Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

FESTIWAL
Jak zdecydowało Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola – tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przez wzgląd na trwającą pandemię, miała charakter zdalny i odbywała się za pośrednictwem mediów społecznościowych, w tym poprzez stronę internetową organizatora. Zajęcia realizowane były dwutorowo: w postaci zajęć wcześniej nagranych i udostępnionych na platformie YouTube (np. uroczysta inauguracja DFN, wykład prof. Miodka, dyktando, debata, „Dlaczego nie słuchamy naukowców?”, koncert finałowy) i w postaci spotkań prowadzonych on-line przez platformy takie jak Zoom, Teams, Facebook, Gmail etc. Organizatorzy zaprosili na spotkania przygotowane w ramach paneli „CSI: Kryminalne zagadki Wrocławia”, „Wrocławskie muzea na DFN” oraz „Gorący temat”, gdzie można było dowiedzieć się m.in. czym oddychamy, poznać wpływ Słońca na zmiany klimatyczne, zobaczyć jak mogą wyglądać kataklizmy przyszłości oraz wiele innych. Bez komentarza.
OŚRODEK
Lewin Kł. wzbogacił się o zmodernizowany obiekt, w którym powstało centrum społeczno-kulturalno-edukacyjne. Nieruchomość usytuowana jest nieopodal rynku. Koszt przedsięwzięcia był obliczony na niemal 4,8 mln zł, z czego około 3,8 mln zł zapewniła UE. Obok robót budowlanych i remontowych m.in. wymieniono stolarkę, wyposażono budynek w system odwadniający, zainstalowano w nim dźwig osobowy. Gratulacje!
DOWÓDCA
Nowym dowódcą 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej im. gen. dyw. Bronisława Prugara-Ketlinga, został ppłk Marcin Sudek – do niedawna z-ca dow. I Batalionu Czołgów w Żurawicy (Podkarpackie). W obecności z-cy dow. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Izabeli Wlizło, przedstawicieli jednostek wojskowych wchodzących w skład tej brygady, a także samorządowców z powiatu kłodzkiego – nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy 22 KBPG w Kłodzku. Gratulacje!
SPÓŁKA
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Bystrzycy Kłodzkiej niedługo mieścić się będzie w innym miejscu. Do nieruchomości, którą obecnie zajmuje, nie ma możliwości dojechania coraz to nowocześniejszym sprzętem wykorzystywanym przez zakład. Z tego powodu spółka nie czyni żadnych inwestycji czy remontów w obrębie swojej siedziby, gdyż postawi biurowiec oraz zorganizuje swoją bazę na działce zajmowanej przez oczyszczalnię ścieków. W związku z tym gmina dokonała zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, a Wody Polskie wydały pozytywną opinię dla szykującej się inwestycji. No, no, no.
DZIAŁKA
Wciąż duże jest zainteresowanie wykupem działek gminnych. Największe zaciekawienie wykazują osoby chcące wybudować dom, do tego na atrakcyjnym terenie. Takich miejsc w gminie wiejskiej Kłodzko nie brakuje. Obecny rok jest bardzo dobry w obrocie nieruchomościami. Widać to po liczbie umów; odnoszą się one do działek budowlanych w każdym rejonie gminy. Samorząd już prawie nie dysponuje gruntami rolnymi, które może sprzedać. W tym obszarze ofertę posiada Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Nic dodać, nic ująć.
DOJAZD
Do Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym prowadzi mało dogodny dojazd od skrzyżowania z drogą krajową nr 8. Władze samorządowe gm. Kłodzko poczyniły starania w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o rozważenie inwestycji w Szalejowie Górnym, dzięki której usprawni się dojazd do szkoły i osiedla domów jednorodzinnych. Pojawiła się propozycja zbudowania ronda bliżej tzw. Szalejowskiej Góry i poprowadzenia stąd drogi gminnej do szkoły. Nie pozostaje nic innego, jak czekać na rozpoczęcie przebudowy. Bez komentarza.
PSTRĄG
W Kudowie Zdroju odbył się Festiwal Pstrąga – cykliczna impreza masowa, która co roku odbywa się w innym rejonie powiatu kłodzkiego. Jego organizatorem jest powiat kłodzki przy współpracy z kilkoma instytucjami. W trakcie imprezy na okazałej patelni plenerowej przygotowano ponad 300 porcji dań z pstrąga. Nie zabrakło prezentacji związanych z przygotowaniem dań z pstrągiem w roli głównej. Były również pogadanki na temat przyrządzania ryb, ich hodowli w dużej i małej skali – po akwarium włącznie. Festiwalowi towarzyszyły konkursy i występy zespołów ludowych.
W otoczeniu muszli koncertowej odbywał się jarmark produktów przydatnych nie tylko w kuchni. Wow.
CZYTELNICY
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku otrzymała z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 11,3 tys. zł na zakup nowych książek. Wicedyrektor placówki Klaudia Lutosławska-Nowak zachęca czytelników do wypowiedzenia się, jakie pozycje powinny trafić na półki. Do 9.10.2020 r. PiMBP czeka na podpowiedzi. No, no, no.
JUBILEUSZ
Odbyła się jubileuszowa 25 edycja Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju. Pod wieloma względami była wyjątkowa: największa liczba filmów górskich, najdłuższy Festiwal w historii, mnóstwo książek, najwięcej wydarzeń outdoorowych. W tym roku przez trwającą pandemię większość punktów programu, w tym również filmy, dostępna była ONLINE. Festiwal w przeważającej części odbywał się w plenerze. Najważniejsze punkty tegorocznego wydarzenia to: konkurs filmowy, rozdanie Złotych Czekanów, Festiwal Górskiej Literatury, benefis Krzysztofa Wielickiego oraz odsłonięcie pomnika Andrzeja Zawady. Bez komentarza.
PIOSENKA
Wraz z kabareciarzem Arturem Andrusem można napisać piosenkę o Polanicy Zdroju. Znany satyryk jest autorem akcji „Przebój-Zdrój! Napisz piosenkę o Polanicy”. Artur Andrus jest związany z Polanicą – współpracuje przy Festiwalu Marii Czubaszek Cały Kazio. Przebój-Zdrój Polanicy zostanie zaprezentowany premierowo podczas inauguracji Festiwalu, który odbędzie się w październiku br. Sie porobiło.
MOST
Zakończono prace remontowe na moście w ciągu drogi powiatowej w Nowym Gierałtowie. Realizacja zadania możliwa była dzięki wsparciu finansowemu powiatu kłodzkiego, gminy Stronie Śląskie, Nadleśnictwa Lądek Zdrój oraz dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Całkowita wartość zadania to 1,4 mln zł. Gratulacje!
WIEŻA
Oficjalnie została otwarta wieża widokowa, która powstała na szczycie Jagodnej, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Obiekt wybudowany został w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”, sfinansowany m.in. przy udziale funduszy unijnych i gminy bystrzyckiej. Budowla o wysokości 23 m wykonana została w konstrukcji stalowo-drewnianej posadowionej na fundamencie na planie kwadratu. Na 19 m znajduje się górna platforma widokowa w formie gondoli, a  na szczyt wieży prowadzą spiralne schody z trzema pomostami spoczynkowymi. Gratulacje!
SANATORIUM
Rozpoczęły się zdjęcia do kolejnej edycji programu TVP – „Sanatorium miłości”. Dwanaścioro uczestników, seniorek i seniorów, tym razem będzie przeżywać swoje sercowe rozterki w Polanicy-Zdroju. Burmistrz miasta Mateusz Jellin życzył uczestnikom samych pięknych wrażeń i udanego pobytu, a przede wszystkim – miłości. Bo przecież w Polanicy można się zakochać! No cóż, można to i nazwać miłością…
TURNIEJ
W Kłodzku odbył się Turniej Siatkówki Plażowej. Wzięli w nim udział zawodnicy m.in. z Kłodzka, Kudowy Zdroju, Nysy, Dzierżoniowa, Świdnicy, Lubina. W zawodach uczestniczyło 21 par: 14 grało w turnieju głównym, a 7 w turnieju amatorskim. Mecze turniejowe były rozgrywane w systemie brazylijskim. Bez komentarza.
WŁAMANIA
Policjanci z Kłodzka zatrzymali rodzeństwo, które dopuściło się kradzieży, serii włamań i usiłowania kradzieży pieniędzy z kościelnej skarbonki. Rodzeństwo włamywaczy, 19-latka i jej o rok starszy brat włamali się do pięciu altanek na terenie Kłodzka, skąd ukradli narzędzia, sprzęt sportowy oraz różne wartościowe przedmioty. Włamywacze próbowali włamać się również do innych altanek. Siostra i brat trafili do policyjnego aresztu i usłyszeli już zarzuty przestępstw, za które grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat. Wow.
NARKOTYKI
Policjanci z Nowej Rudzie podczas wykonywanych czynności służbowych znaleźli przy 31-latku susz roślinny Zainteresowanie policjantów wzbudziło nerwowe zachowanie mężczyzny. Mieszkaniec powiatu kłodzkiego przyznał się, że znaleziony przy nim susz to marihuana. Z zabezpieczonej przez policjantów ilości środków można było przygotować kilkadziesiąt porcji narkotyków. No, no, no.
BIBLIOTEKA
Od ub.r. Biblioteka Publiczna Gm. Kłodzko z siedzibą w Ołdrzychowicach Kł. realizuje inwestycję w zakresie remontu i przebudowy filii w Wojborzu. Wartość inwestycji wynosi ponad 900 tys. zł. Zadanie realizowane jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Biblioteka uzyskała dofinansowanie blisko pół miliona zł. Operatorem programu jest Instytut Książki. Bez komentarza.

Wydania: