List z Polanicy-Zdroju do Jerzego Owsiaka

Autor: 
Miejski Sztab i organizatorzy 27. Finału WOŚP w Polanicy-Zdroju
list Owsiak.jpg

Polanica-Zdrój, 14.01.2019
Jerzy Owsiak
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Jurku!
(Po ponad dwudziestu latach grania w tej samej Orkiestrze chyba możemy tak do Ciebie się zwracać?)
Nie zostawiaj nas!
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wielkie dzieło. Napędza ją dobro i chęć niesienia pomocy. Niesienia pomocy Wszystkim! Ale jej największym kołem zamachowym jesteś Ty. Wszystkich nas kręci niesienie dobra – ale o tym dowiedzieliśmy się od Ciebie. Wielu z nas jeszcze się nie urodziło, a już grała najwspanialsza orkiestra świata. Dla zdecydowanej większości z nas nie istnieje świat bez WOŚP. Nie istnieje świat bez jej Dyrygenta. To twoje SIE MA! każdego roku rozpala w nas chęć do wyjścia na mróz i przemierzania ulic z puszkami. To dzięki Tobie nauczyliśmy się, że pomaganie najsłabszym jest cool.
Możemy tylko domyślać się jak ciężko jest „brać na klatę” te tysiące litrów pomyj wylewanych na Ciebie, oglądać te plastusiowe animacje, czy czytać ohydne opinie wielbicieli sałatek. Ale Ty nie możesz się poddać!
Niedzielna tragedia wstrząsnęła nami wszystkimi. To święto dobra i wzajemnej pomocy zostało zakłócone w sposób zasługujący na największe potępienie. Dziesiątki tysięcy Polaków, zaangażowanych w niedzielny finał, pośrednio również zostało ofiarami wydarzeń w Gdańsku. Nie potrafiliśmy się cieszyć z pobitych rekordów zbiórek, światełka do nieba, wspaniałych koncertów czy całej tej sympatii krążącej w powietrzu. Ale wierzymy, że z tym wszystkim sobie poradzimy. Tyle, że Ty, Jurku, musisz z nami zostać! Nie możesz się poddać! Bo jak ma grać największa orkiestra świata nie mając dyrygenta? Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych – jednak my nie potrafimy wyobrazić sobie Orkiestry bez Ciebie! Gdzie byłaby Orkiestra gdybyś nie tracił głosu licytując serduszko z numerem jeden? Czy udałoby się zebrać ponad miliard złotych, gdybyś helikopterem nie latał między wieloma miastami kraju? A co z tysiącami noworodków, które żyją dzięki sprzętowi zakupionemu przez Fundację? Oczywiście, Fundacja to nie jeden Jurek Owsiak – to dziesiątki osób zaangażowanych w ciężką pracę jaką jest niesienie pomocy. Ale Owsiak jest jeden. Gdybyś ich Wszystkich nie zebrał do pracy przy orkiestrze, nie byłoby tego wielkiego przedsięwzięcia, które już dawno przekroczyło granice Polski.
Zapewne podobnych listów dostaniesz wiele. Ale wszystkie będą miały wspólną cechę – będą pisane prosto z serca. Z serca Wolontariuszy. Z serca, które od 27 lat jest symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wierzymy ze wszystkich sił, że twoja decyzja o rezygnacji z funkcji prezesa Fundacji WOŚP jest możliwa do zmiany. Z całą mocą liczymy na to, że ugniesz się pod naporem naszych próśb i dalej będziesz najwspanialszym dyrygentem świata, tak samo jak wierzymy w to, że nie ugniesz się pod naporem hejtu ludzi, którzy zbłądzili i przestali dostrzegać dobro.
Bądź z nami do końca Świata i jeden dzień dłużej! Sie ma!!!

Wydania: