Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
1-Powstaje nowoczesne przedszkole Fot. D. Gruda.jpg
Laboratoria przyszłości. Drukarka 3d. Fot. Szkoła podstawowa w Ludwikowicach Kł. 1.jpg
Survivalowe Love Fot. CKGNR 2.jpg

POWSTAJE NOWOCZESNE PRZEDSZKOLE
31 stycznia br. Adrianna Mierzejewska, wójt Gminy Nowa Ruda podpisała z Konsorcjum firm; Liderem Spółdzielnią Wielobranżową w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Firmą „Remontowo-Budowlaną” Piotr Kołt, umowę, której przedmiotem jest wykonanie robót budowlanych pn.: „Budowa przedszkola z oddziałami integracyjnymi w Bożkowie”. Umowa została zawarta na kwotę 9,1 mln zł. Przewidywany termin wykonania: marzec 2023 roku. Realizacja zadania dofinansowana jest ze środków:
• 6 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład,
• 1,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych,
• 1,1 mln zł środki unijne za pośrednictwem Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Pierwsze prace w terenie już się rozpoczęły.

2,78 MLN ZŁ DOFINANSOWANIA NA REMONT DROGI
Gmina Nowa Ruda pozyskała 2,78 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFDR). Środki pozwolą na remont drogi gminnej we Włodowicach, w kierunku Krajanowa/Rzędziny.

58 KOMPUTERÓW DLA DZIECI
Gmina Nowa Ruda pozyskała dofinansowanie w kwocie 216 tys. zł w programie wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. W ramach złożonego wniosku, zostanie zakupionych 58 komputerów wraz z akcesoriami. Konkurs organizowany jest przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

DRUKARKI 3D W GMINNYCH SZKOŁACH
W ramach ogólnopolskiego, rządowego programu Laboratoria Przyszłości, Gmina Nowa Ruda wyposaża trzy samorządowe szkoły podstawowe w Jugowie, Bożkowie i Ludwikowicach Kł. w nowoczesny sprzęt. Łącznie na kwotę 190 tys. zł. Program umożliwi młodzieży udział w zajęciach z użyciem najnowszych technologii, rozwijanie zainteresowań zarówno w ramach zajęć lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych. Szkoły podstawowe przygotowały indywidualne listy potrzeb. Gmina zakupiła już dla nich część szkolnego wyposażenia:
• drukarki 3D wraz z niezbędnym asortymentem, które znajdują się już na wyposażeniu i są właśnie testowane przez szkoły
• narzędzia do majsterkowania, stoły warsztatowe, skrzynki z narzędziami, w tym m.in. lutownice
• maszyny do szycia, akcesoria do wyszywania i szycia,
• pomoce do studia nagrań, aparaty fotograficzne z funkcją nagrywania, mikrofony, oświetlenie, gimbale, tła do zdjęć i nagrań, itp., na których młodzież tworzy prezentacje
• mała elektronika do przeprowadzenia zajęć z robotyki. Uczniowie poznają budowę komputera.
W projekt mocno zaangażowali się dyrektorzy szkół. Wyposażenie jest kompletowane. Od nowego roku szkolnego uczniowie będą już w pełni korzystali z nowoczesnego wyposażenia. Cieszymy się, że pojawił się taki projekt, który trafia w aktualne potrzeby młodzieży. Tego typu wyposażenia brakowało w szkołach. Dzieci nie potrafią majsterkować, a widać że lubią prace manualne, sprawia im przyjemność oderwanie się od ekranu komputera i wykonywanie kreatywnych prac, dających od razu wymierny efekt. Mogą nie tylko biernie oglądać filmy w sieci, ale samemu coś wykonać, co na pewno przyniesie im wiele satysfakcji. Gmina Nowa Ruda korzysta ze wszystkich możliwości dofinansowania, które korzystnie wpływa na rozwój dzieci i młodzieży.

ATRAKCYJNE DZIAŁKI BUDOWLANE
Gmina Nowa Ruda ustaliła warunki sprzedaży działek budowlanych, o kształcie regularnym (prostokątnym), zlokalizowanych na płaskim terenie w Bożkowie, blisko szkoły, hali sportowej, boiska, kościoła i sklepu. Tuż przy szkole rozpoczęła się budowa nowoczesnego przedszkola. Dostępność komunikacyjna do nieruchomości jest dobra. W sąsiedztwie działek dostępna jest energia elektryczna, sieć wodociągowa oraz kanalizacja. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, teren lokalizacji przeznaczony jest jako tereny usług nieuciążliwych, bądź tereny zabudowy jedno- i wielorodzinnej. Są to działki o powierzchni od 0,0948 do 0,1591 ha. Szczegóły na stronie www.gmina.nowaruda.pl w zakładce Strefa Przedsiębiorcy / Nieruchomości.

SURVIVALOWE LOVE
Pod taką nazwą w drugim tygodniu ferii odbywały się zajęcia dla dzieci, w pięciu miejscowościach Gminy Nowa Ruda, przygotowane przez Centrum Kultury. Zajęcia organizowane były w Ludwikowicach Kł., Świerkach, Jugowie, Bożkowie i Dzikowcu. Całość prowadził współpracujący z CKGNR, na co dzień prowadzący Stowarzyszenie Form Alternatywnych „Rozdroże”, Seweryn Panek. Spotkania rozpoczynały się w salach wiejskich, od omówieniem podstaw survivalu i wyposażenia niezbędnego do przetrwania i nawigacji w terenie. Dzieci dowiedziały się m.in., jak zapakować plecak na wyprawę, do czego służy kompas, jak czerpać wodę, jak wykorzystać to, co mamy ze sobą, na wiele sposobów. Po około 40 minutach wszyscy wyruszali na wycieczkę, gdzie w praktyce mogli wykorzystać uzyskane informacje. Uzdatniali wodę, rozniecali krzesiwem ogień, rozpalali ognisko, uczyli się wyznaczać azymut i posługiwać mapą i kompasem w terenie, tropili ślady zwierząt. Wycieczki kończyły się biesiadą przy ognisku. Wyprawy pozwoliły dzieciom na poznanie najbliżej okolicy, jej flory i fauny. Na zakończenie zajęć, każde z dzieci otrzymało imienny certyfikat i pamiątkową, unikatową przypinkę. Organizatorów cieszy najbardziej to, że młodzi ludzie czerpią z natury i uczą się szacunku do niej. Uczestnicy wędrowali wyznaczonymi do tego ścieżkami. Pamiętali też o zabieraniu ze sobą swoich śmieci i o gaszeniu ognisk. Jak mówią dzieci i ich rodzice, te zajęcia to strzał w dziesiątkę!

ZAPOWIEDŹ HARD OFF
Organizatorzy zapraszają na cykl rajdów Hard Off Road dla samochodów terenowych. W sezonie 2022 będą to trzy rajdy rozgrywane na torze w Dzikowcu, połączone klasyfikacją generalną w trzech klasach: Hard – wyciągarki mechaniczne, Medium – wyciągarki elektryczne i Challenge – seryjna karoseria z dozwoloną klatką i jedną wyciągarką elektryczną.
12 marca odbędzie się Terenowy Wyścig H5 z elektronicznym pomiarem czasu, trzema trasami dla każdej z klas, dwa etapy i odwróconą trasą po przerwie. Szczegóły na fb.com/hardoffPL

BIEG TROPEM WILCZYM
W Gminie Nowa Ruda po raz kolejny organizowany jest Bieg Tropem Wilczym. Odbędzie się 6 marca br. o godz. 12. Start w Woliborzu przy remizie strażackiej. Na pierwsze sto zapisanych osób czekają pakiety pamiątkowe. Szczegóły na stronie www.gmina.nowaruda.pl

24. WYSTAWA STOŁÓW WIELKANOCNYCH
Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska zaprasza na 24. Wystawę Stołów Wielkanocnych, która odbędzie się w niedzielę, 27 marca br. w hali sportowej przy szkole podstawowej w Bożkowie. Rozpoczęcie o godz. 15.

Wydania: