Co słychać w Gminie Nowa Ruda

Autor: 
inf. GNR
1promesa na parking.jpg
2się pomaga.jpg
3komputery są już w szkołach 1.jpg
4kolejne duże inwestycje.jpg

Piernikowa wystawa
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda zaprasza na „słodką” wystawę prosto z Torunia.
Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających od 15 lipca do końca wakacji. Podziwiać będziecie ją mogli Państwo od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 15.00.
Wszyscy mieszkańcy Gminy Nowa Ruda mogą zobaczyć ją za darmo! Odwiedzający spoza obszaru gminy zapłacą 10 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy (dzieci oraz emeryci i renciści po okazaniu legitymacji).

Się pomaga!
Urząd Gminy Nowa Ruda został nominowany przez Urząd Miejski w Nowej Rudzie i I Urząd Pocztowy w Nowej Rudzie w ramach wyzwania #GaszynChallenge. Bardzo dziękujemy za tę nominację.
O co chodzi w całej akcji? To proste: Wystarczy zrobić 10 pompek lub 10 przysiadów i dokonać dobrowolnej wpłaty na rzecz chorego dziecka. Zbiórka prowadzona jest na leczenie dzieci z SMA (rdzeniowy zanik mięśni), województwo dolnośląskie zbiera pieniądze na leczenie 11-miesięcznej Mii. O szczegółach zbiórki dowiecie się państwo pod adresem internetowym www.siepomaga.pl/mia-sma
Urząd Gminy Nowa Ruda melduje wykonanie zadania oraz wpłatę 700 zł na wyżej wymieniony cel. Nominowani przez nas zostali: Urząd Gminy Jaworzyna Śląska, Urząd Gminy Marcinowice, Urząd Gminy Giżycko, ZPAS Group w Przygórzu i Stowarzyszenie Przyjaciół Jugowa.
Wójt Gminy Adrianna Mierzejewska pragnie podziękować wszystkim swoim pracownikom za zaangażowanie w akcję i zbiórkę pieniędzy oraz Telewizji Kłodzkiej za materiał filmowy z tego wydarzenia.

Promesa na parking
W dniu 17 czerwca 2020 r. wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Grzegorz Macko spotkał się z wójt Adrianną Mierzejewską w Urzędzie Gminy Nowa Ruda, by wręczyć promesę w wys.112 210 zł na realizację zadania pn. „Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i odwiedzających Gminę Nowa Ruda poprzez budowę parkingu na Przełęczy Sokolej w miejscowości Sokolec”. Gmina Nowa Ruda otrzymała to dofinansowanie w ramach konkursu Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej 2020, organizowanego przez Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Dofinansowanie jest na budowę parkingu przy szlakach turystycznych na Przełęcz Sokolą w miejscowości Sokolec. W ramach inwestycji powstanie parking z 18 miejscami postojowymi, który będzie wykorzystywany przez mieszkańców Sokolca i całej Gminy Nowa Ruda oraz turystów, licznie odwiedzających Góry Sowie. Planowane są takie prace jak: roboty pomiarowe i przygotowawcze, wykonanie podbudów, nawierzchni i elementów ulic, odwodnienie parkingu oraz budowa ściany oporowej. Dzięki inwestycji, szczególnie w okresach wzmożonego ruchu turystycznego, tak w sezonie zimowym, jak i letnim, zwiększy się komfort użytkowania drogi, zarówno przez zmotoryzowanych, jak i pieszych.

Zabawa nie tylko dla najmłodszych
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich zachęca do pozostania w domu, ale jednocześnie stara się uatrakcyjnić ten okres swoim odbiorcom, rozpoczynając cykl konkursów. W ostatnim czasie najmłodsi mieszkańcy mogli zaprezentować zarówno swoje talenty recytatorskie, jak i plastyczne. Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkolaków oraz Konkurs plastyczny „Mój wymarzony prezent na Dzień Dziecka” przyciągnęły mnóstwo uczestników i sprawiły wielką radość nagrodami – niespodziankami. Dla dorosłych również przewidziano ciekawe konkursy z równie atrakcyjnymi nagrodami. W ostatnich dniach rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszy „Wianek Świętojański”, ogłoszony wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Lokalna na Rzecz Rozwoju Gminy Nowa Ruda pod patronatem Wójt Gminy Nowa Ruda. W ramach Festiwalu Lawendy (który Z przyczyn epidemicznych tym roku nie odbędzie) poza plenerem malarskim Centrum ogłosiło konkurs fotograficzny „Lawendowa stylizacja”, którego wyniki poznać można początkiem lipca.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA WSZYSTKICH WYDARZEŃ I DO UDZIAŁU W KONKURSACH!

Nowe komputery w szkołach
Wniosek „Zdalna Szkoła w Gminie Nowa Ruda” przeszedł pozytywnie ocenę i uzyskał dofinansowanie w wys. 70 tys. zł bezzwrotnej dotacji przeznaczonej na zakup laptopów dla placówek oświatowych. Dzięki tej dotacji w dniu 27 maja 2020 r. wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska wraz z sekretarzem Gminy Marią Wojcińską i kierownikiem Referatu Oświaty i Spraw Społecznych Izabelą Słowek-Chorób, przekazała szkołom podstawowym nowoczesny sprzęt komputerowy do kształcenia zdalnego. Zakupiony sprzęt to nowe przenośne komputery oraz urządzenia wielofunkcyjne ( z funkcją drukowania w kolorze, skanowania i kopiowania). Całość ma służyć lepszej organizacji pracy uczniów uczących się w domach, ale także tych najmłodszych, którzy od 25 maja są w szkole.
Szkoła Podstawowa im. Św. Franciszka z Asyżu w Ludwikowicach Kłodzkich otrzymała 12 laptopów i 1 urządzenie wielofunkcyjne. Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Bożkowie otrzymała 18 komputerów i 2 urządzenia wielofunkcyjne. Szkoła Podstawowa w Jugowie otrzymała 14 komputerów i 2 urządzenia wielofunkcyjne. Jeden komputer został użyczony niepublicznej Szkole Podstawowej im. św. Wojciecha we Włodowicach.
Wydatek finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr I „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”, Działanie 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” dotyczące realizacji projektu grantowego pn. ZDALNA SZKOŁA– wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego z dnia 23 kwietnia 2020 r.

Pieniądze dla bibliotek
Wspaniała wiadomość dla zagorzałych wielbicieli lektur – zgodnie z wnioskiem złożonym w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Gmina Nowa Ruda uzyskała dofinansowanie w wysokości 36 000 zł na zakup książek do bibliotek.
Całkowity koszt zadania to kwota 45 000,00 zł, z czego 9 000,00 zł to środki z budżetu Gminy Nowa Ruda. Dzięki tej dotacji szkolne biblioteki zostaną wyposażone w nowe pozycje książkowe. W ramach realizacji programu zostaną również przeprowadzone działania, promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Kolejne duże inwestycje w gminie
W czwartek, 28 maja wójt Adrianna Mierzejewska otrzymała wiadomość o tym, iż wniosek na budowę parkingu na Przełączy Sokolej znalazł się wśród wyróżnionych. Z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej otrzymamy kwotę 112 210,00 zł na realizację tego zadania.
128 520,00 zł, to kwota, którą zabezpieczyła gmina na kolejną inwestycję. 1 czerwca 2020 Wójt podpisała umowę, którą osobiście dostarczył wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko. Dzięki tej umowie zrealizowany zostanie projekt remontu drogi transportu rolnego w Ludwikowicach Kłodzkich,
Wójt Adrianna Mierzejewska dziękuje za wizytę i wsparcie finansowe.

W trosce o czyste powietrze!
Od 1 lipca w Gminie Nowa Ruda rusza nabór na składanie wniosków o udzielenie grantów w programie grantowym pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 (RPO WD 2014-2020), Osi priorytetowej 3 „Gospodarka niskoemisyjna”, Działania 3.3 „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze Mieszkaniowym – ZIT AW”.
Projekt zakłada dofinansowanie przedsięwzięć polegających na trwałej likwidacji ogrzewania opartego na paliwie stałym i zastąpienie go ogrzewaniem ekologicznym. Wysokość dofinansowania to 70% poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 10 tys. zł dla mieszkań i 25 tys. zł dla domów jednorodzinnych.
Uprawnionymi do ubiegania się o wsparcie są osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych lub mieszkań w domach jednorodzinnych, osoby fizyczne będące właścicielami mieszkań w domach wielorodzinnych oraz wspólnoty mieszkaniowe (jedynie w zakresie mieszkań, których właścicielami są osoby fizyczne).

UWAGA!
O wyborze wniosków do dofinansowania nie decyduje kolejność zgłoszeń!
Zainteresowanych ubieganiem się o wsparcie zapraszamy do punktu informacyjnego działającego w Urzędzie Gminy Nowa Ruda osobiście lub telefonicznie: 74 872 09 46. Pełna wersja ogłoszenia oraz formularze wniosków znajdują się na stronie: www.wymianakotlow.pl

Rajd Rowerowy
Ludwikowice Tour 2020 – Rajd Rowerowy dla Aktywnych organizowany przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda i Sowie Szczyty. Serdecznie zapraszamy do aktywności na miarę czasów w których żyjemy. Bez rywalizacji, bez klasyfikacji miejsc – czysta rekreacja, przygoda i wyzwanie dla każdego.
Aktywność trwa do 1.06.2020 do 1.09.2020 na dwóch trasach do wyboru: 32 km i 12 km, poprowadzonych wokół Ludwikowic Kłodzkich. Trasy piękne widokowo, ciekawe historycznie, zróżnicowane jeśli chodzi o nawierzchnię. Wybierasz dzień w których chcesz pokonać wybraną trasę, pobierasz plik i w drogę!
Zapisy na datasport. Szczegółowe informacje na stronie Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz wydarzenie na FB Ludwikowice Tour 2020.
Zapisy i termin wpłaty wpisowego to 28.07.2020 r. Pamiętajcie o tym. Po tym terminie osoby, które nie opłaciły wpisowego nie będą miały gwarancji otrzymania pakietu startowego wraz z super medalem FINISZERA. Dziękujemy za zrozumienie, do zobaczenia! (plakat rajdu – str. 38)

Góry Literatury
Mamy niewątpliwy zaszczyt zaprosić wszystkich Państwa do Gminy Nowa Ruda na, kolejną już, szóstą odsłonę festiwalu Góry Literatury. Trwał on będzie wzorem lat poprzednich cały tydzień, od 11 do 18 lipca. Wydarzenie to można śmiało powiedzieć o zasięgu ogólnopolskim, a nawet ogólnoświatowym, od początku wspiera wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kulturalne Góry Babel, a wszystkie wydarzenia w Gminie Nowa Ruda współorganizowane są przez Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda.
Spotkania odbywać się będą głównie w plenerze, na terenie miasta i gminy Nowa Ruda, sąsiedniej gminy Radków oraz Wałbrzycha. Tegoroczna edycja będzie szczególna. W związku z obowiązującymi ograniczeniami i obostrzeniami oraz wymogami sanitarnymi wydarzenia będą biletowane, a liczba miejsc ograniczona.
W tym roku gośćmi festiwalu będą m.in.:  
Julia Fiedorczuk – poetka, pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka. Autorka sześciu tomów poetyckich i pięciu utworów prozą., Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, krytyczka literacka, autorka sztuk teatralnych, Jarosław Mikołajewski – poeta, reporter, prozaik i tłumacz z języka włoskiego, autor książek dla dzieci, Klementyna Suchanow – pisarka, redaktorka, tłumaczka, aktywistka Strajku Kobiet, Andrzej Elżanowski – bioetyk, zoolog, paleontolog, profesor nauk biologicznych, Stanisław Obirek – teolog, historyk, antropolog kultury, profesor nauk humanistycznych, Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, pisarz, o. Tomasz Dostatni – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista, Anda Rottenberg – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka licznych wystaw, publicystka, Joanna Lamparska – dziennikarka, podróżniczka, pisarka, z zawodu filolożka klasyczna i archeolożka sądowa, Elżbieta Cherezińska – pisarka, teatrolog, autorka wielu powieści historycznych, Mikołaj Łoziński – pisarz, fotograf, z wykształcenia socjolog.

Wydania: