Zdrowy tryb życia w pigułce czyli Piramida. Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej

Autor: 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku – Teresa Józefiak
piramida.jpg

Dbanie o prawidłową dietę pozwala zachować zdrowie i dobre samopoczucie. W codziennym zabieganiu wiele osób zapomina jednak o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania. Piramida żywieniowa to skondensowana wiedza z zakresu zasad prawidłowego żywienia, przedstawiona w formie graficznej. Realizacja zaleceń wynikających z piramidy, daje szansę na długie zdrowe życie oraz zachowanie sprawności fizycznej i intelektualnej. Piramida jest graficznym opisem odpowiednich proporcji grup środków spożywczych niezbędnych w codziennej diecie. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności. Spożywanie zalecanych w piramidzie różnorodnych produktów w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz codzienna aktywność fizyczna są kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiedza o żywności i żywieniu oraz ich wpływie na zdrowie człowieka podlega stałej ewolucji i zmianom. Aktualna Piramida jest odpowiedzią na zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, zawiera w sobie ideę „Mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”. Ostatnie badania wskazują, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Dostarczają bowiem wielu bezcennych składników i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę i nowotwory oraz wydłużają długość życia człowieka. Z tych powodów warzywa i owoce w Piramidzie Zdrowego Żywienia znalazły się u jej podstawy. Drugą ważną zmianą jest umieszczenie w Piramidzie ziół, które nie tylko poprawiają smak potraw, dostarczając jednocześnie wielu prozdrowotnych składników, lecz także mogą pomóc w redukcji spożycia soli. Można nimi bowiem zastąpić sól kuchenną, która jest traktowana jako „cichy zabójca” i w dużej mierze odpowiada za zawały serca i udary. Zasady zdrowego żywienia zawarte w piramidzie to:
1. Spożywaj posiłki regularnie (4-5 posiłków co 3-4 godziny).
2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: 3/4 – warzywa, 1/4 owoce.
3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
4. Codziennie spożywaj co najmniej 2 duże szklanki mleka. Możesz zastąpić je jogurtem, kefirem i częściowo serem.
5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
9. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie.
10. Nie spożywaj alkoholu.

Wydania: