A co tam w Różanym Dworze – Czas wojny i czas pokoju czyli wolna wola wyboru...

Autor: 
Monika Maciejczyk

...Czas wojny i czas pokoju czyli wolna wola wyboru, 3 Wróżki czy 6 Wróżów, a też pokłon najniższy kobietom w Dniu Święta Kobiet … za pracę wielką i Pokój, który sieją … jak mak w przydomowym ogródku. A też o tym, czy lepiej z mądrym zgubić czy z głupim znaleźć i parafraza autorska tej znanej mądrości ludu.
A wszystko w scenerii mrocznej Bajki opowiedziane.
Bo wszystko ma swój czas cyt. „...czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju” – Stary Testament, Księga Koheleta /Koh.3,8/.
Bo wszystko ma swój czas na tym świecie i jeśli śledzisz losy ludzkości, to wiesz, że każda rzecz pod słońcem i pod księżycem gdy przebrzmi w przestrzeni historii świata i przeminie, to powtarzać się będzie cyklicznie... do końca dni. Tak, jak po dniu nastąpi noc. Tak, jak zmieniają się pory roku. Tak, jak zmienia się człowiek w czasach dobrych i w czasach złych. A gdy spojrzymy wokół, to ze zdziwieniem stwierdzimy, że nie znamy tych ludzi i ich serc... ludzi, o których myśleliśmy, że są nam znani, rozpoznani, tworzący swoisty constans. Bo stałości brak w świecie, bowiem wszystko zmiennym jest i parafrazując myśl złotą Heraklita z Efezu, możemy zawsze wejść do tej samej rzeki, ale nigdy do tej samej wody... bo już przepłynęła.
A pamiętacie jak śpiewał Bułat Okudżawa... bo to największa mądrość świata odkryta w pieśni. Cyt. fragment
...mój Boże jedyny, spraw,
Dopóki ziemia toczy się,
zdumiona obrotem spraw,
Dopóki czasu i prochu
wciąż jeszcze wystarcza jej,
Dajże nam wszystkim po trochu,
i mnie w opiece swej miej! ...
To takie ludzkie... „Panie ofiaruj każdemu z nas, czego mu w życiu brak”... Bo przecież każdy z nas ma marzenia i pragnienia, a ilu nas... tyle marzeń. I uważajcie na tych, którzy obiecują podarować to... o czym marzycie. Bowiem cena może być wysoka. Zbyt wysoka.
A bajkę czy pamiętacie? O Trzech Wróżkach nad kołyską dziecięcia.
A one dają mu wiele, wiele dobrego... na los, na życie całe i odrobiną, szczyptą złego doprawiając... a to, aby można było rozpoznać i odróżnić dobro od zła. Bo jak to byśmy żyli na tym świecie, gdyby tylko dobrym być, lub tylko złym. Jakie to dzieło genialne. Dobroć nad kołyską dziecka, dobroć nad kołyską świata... to my Kobiety. My dobre Wróżki. Czuwające i troskliwe, chroniące i leczące rany. Cierpliwe i pokoju pełne. My Kobiety.
A pomyślcie Państwo, gdy bajka się zmieni i nad kołyską dziecka zasiądzie Sześciu Wróżów. Sześciu Wróżów nad kołyską świata. I gdyby tak każdy z nich obiecał w naszej ludzkiej skali, każdemu to... czego mu w życiu brak. To czego pragnie, a posiąść nie może. I gdyby to obiecali...
Przysłowia, to wielka mądrość narodu. I czerpmy z nich jak wodę czystą, źródlaną ze studni życia. I pamiętajmy w myśl przysłowia, że lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć.
A moja interpretacja tej sentencji idzie o krok dalej... i powiem Wam, że lepiej z dobrym zgubić niż ze złym znaleźć. Oj, Sześciu Wielkich Magów kolebką świata kołysze i do snu światu naszemu śpiewa. Marzenia nadchodzą senne. Grają na zaczarowanym flecie jak muzykant z bajki braci Grimm. Grajek co szczury z miasta wyprowadził. Muzyka, muzyka, muzyka i każdy słyszy to, co chce usłyszeć. Sześciu Wielkich Magów o złych sercach – w bajce mojej bawi się kolebką świata.
A my wróćmy do Wróżek. Trzech dobrych, kochanych Wróżek. Kobiet co nad kołyską pochyliły głowy.
I tam dobroć, i tam bezpiecznie, i tam spokojnie, i tam włos z głowy nikomu spaść nie może. Bo to my kobiety, wieczne dobre Wróżki świata, dźwigające brzemię ludzkości. Ciężar, który może unieść tylko kobieta.

Różany Dwór – Polanica, 6 marca 2006 roku
K o b i e t a
Ja dająca Życie
płodna jak Ziemia
niosąca brzemię Czasów
Wojny
i Pokoju
Ja palona na stosach
Świętej Inkwizycji
zakuwana w pas żelazny cnoty
i Dziewicy
Ja zdobywana jak Twierdza
Ja pozostawiona
gdy wojska przejdą
wypalona
czarna i niechciana
Zawsze
w drugim szeregu idąca
Ja niosąca Dzban
Wody Żywej
Ja wieczna
Odrodzona
Ja Nieśmiertelnie Naiwna....
Ot piórko ze Spiżu...
/Monika Maciejczyk/
Kobiety, wyjdźcie proszę spoza swych przypisanych ról. Wybijcie się na niepodległość, a będziecie szczęśliwe. Spójrzcie wokół... ile zła. Naprawicie i zmienicie. Niechaj usłyszą wasz głos. Bowiem, gdy w wielkiej sprawie działacie, a z pasją, to pomimo, że powiecie cicho, to głos ten z wielką mocą popłynie w Świat. I będzie go zmieniać dzień po dniu, rok po roku.
Malujcie, piszcie, twórzcie piękny Świat wokół siebie, by dać przykład i drogę wyznaczyć. Pracujcie społecznie, startujcie w wyborach samorządowych. Ulepcie naszą rzeczywistość na lepszą miarę – miarę miłości. Bądźcie liderkami naszych miast i kraju. Działajcie i idźcie do przodu. Bowiem tą drogą podążą na nami … inni. Dajmy przykład. Tylko my Kobiety możemy tego dokonać. Twórzmy nasz Świat, a będzie dobrym i bezpiecznym dla dzieci naszych i przyszłych pokoleń. Bo Świat Kobiet, to Świat bez wojen. To Świat Pokoju. Przeminą stare Światy, a my nie pozwólmy zasiąść Sześciu Magom nad kołyską Świata. Tam powinny pozostać tylko Trzy Dobre Wróżki.
W Dniu Kobiet składam Wam drogie Kobiety, zacne, kochane, pracowite i cierpliwe – cierpliwością świętą … życzenia abyście weszły dumnym pochodem na sceny świata i tam dokonały zmian wielkich na dobre ku pożytkom. A zło dobrem zwyciężyły tak by dobro stało się podwaliną świata. Tak, abyśmy mogły obronić nasz świat.

Wydania: