Jesień z klasyką

Autor: 
Ewa Chalecka

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego we wrześniu swoje umiejętności zaprezentują Zuzanna i Maciej Batorowie (9.09), Gedymin Grubba (16.09), Maksymilian Grzesiak i Mikołaj Ferenc (22.09) oraz Karol Lipiński i Stanislav Surin (30.09).
Na pierwszy z wrześniowych koncertów organizatorzy festiwalu zapraszają w niedzielę (9.09) o godz. 19.00 do kościoła św. Michała Archanioła w Lewinie Kłodzkim. W recitalu mistrzowskim wystąpi małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie (organy). Maciej Bator pochodzi z Kłodzka i jest absolwentem warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego oraz Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Artysta od kilku lat piastuje prestiżową funkcję kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy. Zuzanna Bator jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Musikhochschule w Stuttgarcie, a prywatnie żoną Macieja Batora. Artystka prowadzi Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, która od 5 lat działa w Świdnicy.
Tydzień później, również w niedzielę (16.09) o godz. 19.00 w kościele św. Jakuba Ap. w Krosnowicach – wystąpi Gedymin Grubba (organista, kompozytor, dyrygent, improwizator). Muzyk w swoim repertuarze posiada bogaty wachlarz utworów – od muzyki tabulaturowej po współczesną. Artysta występuje na całym świecie. Jest też Prezesem Fundacji Promocji Sztuki im. G. Faure. W programie sobotniego koncertu znalazły się utwory J.S. Bacha.
W sobotę (22.09) o godz. 19.00 w Pałacu Żelazno wystąpi duet – Maksymilian Grzesiak (skrzy-pce), Mikołaj Ferenc (fortepian). Maksymilian Grzesiuk jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. II m. w Międzynarodowym Konkursie „Europa Musiziert” w Magdeburgu). Mikołaj Ferenc ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, od lat koncertuje w Polsce i poza jej granicami.
Na ostatni z wrześniowych koncertów DFM zaprasza w niedzielę (30.09) o godz. 19.00 do kościoła św. Mikołaja w Nowej Rudzie. W recitalu wystąpią: Karol Lipiński (skrzypce) i Stanislav Šurin (organy). Karol Lipiński jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu i laureatem szeregu konkursów (m.in. II. nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej – Częstochowa 2006, I. nagrody na International Master Competition – Warszawa 2016). Stanislav Šurin ukończył State Conservatory w Bratisławie i Diocesan Conservatory w Wiedniu. W 2016 otrzymał nagrodę Fra Angelico.
Przed każdym z wrześniowych koncertów, o godz. 16.00 odbędą się warsztaty muzyczne dla najmłodszych z udziałem artystów. Wstęp na warsztaty i koncerty jest wolny.

Wydania: