Przez Amerykę do Gwiazdy

Autor: 
Marek Gałowski
2020.09.09-1367.jpg
2020.09.09-1570.jpg
2020.09.09-1630.jpg

Broumovské stěny (Broumowskie ściany) to długi na 12 km grzbiet górski położony między miejscowościami Police nad Metují i Broumov w północno-wschodnich Czechach. Pasmo zaliczane jest do Gór Stołowych (Broumovská vrchovina) – znajduje się między Adršpašskoteplickimi skálami a masywem Szczelińca. Największą atrakcją tego rejonu jest góra Hvězda (674 m n.p.m.), z kaplicą i schroniskiem o tej samej nazwie.
Ameryka i Gwiazda to wbrew pozorom wcale nie jakieś egzotyczne krainy. Obie znajdziemy bardzo blisko polskich granic, na terenie rezerwatu przyrody Broumovské stěny. Przy okazji wizyty w Broumovie, można zobaczyć jedną z atrakcji Broumowskich ścian. Wybór zwykle pada na Hvězdę, ponieważ jej zdobycie wydaje się łatwe i przyjemne. „Wydaje się” jest tu dobrym określeniem, gdyż wdrapanie się na szczyt przypomina trochę trasę z Karłowa na Szczeliniec Wielki. Niby blisko, ale jednak „milion” schodów do pokonania. Na końcu wycieczki, czyli po zdobyciu góry, okazuje się że ok. 200 metrów poniżej szczytu znajduje się parking, gdzie można dojechać od strony miasta Police nad Metují.
Na trasę wyruszamy ze wsi Křinice, położonej ok. 2 km na południowy zachód od Broumova. Na końcu wioski jest malutki przystanek (Křinice, konečná), w pobliżu którego możemy zaparkować samochód. Można też podjechać do położonej na skraju lasu restauracji Amerika. Należy tylko pamiętać, że droga prowadząca od przystanku do restauracji jest prywatna i może być zamknięta. Od Ameriki aż do celu wędrówki prowadzi nas czerwony szlak turystyczny (słynna Jiráskova cesta). Według tabliczki stąd na szczyt jest tylko 1 kilometr, ale to także ponad 200 m różnicy wzniesień! Wchodzimy do lasu, gdzie początkowo idziemy leśną drogą. Po chwili barokowa kaplica Marii Śnieżnej z 1709 roku, remontowana w 1802 i 1997 roku. Wkrótce na leśnej ścieżce pojawiają się schody - na szczyt Gwiazdy prowadzi ich 320. Wspinamy się zakosami między różnej wielkości piaskowcowymi blokami; w kilku miejscach widoczne XIX-wieczne inskrypcje ówczesnych wędrowców.
Hvězda (Gwiazda), to szczyt o wysokości 674 m n.p.m., którego nazwa pochodzi od ustawionego tutaj w 1670 r. krzyża zwieńczonego pozłacaną pięcioramienną gwiazdą. Główną atrakcją szczytu jest stojąca na skalnej krawędzi barokowa kaplica Matki Bożej Śnieżnej, nazywana „Perłą Broumowskich Ścian”. Kaplica została zbudowana w latach 1732-33, na planie pięcioramiennej gwiazdy, według projektu Kiliána Ignáca Dientzenhofera najwybitniejszego architekta czeskiego baroku. W późniejszych latach kaplica została porzucona i zaczęła popadać w ruinę. W 1855 r. została odbudowana i ponownie wyświęcona. Prowadzi do niej kamienny mostek nad skałami. Kopułowy dach zwieńczony jest złotą gwiazdą. Zarówno kaplica, jak i mostek, zbudowane są z miejscowego piaskowca. Obok kaplicy skalna galeria widokowa, skąd piękne widoki m.in. na Broumov, Góry Suche, Wałbrzyskie i Sowie.
W pobliżu kaplicy, także na skalnej krawędzi, znajduje się schronisko Chata Hvězda, zbudowane w latach 1854-55 w stylu alpejskim. Drewniany budynek stoi na solidnym kamiennym fundamencie. Stylowe drewniane wnętrze jest bardzo efektowne, zaś szczególnych wrażeń dostarcza podziwianie panoramy z tarasu na skraju skalnej przepaści.

Wydania: