Lato w Różanym Dworze

Autor: 
Monika Maciejczyk
Laureatki Konkursu o Laur Róży.jpg

A w Różanym Dworze lato gorące, upalne i pracowite. Zagościli członkowie Stowarzyszenia Autorów Polskich z Warszawy pod przewodem prezes Wandy Dusi-Stańczak. Rozświetlił się Różany Dwór i rozśpiewał. Oj, działo się, działo. Pisarze, poeci, tancerze, satyrycy wzięli czynny udział w przygotowanych plenerach literackich POLANICA 2018. Bardzo wiele radości ze wspólnych chwil w scenerii niemalże bajkowej. Dwa pracowite i bardzo szczęśliwe tygodnie. Dwa konkursy literackie, warsztaty poetyckie, występy sceniczne, wywiady i promocje nowych książek. My wszyscy pragniemy najserdeczniej podziękować za wsparcie merytoryczne plenerów literackich POLANICA 2018 i naszej tutaj pracy: Zarządowi Uzdrowisk Kłodzkich S.A. Grupa PGU, oraz Państwu pracownikom – Małgorzacie Aniskiewicz, Beacie Makowskiej, Justynie Ziółkowskiej, Monice Sicińskiej, Zbigniewowi Kołodziejczykowi, Jakubowi Drzewoszewskiemu i wielu innym życzliwym ludziom za okazaną pomoc i współpracę. To dzięki Państwu rozśpiewały i roztańczyły się sceny uzdrowisk Ziemi Kłodzkiej. To dzięki Waszej pomocy kuracjusze i mieszkańcy naszych uzdrowisk mogli cieszyć się występami tańczących artystów i satyryków. Myślę, że członkowie grupy literackiej Stowarzyszenia Autorów Polskich z Warszawy sławić będą naszą tutaj w Polanicy-Zdroju gościnność. My literaci mamy świadomość, że zrozumienie wagi kultury manifestuje się taką pomocą i współpracą. Bardzo,bardzo dziękujemy!
W Saloniku Literackim Różany Dwór odbyły się dwa konkursy poetyckie. Jeden o Laur Róży, w którym pierwsze miejsce przyznano poetce Bożenie Kansy. Laureatką Konkursu MALOWANY PTAK została Olga Skomorowska. Dnie spędzaliśmy na zwiedzaniu naszej Ziemi Kłodzkiej, a popołudnia na pracach merytorycznych w ramach warsztatów poetyckich. Członkowie SAP promowali swoje nowo wydane książki poetyckie.
Miałam zaszczyt przeprowadzić długi wywiad z uczestniczką plenerów – pisarką i psychologiem dr Ewą Danutą Białek. W kolejnych wiadomościach z Różanego Dworu opiszę Państwu szerzej prace literackie i naukowe, oraz działalność tej wybitnej kobiety, piszącej książki dla ludzi starszych. Przewodniki po … życiu w wieku senioralnym i o tym wszystkim jak odnaleźć tam szczęście, radość i sens.
Jednym z bardzo ważnych filarów tegorocznego pleneru literackiego była pierwsza promocja międzynarodowej ANTOLOGII PRZEMOCY pt. PĘTLA. To zbiór opowiadań, którego jestem jedną ze współautorek. Opowieści o tym, że przemoc … niejedno ma imię. Być może uda się jesienią wydrukować na naszych łamach kilka takich opowiadań.
Gdy oglądam zdjęcia z plenerów, patrząc na radosne twarze ludzi twórczych i tych, którzy mogli spotkać się z nimi i czerpać tyle doznań artystycznych i emocji, to myślę, że jest w tej wielomiesięcznej pracy organizacyjnej ukryty wielki sens. To budowanie kultury naszej Ziemi, a każdą cegiełkę należy kłaść z uwagą i należytą starannością. Bowiem każda cegiełka w przestrzeni kultury jest na wagę złota.

Wydania: