Już czas na czytanie

Autor: 
Mariola Kowalcze

Głośne, świąteczne, w samym sercu miasta. To już VI edycja wrześniowej imprezy z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Sporo się działo: dobre książki, mikrofon dla wszystkich, domek z audiobookami, wierszykarnia, portretownia, spotkania teatralne i lalkowe, aktorskie warsztaty dykcji a nawet gotowanie pod chmurką, oczywiście hojny sponsoring ze strony znanych polskich instytucji wydawniczych, przyjaciół biblioteki (dziękujemy, bez tego trudno) i mnóstwo nagród. Zawsze gwa-rnie, wesoło, spontanicznie, bez zadęcia, w porywach do 400 gości na kłodzkim rynku – dużych, małych Przed rokiem wyjątkowe zaskoczenie, bo konkursowe teksty okazały się przepisami kulinarnymi. Przecież to Dzień Czytania! Więc wszystko jest możliwe.
Jakie plany w roku niepodległościowym? Kolejna wesoła przygoda w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kłodzku przy pl. B. Chrobrego 1. Ruszyliśmy już 18 czerwca odliczając wierszem czas do spotkania w plenerze. 14 tygodni plus 2 dni daje okrąglutką setkę. Skoro suma tak świąteczna, to i gość wyjątkowy prosto ze stolicy – Małgorzata Strzałkowska. Znana, lubiana, wielokrotnie nagradzana pisarka, poetka i ilustratorka książek dla dzieci. Autorka bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP 1 („Jedyneczka”, „Budzik”, „Babcia Róża” i „Gryzelka”), nawet tekstów na ubrania marki Endo. Wykleja kolaże – jak sama twierdzi, zwykle we wtorki. To są naprawdę niezwykłe, pełne humoru ilustracje. Tworzy zbzikowane wierszyki, rymowane rady nie od parady. W 1987 r. zadebiutowała w „Świerszczyku” i rozsławiła pewną „Dżdżownicę”. Współpracowała lub współpracuje z czasopismami: „Świerszczyk”, „Dziecko”, „Miś”, „Pentliczek”, „Ciuchcia”, „Nasz Maks”, „Skarb malucha”. Napisała ponad 150 książek, niektóre z nich są na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jej utwory zachwycają różnorodnością i tysiącem pomysłów, kochają je dzieci i dorośli. Za dorobek literacki otrzymała Medal Polskiej Sekcji IBBY (2014). Tak utalentowana pisarka będzie gościem naszej fety. Jeszcze informacja dla miłośników czworonogów – Małgorzata Strzałkowska przyjedzie ze swoim ukochanym pieskiem. Ciekawe, będzie też jurorem?
Spotkanie z pisarką to oczywiście nagroda dla fanów dobrej literatury, odważnych i nieśmiałych uczestników konkursu. Zaczynamy już o 11.00. Zapowiadają się niezwykłe warsztaty. Potem oczywiście pamiątkowe autografy, punktualnie o 12.00 konkurs na kłodzkiego (już szóstego!) Mistrza Głośnego Czytania 2018. Słowne akrobacje i potyczki dla czwarto-, piąto- i szóstoklasistów. Tylko 100 miejsc. Zapisy w wypożyczalni PiMBP do 14 września. Szczegółowy regulamin: www.biblioteka.klodzko.pl. Zapraszamy serdecznie, nie będzie nudy, tylko „hocki-klocki dla każdego – i małego i dużego”, dla odważnych i nieśmiałych, pudełkowa lekcja polskiego na wesoło albo całkiem serio, trochę ćwiczeń... i fantastyczne nagrody. To nie konkurs recytatorski, do czytania losowane w ostatniej chwili literackie niespodzianki.

Wydania: