Partnerstwo Gminy Polanica-Zdrój z ukraińskim miastem Polyanitsa

Autor: 
Agata Winnicka Zastępca Burmistrza Miasta Polanica-Zdrój
wspołpraca 2.jpg

Dzięki współpracy ze Związkiem Miast Polskich już w ubiegłym roku Gminie Polanica-Zdrój udało się nawiązać kontakt z miejscowością Polyanitsa (Polanica) w Ukrainie. Współpraca ta nawiązana została w ramach polsko-ukraińskiej inicjatywy „Mosty Zaufania” („Bridges of Trust”) – projektu realizowanego przez Radę Gmin i Regionów Europy (Council of European Municipalities and Regions) - stowarzyszenia zrzeszającego samorządy lokalne i regionalne w Europie. Polyanitsa to wieś należąca do miasta na prawach rejonu Jaremcze w obwodzie iwanofrankowskim, w pobliżu znajduje się popularny ośrodek narciarski Bukovel.
10 i 16 listopada 2021 r. odbyły się pierwsze spotkania naszych samorządów w formule online. Pierwszy kontakt przedstawicieli polskich i ukraińskich gmin był okazją do krótkiego przedstawienia się, zrozumienia priorytetów i wyzwań rozwojowych oraz do omówienia obszarów potencjalnej współpracy.
Po wybuchu wojny Gmina Polanica-Zdrój podtrzymywała kontakt online z przedstawicielami Polyanitsy. Mimo trudności udało się zaprosić do nas delegację z tego miasta.
W środę, 14 września 2022 r., gościliśmy sekretarz tamtejszego urzędu – Khrystynę Vasilkovą, pracownicę Departamentu Prawnego – Antoninę Mirus oraz kierownik Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu – Halinę Kishchuk. W trakcie tej wizyty doszło do podpisania umowy o współpracy. Burmistrz Miasta – Mateusz Jellin przekazał symboliczny czek na kwotę 8 000 euro na pomoc mieszkańcom Ukrainy dotkniętych kryzysem wojny (realnie środki te zostaną przelane na konto naszych ukraińskich przyjaciół). Pieniądze te pochodzą ze zbiórki zorganizowanej przez mieszkańców zaprzyjaźnionego, partnerskiego Telgte w Niemczech. W ten sposób partnerska współpraca międzynarodowa zatoczyła koło i stała się realnym aktem wsparcia.
Goście z Ukrainy byli zachwyceni pobytem w naszym mieście i szczerze dziękowali za otwartość i pomoc okazaną w obliczu wojny ich rodakom.

Wydania: