Polanica-Zdrój na czele rankingu finansowego polskich gmin miejskich!

Autor: 
inf.wł.
Mateusz Jellin.jpg
Polanica-Zdrój_ranking.png

Polanica-Zdrój zajęła pierwsze miejsce w rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce za 2021 rok. Raport został przygotowany przez Katedrę Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na zlecenie Europejskiego Kongresu Samorządowców. – To są efekty naszej ciężkiej pracy – powiedział Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju.
Raport i jego wyniki były przedmiotem dyskusji podczas niedawnego VII Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się w Mikołajkach. Jak podkreślono, powstały ranking jest najpełniejszym i najbardziej wiarygodnym tego typu zestawieniem w Polsce. Do oceny finansowej jednostek samorządowych posłużyło siedem głównych wskaźników, określających m.in. dochody, wydatki (w tym na wynagrodzenia), czy udział środków europejskich.
- Ranking, który prezentujemy, daje konkretne instrumenty do oceny funkcjonowania każdej, nawet najmniejszej lokalnej władzy oraz nakreśla przejrzysty obraz gospodarki naszego kraju wychodząc od jej podstaw – stwierdził Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów.
- Ranking z pewnością obrazuje sytuację finansową jednostek w ostatnim roku i tym samym podjęte przez włodarzy decyzje finansowe – powiedziała z kolei Małgorzata Gałecka, dr nauk ekonomicznych, adiunkta Katedrze Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który przygotował raport.
Ocena działań poszczególnych jednostek samorządowych była determinowana także tym, jak miasta i gminy poradziły sobie z pandemią COViD-19. - Można z pewnością stwierdzić, że spowodowany epidemią kryzys udowodnił, że w Polsce samorządność jest. Chociaż nie ma rozwiązań idealnych, nasze samorządy, które istnieją ledwie 30 lat, po raz kolejny udowodniły swoją żywotność i efektywność – dodał Zygmunt Berdychowski. Najskuteczniejsza w swoich działaniach była Polanica-Zdrój.
– Polanica jest liderem za rok 2021, ale warto wskazać, że w rankingach z lat poprzednich również osiągała dość wysokie lokaty. Świadczy to o dobrej i stabilnej sytuacji finansowej gminy, co potwierdzają wskaźniki finansowe. Gmina dużo inwestuje korzystając ze środków zewnętrznych, tym samym nie obarcza swojego budżetu poprzez zaciąganie nowych zobowiązań. Z pewnością wpływa to na stabilność finansową gminy. Rozwój gminy przyciąga nowych turystów, a tym samym zwiększają się dochody własne gminy – wytłumaczyła Małgorzata Gałecka.
- Konsekwentne działanie, inwestycje i pozyskiwanie środków to są klucze do sukcesu. Poza tym Polanica to już jest marka sama w sobie. Dzięki mieszkańcom i przedsiębiorcom, a także dzięki poprzednim władzom Polanica świetnie się rozwija. Polanica przyciąga inwestorów i rzesze turystów, z czego bardzo się cieszymy. Dzięki temu jesteśmy w czołówce tego rankingu – powiedział Mateusz Jellin, burmistrz Polanicy-Zdroju.

Wydania: