Lądeckie spotkanie Bialskiego Oddziału PTTK

Autor: 
Zarząd Oddziału PTTK w Lądku-Zdroju
koa1.jpg
koa3.jpg

W dniu 12 grudnia 2019 r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju przybyłych członków i sympatyków Oddziału PTTK Bialskiego w imieniu Zarządu Oddziału przywitała prezes Małgorzata Bednarek:
„Szanowni Państwo, witam wszystkich bardzo serdecznie na spotkaniu lądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Po raz trzeci organizujemy takie spotkanie w okresie przedświątecznym, jest to czas gdy można już zacząć podsumowywać mijający rok. I pozwolę sobie zająć Państwa uwagę takim krótkim podsumowaniem, ale dopiero w drugiej części spotkania. Gdyż podczas tych naszych grudniowych spotkań, w przedświątecznym nastroju możemy wysłuchać prezentacji gości, a dotychczas byli to: w 2017 roku – Elżbieta Szumska zwana „Złotą Elą” ze swoją książką o właścicielach kopalni w Złotym Stoku, w 2018 roku – Waldemar Zieliński, współautor obok Marcina Dziedzica pozycji „Leksykon fotografów Ziemi Kłodzkiej 1839-1945”.
W tym roku nasze zaproszenie przyjęła Krystyna Oniszczuk-Awiżeń – historyczka, muzealniczka, autorka i współautorka wydawnictw o Ziemi Kłodzkiej, redaktorka Oficyny Wydawniczej „Brama”. Wydana w ubiegłym roku publikacja „O dawnym hrabstwie kłodzkim i zasłużonym historyku Josephie Köglerze” jest efektem kilkuletniej pracy autorki. To pierwsze tak obszerne studium poświęcone temu wybitnemu, pochodzącemu z Lewina Kłodzkiego, historykowi z przełomu XVIII/XIX wieku, który opisywał i dokumentował Ziemię Kłodzką, stając się jednocześnie twórcą nowoczesnej historiografii kłodzkiej”.
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń opowiedziała o swojej pracy w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, która poparta pasją do odkrywania tajemnic przeszłości zaowocowała publikacjami w „Zeszytach Muzeum Ziemi Kłodzkiej”, wydawnictwach pokonferencyjnych czy własnych książek, jak ta o historyku Josephie Köglerze. Kilka pozycji można było nabyć bezpośrednio po wykładzie, który był zobrazowany fotografiami dokumentów, starych pocztówek, przykładami wykonanych prac. Dla ludzi stale pogłębiających zasoby informacji dotyczących przeszłości naszego regionu – a takimi są przewodnicy i członkowie PTTK – była to solidna dawka wiedzy przekazanej z zaangażowaniem i widocznym zamiłowaniem do tego, co autorka robi na co dzień.
Prezes Małgorzata Bednarek wyraziła podziękowanie za cenną prezentację pani Oniszczuk-Awiżeń. Nawiązując do mijającego roku 2019 w krótkich słowach podsumowała działania podejmowane przez Oddział PTTK Bialski w Lądku-Zdroju. W miesiącach styczeń – luty odbyły się 2 wycieczki piesze z Kletna na Śnieżnik. Była to inicjatywa kolegi Pawła Dywańskiego, który społecznie poprowadził obie wycieczki. Po raz kolejny oddział złożył ofertę zorganizowania wycieczek letnich dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy do konkursów ogłaszanych przez Gminę Lądek-Zdrój dla organizacji pozarządowych. Pozyskano dotację i z jej pomocą zorganizowano 15 wycieczek w okresie lipiec – sierpień 2019 . Prezes podziękowała tym przewodnikom, którzy zaangażowani byli w realizację projektu a byli to: kolega Mirosław Zbrzeźniak – prezes Ko-ła przewodników turystycznych przy naszym oddziale, kolega Lechosław Siarkiewcz, kolega Robert Sadko, kolega Janusz Chrzan, kolega Paweł Dywański, koleżanka Marzena Bryksa i koleżanka Jola Sadko.
W dniach 21-24 sierpnia 2019 r. odbył się 37. Ogólnopolski Rajd Górski Przewodników. Przyjechało na Ziemię Kłodzką ponad 250 uczestników. Organizatorem całego wydarzenia był Oddział PTTK „Ziemi Kłodzkiej” i Kłodzkie Koło Przewodników, ale również członkowie lądeckiego oddziału i klubu zaangażowani byli w działania organizacyjne i przebieg rajdu. Bowiem Lądek-Zdrój znalazł się na kilku rajdowych trasach. W piątek 23.08.19 ponad 90 osób (3 grupy) zwiedzało Arboretum a jedna grupa zdobywała górę Borówkową. Poprowadzili ich również przewodnicy z Lądka-Zdroju: Robert Sadko, Mirosław Zbrzeźniak i Małgorzata Bednarek.
W sobotnie jesienne popołudnie 2 listopada 2019 r. członkowie Klubu Przewodników Sudeckich działającego przy oddziale: Ewa Zadora, Lechosław Siarkiewicz, Małgorzata Bednarek i Stanisław Zieliński uczcili pamięć Koleżanki i Kolegów, którzy odeszli na „wieczną wycieczkę” poprzez zapalenie zniczy z logiem PTTK na poszczególnych grobach.
Po części oficjalnej, przy herbatce i ciasteczkach była okazja do towarzyskich rozmów, wymiany doświadczeń i zadania dodatkowych pytań pani Krystynie, której raz jesz-cze dziękujemy za podzielenie się swoją wiedzą o przeszłości Ziemi Kłodzkiej.

Wydania: