Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1-Anna Stankiewicz i Janusz Strobel podczas bystrzyckiego koncertu.jpg
2-Renata i Robert Dumowie z synem Antonim oraz Witold Kozakowski z synem Ignacym.jpg

* Kolędy z krainy łagodności
W sobotę 12 stycznia br. w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się nadzwyczajny koncert noworoczny w wykonaniu dwójki wspaniałych artystów: Anny Stankiewicz (śpiew) i Janusza Strobla (gitara). Artyści wystąpili w finale całodniowego kolędowania młodzieży w ramach VI Ogólnopolskiego Kolędowego Konkursu Gitarowego. Anna Stankiewicz, uważana za jedną z najciekawszych wokalistek polskiej estrady, wystąpiła w Bystrzycy Kłodzkiej po raz pierwszy. Jej głos, o charakterystycznej ciepłej barwie, splatał się z pełnymi żaru dźwiękami gitary Janusza Strobla – wirtuoza sześciostrunowego instrumentu, ale i znakomitego kompozytora i aranżera. Niebanalne polskie piosenki w ciekawej interpretacji zdominowały pierwszą część koncertu, w drugiej jednak królowały melodie kolędowe, chętnie śpiewane wspólnie z Anną Stankiewicz przez bystrzycką publiczność koncertu. Młodzi adepci sztuki muzycznej mogli przekonać się„na żywo”, jak do zadawanych przez Stankiewicz melodii kolejnych kolęd wytrawny muzyk Janusz Strobel dobierał harmonię i rytmy, jak stylizował, i jak improwizował. A wcześniej, od rana, melodie kolęd w różnych aranżacjach i stylizacjach, rozbrzmiewały w sali koncertowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie spotkali się młodzi muzycy, by w różnych kategoriach wiekowych oraz sposobach muzykowania (solo, zespoły kameralne), rywalizować o wyróżnienia, nagrody oraz nagrodę główną: gitarę klasyczną „Martinez” ufundowaną przez firmę Interton Classic w Gdyni (w grupach zespołów nagrodą główną było 1000 zł w gotówce). Ostatecznie jury w składzie: prof. oświaty Marek Zieliński, Anna Stankiewicz i Janusz Strobel postanowiło wyróżnić Grand Prix młodziutką Lilę Wyjadłowską z Państwowej Szkoły Muzyczej I st. w Kłodzku, natomiast wśród zespołów – poznański duet Ada Dworak i Wojciech Mizera. Pełen werdykt jury publikujemy poniżej. Należy podziękować uczestnikom za pasję muzykowania, jurorom za poświęcony młodzieży czas, a organizatorom i sponsorom pogratulować kolejnej udanej edycji bystrzyckiego konkursu. Szczególne podziękowania należą się także Maciejowi Awiżeniowi, staroście kłodzkiemu, który roztoczył patronat nad zmaganiami młodzieży, i który konsekwentnie popiera ideę kolędowo-gitarowej rywalizacji. Za rok spotkajmy się zatem w Bystrzycy Kłodzkiej już po raz siódmy!

* Domowe kolędowanie
W piątek 21 grudnia br. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się niezwykle nastrojowy koncert kolęd w wykonaniu uczniów i nauczycieli obu bystrzyckich szkół muzycznych. Zabrzmiały znane polskie kolędy i pastorałki oraz melodie związane z Bożym Narodzeniem. Muzyka przeplatana była celnymi komentarzami Barbary Prasał oraz wierszami znanej bystrzyckiej rodziny – państwa Czermaków. Ale oprócz szkolnego chóru i zespołu wokalnego „Con Grazia” wystąpiły także muzykujące rodziny: Katarzyna Gałczyńska z córkami i synem, Tadeusz Piotrowski z żoną Barbarą i bratem Markiem Piotrowskim, Renata i Robert Dumowie z synem Antonim oraz Witold Kozakowski z synem Ignacym. W ten sposób pomysłodawczyni koncertu – Renata Fiałkowska-Duma – nawiązała do starej polskiej tradycji domowego muzykowania rodziców z dziećmi, zaprzyjaźnionych rodzin czy wspólnego kolędowania przy choince znajomych i sąsiadów. Wszystkie prezentacje były gromko oklaskiwane, nie zabrakło bisów, a na twarzach wielu osób, szczególnie starszych, pojawiło się wielkie wzruszenie, a nawet łzy.

* VI OGÓLNOPOLSKI KOLĘDOWY KONKURS GITAROWYw Bystrzycy Kłodzkiej
Jury w składzie: prof. oświaty Marek Zieliński – przewodniczący, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel po przesłuchaniu uczestników konkursu w dniu 12 stycznia 2019 roku, postanowiło przyznać następujace nagrody i wyróżnienia:
SOLIŚCI – grupa I (uczniowie szkół muzycznych I st.): I miejsce Lila WYJADŁOWSKA (Kłodzko) – GRAND PRIX; II m. Jakub GOŁĄB (Opole); III m. Igor MARUSIK (Środa Wielkopolska)
grupa II (uczniowie szkół muzycznych II st.): I miejsce ex equo Hanna PAPAS-POPOWSKA (Wrocław); Filip GODLEWSKI (Wałbrzych); II m. nie przyznano; III m.Jakub JAKUBCZAK (Wałbrzych); wyróżnienia: Jagoda RELIGA (Bystrzyca Kłodzka), Mateusz SOBALA (Wrocław)
ZESPOŁY – grupa I (uczniowie szkół muzycznych I st.): I m. „Le – Li Duo” (Kłodzko) w składzie: Lena Kancelarz – flet, Lila Wyjadłowska – gitara; II m. nie przyznano; III m. „Siostry Zawadzkie” (Kłodzko) w składzie: Hanna Zawadzka – flet, Kornelia Zawadzka – gitara
grupa II (uczniowie szkół muzycznych II st.): I m. Duet Ada Dworak – Wojciech Mizera (Poznań) – GRAND PRIX; II m. nie przyznano; III m. Wałbrzyskie Trio Gitarowe w składzie: Filip Godlewski, Bartosz Surus, Jakub Jakubczak; wyróżńienie – Świebodzicki Duet Gitarowy w składzie: Filip Godlewski, Bartosz Surus

Wydania: