Wieści z gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1POD BIAŁO-CZERWONĄ.jpg
2aBEZPIECZNI NA DRODZE.jpg
1rFESTIWAL REPORTAŻU.jpg
3NAJLEPSZE OBIEKTY NOCLEGOWE W POWIECIE.jpg
4DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - NOMINOWANI DO NAUCZYCIELA ROKU I NAUCZYCIEL ROKU.jpg
7MALI BOŻKOWIACY W STROJACH DOLNOŚLĄSKICH.jpg
6MUSICAL KRÓL ROZRYWKI 1.jpg

POD BIAŁO-CZERWONĄ
Przed budynkiem Urzędu Gminy Nowa Ruda zamontowany został ośmiometrowy maszt, na którym dumnie powiewa biało-czerwona flaga. Zakupiono go w ramach projektu „Pod Biało-Czerwoną”, finansowanego ze środków dotacji celowej budżetu państwa pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
FESTIWAL REPORTAŻU
Od kilku lat Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda rozważało organizację tego typu wydarzenia. Jesień 2021 stała się otwarciem cyklu Festiwalu Reportażu. W tym roku, w dniach 23-25 września, mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć: Agatę Tuszyńską, Macieja Zarembę Bielawskiego, Wojciecha Jagielskiego, Konstantego Geberta, Dionisiosa Sturisa, Krzysztofa Fedorowicza, Mirosława Tryczyka. Rozmowy prowadzili: Patrycjusz Śliwiński, Urszula Glensk, Bożena Dudko, Małgorzata Kolankowska, Agata Tuszyńska. Spotkania miały miejsce w Galerii Ludwikowice.
BEZPIECZNI NA DRODZE
Gmina Nowa Ruda przekazała odblaski funkcjonariuszom policji, którzy przeprowadzają zajęcia w przedszkolach na terenie gminy. Łącznie na dzieci czeka pół tysiąca kolorowych odblaskowych misiów, które sprawią, że najmłodsi będą bezpieczniejsi na drodze.
USUNIĘTO 66 TON WYROBÓW Z AZBESTEM
20 września zakończono kolejny etap usuwania azbestu z posesji na terenie Gminy Nowa Ruda. W tym roku zniknęło ponad 66 ton wyrobów zawierających azbest.
Gmina przeznaczyła na to zadanie 66,6 tys. zł, z czego aż 45,8 tys. zł to dotacja WFOŚiGW we Wrocławiu.
NAJLEPSZE OBIEKTY NOCLEGOWE W POWIECIE
Podczas forum turystycznego, organizowanego przez Dolnośląską Izbę Rolniczą wraz ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku, 3 października w Kudowie-Zdroju, nastąpiło uroczyste rozdanie nagród dla najlepszych obiektów noclegowych w powiecie. Jest nam niezmiernie miło, że obiekt „Marianówka na końcu świata” z Sokolca otrzymał najwyższe odznaczenie i pierwsze miejsce, jako najlepsze w całym powiecie. Dziękujemy Elżbiecie Ulatowskiej, przewodniczącej komisji budżetowej DIR, Katarzynie Wróbel z DIR oraz Marlenie Korczyńskiej z Wydziału Rozwoju, Promocji i Kultury w starostwie powiatowym za przyznaną nagrodę dla Tadeusza Piotrowicza i Doroty Łuszczyńskiej, jak i za wyróżnienie, które powędrowało do Schroniska Górskiego „Orzeł” z Sokolca.
W ub.r. główną nagrodę otrzymał Dom pod Lawendowym Polem z Woliborza. Bardzo dziękujemy za dostrzeżenie nieprzeciętnych mieszkańców Gminy Nowa Ruda i efektów ich pracy.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października na sali Zespołu Szkół Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie obchodzono gminny Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystego apelu uczniowie i przedszkolaki złożyli pedagogom i opiekunom najlepsze życzenia, wystąpili odgrywając scenkę, recytując, śpiewając i tańcząc. Wójt Adrianna Mierzejewska wręczyła nagrodę Nauczycielowi Roku, podziękowania nauczycielom emerytom, obecnym dyrektorom szkół i osobom współpracującym z Gm. Nowa Ruda w obszarze oświaty. Dyrektor Beata Październiak wręczyła nagrody pracownikom Zespołu Szkół Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie.
W tym dniu uroczyście otwarto „Majsternię”, wyjątkowo urządzoną klasopracownię w ramach programu Laboratoria Przyszłości, który ma na celu doposażenie szkół w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Wszystkie trzy szkoły samorządowe w Gminie Nowa Ruda otrzymały dofinansowanie w łącznej kwocie 190 tys. zł.
W ramach przedsięwzięcia, każdej szkole zakupiono zestaw obowiązkowy, w którym pojawiły się drukarki 3D, mikroelementy, roboty sprzęt do nagrań i sprzęt dodatkowy: meble, szafy, stoły warsztatowe, stoły demonstracyjne, taborety obrotowe, krzesła, narzędzia warsztatowe – młotki, śrubokręty, kątowniki, mierniki, wiertarki, lutownice, skrzynki narzędziowe, pojemniki, maszyny do szycia, nici, kordonki, mulinę, wełnę, wyszywanki, igły, kleje, pędzle, farby, żelazka. Lista jest naprawdę bardzo długa. Szkoły same decydowały o tym, co się na niej ostatecznie znalazło.
Podczas apelu Wójt przypomniała aktualne inwestycje w oświacie, m.in. trwającą budowę przedszkola w Bożkowie, hali sportowej w Ludwikowicach Kłodzkich na łączną kwotę ok.
20 mln zł (w tym ok. 15 mln zł ze środków zewnętrznych, głównie rządowych). Zakupiono 30 kompletów dolnośląskich strojów regionalnych za niemal 44 tys. zł dla zespołu Mali Bożkowiacy (fot. str. 35). Stroje dofinansowane są w połowie z budżetu województwa dolnośląskiego. W szkołach realizowane są liczne projekty o charakterze edukacyjnym i sportowym: „Wiem, umiem, potrafię”, „Poznaj Polskę”, Narodowy Program Czytelnictwa, Umiem pływać, Płynę dalej oraz Szkolne Kluby Sportowe, tzw. SKS.
W bożkowskiej szkole urządzono jadalnię i pomieszczenie do wydawania posiłków w ramach programu „Posiłek w domu i szkole”.
MUSICAL
Działający przy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda, Młodzieżowy Teatr Muzyczny (MTM) po raz kolejny podbił serca widowni!
W sobotę 15.10.2022 w Ludwikowicach Kłodzkich miała miejsce premiera Musicalu „Król Rozrywki” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Muzycznego. Bilety na widowisko rozeszły się w mgnieniu oka. Trzykrotnie sala widowiskowa w Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda została wypełniona po brzegi, a emocje widowni zostały mocno pobudzone.
Spektakl jest adaptacją filmowej wersji musicalu „The Greatest Showman” ukazującej historię P.T Barnuma i narodzin przemysłu rozrywkowego. Motywami przewodnimi „Króla Rozrywki” są marzenia, tolerancja, akceptacja cudzej odmienności oraz pochwała wyobraźni, dzięki której niemożliwe staje się możliwe.
Młodzieżowy Teatr Muzyczny tworzą młodzi Artyści – wokaliści i tancerze – mieszkańcy Gminy Nowa Ruda i okolic: Piotr Sapieja, Gabriela Schick, Marek Lisowski, Hania Madej, Dorota Traczyk, Aleksandra Żmuda, Marta Świstowska, Paweł Szczepański, Dominika Aniszewska, Natalia Stawiarska, Emilia Drozdowska, Lena Czajka, Joanna Schick, Wiktoria Kwiecińska, Natalie Skrzipczyk, a także – reżyserka Bożena Łaba, choreografka Katarzyna Schick oraz kierownik artystyczny i dyrektor CKGNR Gabriela Buczek. Oprawę sceniczną, charakteryzację oraz zaplecze techniczne wykonują pracownicy Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Chwila oddechu i niedługo ruszamy z kolejnym sezonem przygotowań do następnego musicalu. Nabór do MTM trwa. Jeśli chcesz dołączyć do zespołu i razem z nami przeżyć aktorską przygodę, skontaktuj się z Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda pod nr tel. 74 872 20 84.
MALI BOŻKOWIACY W STROJACH DOLNOŚLĄSKICH
Gmina Nowa Ruda zrealizowała projekt pod nazwą „Kultywowanie tradycji społeczności lokalnej poprzez zakup strojów dla dziecięcego zespołu ludowego Mali Bożkowiacy”. Zakupionych zostało 30 kompletów strojów ludowych z regionu dolnośląskiego. Projekt opiewał na kwotę 44 tys. zł, z czego wartość dofinansowania to 21,7 tys. zł z Województwa Dolnośląskiego w ramach konkursu Odnowa Dolnośląskiej Wsi.

Wydania: