Korespondencja z Częstochowy … ZIEMIA KŁODZKA DOTARŁA na JASNĄ GÓRĘ

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ
DSC_0808.jpg

W sierpniowe dni niemal nieprzerwanie trwają wejścia na Jasną Górę pieszych pielgrzymek z najodleglejszych nawet zakątków Polski. Nie wspomnę już licznych grup zagranicznych. Docierają również grupy rowerowe, biegowe a nawet konne. Wśród nich byli również pielgrzymi z diecezji świdnickiej.
Prawie pół tysiąca naszych pielgrzymów po ośmiu dniach wędrówki dotarło w sierpniu na Jasną Górę. Początkiem ich pielgrzymiej drogi była świdnicka katedra, skąd wyszli 1 sierpnia. Ich trasa prowadziła przez Ratajno, Jegłową, Gracze, Popielów, Laskowice, Łomnicę i Cisie. Liczyła łącznie ok. 236 km. Hasłem tegorocznej XIX Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej 2022 było „Wolni i Wyzwalający”.
Wyruszyli w ośmiu grupach. Była m.in. grupa świdnicka, dzierżoniowska, ząbkowicka, strzegomska i wałbrzyska. Wśród nich byli przedstawiciele wszystkich zawodów, dzieci, młodzież i dorośli, osoby duchowne i świeccy. Najstarszy uczestnik p. Zbigniew liczył 90 lat i pochodził z Ziemi Kłodzkiej. Prowadziło ich 26 księży i 6 kleryków, towarzyszyło im 7 sióstr zakonnych.
Jak mówił główny przewodnik ks. Krzysztof Iwaniszyn „w modlitwie ofiarujemy nasz trud prosząc o pokój na Ukrainie, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie, aby nigdy nie było wojen, przemocy i zła... Modlimy się też o wolność wewnętrzną od zniewoleń i uzależnień co nam zagrażają w doświadczaniu godności dzieci Bożych...”. Ks. Iwaniszyn zwrócił również uwagę na głęboko duchowy wymiar pielgrzymki, który było widać w rozmodleniu pątników. Pocieszająca była obecność młodzieży i spory udział tych, którzy dopiero w niej debiutowali /1/3 ogółu/. Niektórzy według jego słów myśleli, że po pandemii będzie ciężko a jednak jest więcej pielgrzymów i to jest pocieszające.
Ziemię Kłodzką reprezentowała trzecia grupa Franciszkańska zwana też zieloną, licząca 81 pielgrzymów. Mieszkańców kłodzkiego regionu gł. z Kudowy i okolic spotkałem również w grupie piątej. Przewodnikiem kłodzkiej grupy był o. Emilian Gołąbek. Gdy dopytywałem się o nich mówiono „znamy ich, to oni tak pięknie śpiewają...”.
Sporo osób dojechało do Częstochowy zarówno autokarami jak i samochodami osobowymi w dniu wejścia na Jasną Górę. W ten sposób dojechali m.in. pielgrzymi z Nowej Rudy, Szalejowa czy Piszkowic. Czekały więc na nich ich rodziny, przyjaciele i bliscy. Jak zwykle towarzyszyła im wielka grupa pielgrzymów duchowych, którzy łączyli się z nimi zarówno w modlitwie jak i w myślach.
Na jasnogórskich wałach przywitał ich bp. Marek Mendyk ordynariusz świdnicki wraz z księżmi, którzy z nim dojechali. Kulminacją było nawiedzenie kaplicy Cudownego Obrazu oraz uroczysta Msza św. odprawiona przed jasnogórskim szczytem. Dzień wcześniej delegacje poszczególnych grup wzięły udział w wieczornym Apelu Jasnogórskim. Pozostali swój Apel przeżywali w swoich grupach w miejscu postoju.
Bp. Mendyk podziękował wszystkim za trud pielgrzymowania, za to, że część wakacyjnego wypoczynku i urlopu przeznaczyli na rekolekcje w drodze „dziękuję że szukacie sposobu na pogłębianie swojego życia duchowego, wszystko po to, żeby zbliżyć się do Pana Boga, by odkryć jak on działa w codziennym życiu. Czynicie to poprzez Maryję... która czyni cuda”.
zdj. dzięki uprzejmości Biura Prasowego Jasnej Góry - fot. Krzysztof Świertok

Wydania: