boczna (tu również nowa kanalizacja, oświetlenie), ul. Tkacka – i tu też nowe oświetlenie, a tu chodnik ul. Fabrycznej.
Teraz droga wiedzie nas do przepięknej dzielnicy Kudowy-Zdroju – Brzozowie. Do tej pory zapomnianej przez Boga i ludzi. Tu było tylko 9 lamp sodowych, a docelowo zostanie zainstalowanych ok. 50 lamp ledowych, a w tym roku już zamontujemy 26. Układane są też kable – rzeczywiście mało co widać, ale tak to jest z robotami ziemnymi.
BRZOZOWIE – w krasie jesienno-zimowej. Jedziemy na ul. Poziomkową – tu też nowe oświetlenie.
A teraz na Słone: nowa nawierzchnia, nowe oświetlenie, chodnik. Inwestycja trwa.
Czas wrócić do śródmieścia. Ul. Okrzei – w trakcie prac: dwa parkingi, oświetlenie, nowa nawierzchnia.
No to na dzisiaj już wystarczy. Fakt jest taki – Kudowa: zdrój przepiękny, a powoli do śródmieścia doszlusowują także obrzeża.

Wydania: