Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

WÓJT
Wójt gminy Nowa Ruda – Adrianna Mierzejewska uhonorowana została godnością przyjaciela przedszkola działającego w Zespole Szkół nr 1 w Jugowie. Ten honorowy tytuł to podziękowanie za stworzenie dla przedszkolaków placu zabaw, który był ich marzeniem. Gratulujemy!
WYDATKI
Do końca września można było zgłaszać w UM w Kudowie Zdroju propozycje dotyczące budżetu obywatelskiego. By mogły być one wzięte pod uwagę i poddane ocenie przez powołaną komisję, muszą być zgodne ze strategią rozwoju Kudowy Zdroju oraz możliwe do realizacji wyłącznie na majątku gminy lub adresowane do społeczności lokalnej. Na przyszłoroczne zadania, które będą wynikać z tzw. budżetu obywatelskiego gospodarze miasta chcą przeznaczyć 150 tys. zł. Bez komentarza.
NARTOROLKI
W gminie Międzylesie odbyły się zawody w biegach na nartorolkach w ramach cyklu pn. „Skiroll Tour”. W imprezie startowało ponad 70 zawodników. Współzawodnictwo odbywało się techniką klasyczną, dowolnie oraz na sprzęcie z pompowanymi kołami. Wow.
ALEJA
Bystrzycka „Kryształowa Aleja Gwiazd” wzbogaciła się o kolejne znane nazwisko, tym razem jest to znany z ról filmowych, telewizyjnych i radowych Wiktor Zborowski. Po odsłonięciu swojego odbicia, które wykonał rzeźbiarz Konrad Tomaszewski, aktor spotkał się ze swoimi fanami. Wiktorowi Zborowskiemu towarzyszyła żona Maria Winiarska. Nic dodać, nic ująć.
WSPARCIE
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki wsparciu z Funduszu promocji Kultury, placówka od wiosny mogła prowadzić wiele działań mających na celu upowszechnianie czytelnictwa oraz popularyzację wiedzy o regionie. Gratulacje!
KŁAMSTWO
Poseł PO Monika Wielichowska zarzuciła kłamstwo premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi.
W Kłodzku niedawno gościł premier Morawiecki wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono, że zapadła decyzja o budowie drogi ekspresowej S8 pomiędzy Kłodzkiem i Wrocławiem. Minister Adamczyk w obecności kamer podpisał aneks nr 1 do programu inwestycyjnego, który umożliwia wybór jednego z trzech wariantów przyszłego przebiegu drogi o parametrach przewidzianych dla „eski”. Poseł Wielichowska zauważa na swoim facebooku, że owy dokument podpisany przez ministra Adamczyka, jest jedynie aneksem potwierdzającym dotychczas prowadzone prace (od 2016 roku) na podstawie przetargu ogłoszonego w 2015 roku przez rząd PO/PSL. Dokument ani nie mówi o drodze ekspresowej, ani też nie wydłuża korytarza modernizacji do granicy państwa. Jedynie mówi o wynikach analizy przekroju 2x2 na odcinku Wrocław (Magnice) – Kłodzko, co było przedmiotem zamówienia. No to wyszedł dymek…
WIZYTA
Tradycją stały się spotkania burmistrza Barda Krzysztofa Żegańskiego z najmłodszymi mieszkańcami miasta i gminy. Niedawno urodzone dzieci wraz ze swoimi rodzicami podejmowane są uroczyście przez włodarza i obdarowane nie tylko gratulacjami i życzeniami, ale także upominkami, na które składają się rzeczy przydatne w pierwszym okresie życia dzieci. Ciekawe, o czym rozmawiał Burmistrz z oseskami, miejmy nadzieję, że nie o polityce…
FIGURKA
Powyżej Huty, gmina Międzylesie, w sąsiedztwie drogi Wietrzność powróciła na swoje miejsce skradziona jakiś czas temu figurka maryjna licząca ponad 200 lat. Wygląda na to, że złodzieja ruszyły wyrzuty sumienia. Niebywałe.
STRZELNICA
W Bystrzycy Kłodzkiej działa strzelnica sportowa. Wszystko dzięki staraniom grupy pasjonatów oraz zaangażowaniu samorządu lokalnego. Strzelnicę pod swoje skrzydła wzięło Stowarzyszenie Strzeleckie Barys. Podczas uroczystego otwarcia obiektu burmistrz Renacie Surmie oraz przewodniczącemu RM Arturowi Pokorze przedstawiono plany rozwoju strzelnicy. Prezes Stowarzyszenia Strzeleckiego Barys uważa, że na strzelnicy będzie można organizować zawody o randze mistrzowskiej. Wow.
SPRZĘT
Z rąk wójt Nowej Rudy Adriany Mierzejewskiej druhowie z czterech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych odebrali sprzęt techniczny oraz ratownictwa medycznego. Sprzęt został zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który sprezentował gminie 99% wartości zakupu, resztę dołożono z budżetu. Gratulacje!
LAUREAT
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej zostało laureatem konkursu „zDolne NGO”, który jest adresowany przez władze samorządowe województwa dolnośląskiego do najaktywniejszych organizacji pozarządowych. Oceniano ich aktywność na rzecz społeczności lokalnych. Gala siódmej edycji konkursu odbyła się w jaworskim teatrze. Gratulacje!
ROWEROSTRADA
Pomiędzy Kudową Zdrojem a Nachodem powstała polsko-czeska ścieżka rowerowa. Z racji zastosowanych parametrów technicznych (szerokość około 3,5 m, dobra podbudowa, pasy ruchu w obu kierunkach) oraz wyposażenia w latarnie – trasa nazwana została rowerostradą. Wow.
DĄB
Sto dębów na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę zostanie zasadzonych w dolnośląskich nadleśnictwach do dnia obchodów jubileuszu. W Nadleśnictwie Bystrzyca Kłodzka trzy takie dęby posadzono w Parku Zdrojowym w Długopolu Zdroju. Bez komentarza.
FESTIWAL
W Polanicy Zdroju odbył się XIX Międzynarodowy Festiwal Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”. W tym roku zaprezentowało się 26 zespołów. Występy oceniało jury pod kierownictwem Jana Karpiela-Bułecki. Bez komentarza.
UJĘCIE
Stacja TVN wyemitowała odcinek programu „Top Model”, ujęcia były robione m.in. w Nowej Rudzie, Świdnicy oraz w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. W Nowej Rudzie kręcone były ujęcia przejazdu uczestników zabytkowym parowozem. Bez komentarza.
STREFA
Do połowy października br. pojawią się dwie otwarte strefy aktywności. Pierwsza z nich w Domaszkowie, zaś druga w Międzylesiu. Obie powstają przy dofinansowaniu ministerialnym. Na obiekty złoży się plac zabaw dla dzieci oraz rekreacji dla młodzieży i dorosłych. Wow.
DOŻYNKI
W Wambierzycach odbyły się dożynki diecezji świdnickiej. W święcie uczestniczyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska, senator PiS Aleksander Szwed oraz wicewojewoda Kamil Zieliński. Bez komentarza.
ODWIEDZINY
30-letni mężczyzna postanowił połączyć odwiedziny u swojej znajomej w kłodzkim szpitalu z kradzieżą. Wykorzystując nieuwagę personelu na jednym z oddziałów, ukradł portfel oraz telefon komórkowy. Jegomościowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Bez komentarza.
WÓZ
Wójt Nowej Rudy Adrianna Mierzejewska odebrała z rąk wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka promesę na zakup nowego samochodu pożarniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Woliborzu. Kwota 188 tys. zł pochodzi z programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, realizowanego we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakup pojazdów dotowany jest także w części z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, którego funkcjonowanie nadzoruje Wojewoda Dolnośląski przy współpracy z Dolnośląskim Komendantem Wojewódzkim PSP. Gratulacje!
ODPADY
Setki kilogramów śmieci zanieczyściły Przełom Bardzki Nysy Kłodzkiej. Rzeka zaśmiecana jest cały czas, nie tylko przez jednorazowe wyrzucenie ogromnej ilości odpadów, ale także drobne śmieci indywidualnych osób. Walkę o czyste brzegi oraz rzekę prowadzi się przez cykliczne akcje sprzątania. Bez komentarza.

Wydania: