Polanica-Zdrój – koniec maja 2021 roku. Rozmawiam z p. Agatą Winnicką – z-cą burmistrza

Autor: 
Mirosław Awiżeń
1DSCN5575.jpg
2polanica_upwr-8 (002).jpg
3DSCN5577.jpg
4DSCN5582.jpg
niedźwiedź2.jpg
5DSCN5585.jpg

- Zacznę klasycznie: jak kształtuje się budżet Gminy (podatki, wydatki, dochody...)?
- Mimo iż były przesunięcia w płatnościach, zwolnienia z części podatków, to budżet Gminy na tę chwilę nie ucierpiał. Realizacja budżetu przebiega prawidłowo. Inwestycje też zgodnie z planem.
O budżecie można powiedzieć, że jest w dobrej kondycji. Oczywiście, jest to sytuacja na „teraz”, bo jak odbiją się straty poniesione w wyniku pandemii – okaże się później. Umorzenia, zwolnienia, które zrealizowała Gmina, to dla jej budżetu minus, ale nie postawiło nas to „pod bramką”, a sporej części przedsiębiorców ulżyliśmy.

- Czy skorzystaliście Państwo z pomocy zewnętrznej?
- Realizujemy dużo zadań finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Największa z nich to przebudowa kanalizacji deszczowej, która trwa. Już praktycznie na ukończeniu jest przebudowa ul. Zakopiańskiej, jak i ul. Orkana. Te inwestycje są finansowane z Funduszu Dróg Samorządowych.
Jesteśmy już po ogłoszeniu przetargu na remont kolejnej ulicy, czyli ul. Krasińskiego. Tam też kompleksowo wymienimy nawierzchnię, będą chodniki, ale też i miejsca parkingowe. Uporządkowana zostanie zieleń miejska. Kolejne zadanie – jesteśmy w trakcie rozstrzygania przetargu na budowę przedszkola z oddziałami żłobkowymi. Tutaj mamy dofinansowanie z programu „Maluch+”.

- A tak z ciekawości – jakie tam będzie ogrzewanie?
- Gazowe. To ma być po prostu ekobudynek.

- Wracamy do kolejnych inwestycji...
- ... w dalszym ciągu będą (i są) prowadzone prace związane z sieciami kanalizacyjno-wodociągowymi. Tutaj jest dofinansowanie rządowe z tzw. ustawy covidowej. Wykonawcą tych prac jest nasz Miejski Zakład Komunalny. To jeszcze nie koniec, bowiem w przebudowie będzie ul. Zdrojowa (nawierzchnia, chodniki, mała architektura). Otrzymaliśmy również dofinansowanie w kwocie ponad 380 tys. zł z budżetu woj. dolnośląskiego na ochronę gruntów rolnych i z tych środków planujemy przebudować ulicę Reymonta – niedaleko klasztoru oo. Sercanów (jeszcze teraz to droga szutrowa). Mamy nadzieję, że w okolicach lipca-sierpnia rozstrzygnięty zostanie przetarg na meliorację (oczyszczanie rowów) ulic: m.in. Tuwima, Wiejskiej, Polnej, Jana Pawła II... bowiem są one niedrożne od lat. Warto jeszcze powiedzieć, że podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym. Liczymy, że ta współpraca będzie prężna, a dot. będzie m.in. projektowania z zakresu architektury krajobrazu, gospodarki przestrzennej itp. Jeszcze w tym roku ze środków budżetu woj. dolnośląskiego będą pieniądze na zabiegi pielęgnacyjne na naszych pomnikach przyrody (12 drzew).

- No to powiedzmy sobie o działaniach promocyjnych Gminy.
- Można powiedzieć, że jesteśmy na półmetku naszej kadencji. Chcemy zaskoczyć pomysłami nie tylko turystów, ale przede wszystkim mieszkańców. Na 19 czerwca możemy już zaprosić na koncert zespołu „Zakopower”, który odbędzie się w Muszli Koncertowej. Zamierzamy sfinalizować rzeźbę przestrzenną prof. Zbigniewa Horbowego i dr. Wiesława Malki. W czerwcu planujemy też charytatywny koncert na rzecz budowy tej rzeźby z udziałem rektorów wszystkich wyższych uczelni wrocławskich na czele
z Rektorem Akademii Sztuk Pięknych.
Z ważnych, promocyjnych spraw: został rozstrzygnięty konkurs na „Polanickiego Niedźwiadka”. Mamy pierwowzór „miśka” z brązu w różnych odsłonach: miś z pijałką, miś z szachami, miś strażak i tak dalej... Teatr Zdrojowy finalizuje działania w sprawie utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zachęcamy już dziś wszystkich chętnych do zgłaszania się do sekretariatu Teatru Zdrojowego. A po pandemii ponownie ruszył „Dom Seniora”. Naprawdę było to fantastyczne otwarcie. Ludzie odświętnie ubrani, mężczyźni w garniturach, kobiety w wyszukanych kreacjach ... było cudownie. I jeszcze o promocji Polanicy-Zdroju: zorganizowaliśmy bardzo szeroką kampanię promocyjną (w zasadzie we wszystkich mediach) na Górnym Śląsku (Katowice, Gliwice, Zabrze), kolejna odbędzie się w Zagłębiu Miedziowym, następna obejmie Łódź i okolice, a potem dalej.

- Jak wygląda „walka z covidem” w Gminie?
- Wciąż zachęcamy do szczepień i obserwuję, że nieźle nam to wychodzi. W Gminie jest dostęp do wszystkich rodzajów szczepionek. Myślę, że do sierpnia większość chętnych będzie już po dwóch dawkach.

- No to wracajmy do rzeczywistości bez zmory koronowirusa. Aby nie być gołosłownym wraz z p. Agnieszką Czają, inspektorem ds. Infrastruktury Technicznej odwiedzamy (fotografując) miejsca działań inwestycyjnych.
Na zdjęciach:
1-p. Agata Winnicka - z-ca Burmistrza; 2-zdjęcie z podpisania porozumienia o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Burmistrz Mateusz Jellin z rektorem – prof. Jarosławem Bosym; 3-ul. Zdrojowa; 4- ul. Zakopiańska + odnoga (końcówka prac); 5- ul. Orkana; 6-misiek z filiżanką – zdobywca 1 miejsca w konkursie na polanickiego niedźwiadka – autorka: Karolina Konieczny, studentka ASP.

Wydania: