XXIII Kłodzki Konkurs i Festiwal Muzyczny GITARIADA – zakończony!

Autor: 
Witold Kozakowski
Foto: 
Mieczysław Krombach
k1.jpg
k2..jpg
k3.jpg
k4..jpg
k5..jpg

W niedzielę 24 kwietnia br. zakończył się w Kłodzku sześciodniowy maraton koncertów gitarowych oraz dwudniowy ogólnopolski konkurs gitarowy z udziałem młodzieży z różnych regionów Polski. Na pełne podsumowanie przyjdzie czas za chwilę, gdy opadną emocje związane ze zmaganiami konkursowymi oraz wzruszeniami podczas kolejnych koncertów. Ale już dziś trzeba podkreślić, że udało się, po trzyletniej przerwie, przywrócić miastu i regionowi ważne przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne. Trzeba podkreślić świetną współpracę instytucji kultury Ziemi Kłodzkiej, kłodzkiej szkoły muzycznej, organizacji pozarządowych oraz samorządu miasta Kłodzka i samorządu powiatu kłodzkiego.
Na podkreślenie zasługuje też fakt nie tylko powrotu konkursu gitarowego, w ramach festiwalu, w mury szkoły muzycznej, ale także znaczne dofinansowanie ze środków Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i wpisanie konkursu kłodzkiej „Gitariady” na listę rekomendowanych konkursów gitarowych o zasięgu ogólnopolskim. Na zakończenie trzeba dodać, że nasz region nie może mieć żadnych kompleksów: uczennica Jagoda Religa (PSM I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej) zdobyła II miejsce w najstarszej grupie konkursowej, a Natalia Skrzydło (PSM I st. w Kłodzku) – miejsce III w grupie najmłodszych uczestników. Dodatkowo dwa zespoły kameralne z kłodzkiej szkoły muzycznej zdobyły wyróżnienie. Ale o szczegółach za miesiąc. Dziś zapraszam do podsumowania obiektywem Mieczysława Krombacha, któremu dziękuję za piękne fotograficzne ujęcia „Gitariady”.
Na zdjęciach:
1. Laureaci Gitariady 2022 wraz z jurorami.
2. Maciej Awiżeń, starosta kłodzki, podziękował za przyjazd na Ziemię Kłodzką i do Kłodzka oraz zaprosił już wszystkich za rok na Gitariadę 2023.
3. Hubert Marczak z Łodzi wygrał tegoroczną Gitariadę, zdobył Grand Prix i otrzymał elektroklasyczną gitarę marki Martinez.
4. Jagoda Religa, uczennica PSM I i II st. w Bystrzycy Kł., zdobyła II m. w konkursowej kat. najstarszych uczniów; otrzymała Pozaregulaminową Nagrodę im. Marka Długosza.
5. Zespół ProFlamenco i tancerka Anna Mendak.

Wydania: