Literacka Polanica Helikon: "Art Cafe" w Polanicy z poezją i muzyką

Autor: 
Walentyna Anna Kubik
helik2.jpg

Kawiarenka Literacka otworzyła swoje podwoje przy Towarzystwie Miłośników Polanicy we współpracy z właścicielem Andrzejem Nadratowskim.
Tego dnia 20 stycznia 2018 r. lokal wypełniała muzyka na żywo przy akompaniamencie Danuty Szczepankiewicz, nastrojowe światła, zapach aromatycznej kawy... ale przede wszystkim poeci i ich twórczość.
Z okazji otwarcia „Art Cafe” Klub Literacki HELIKON przygotował program poetycko-muzyczny, w którym wystąpili poeci: Grażyna Pachołek, Krystyna Ming, Wiesław Prastowski, Henryk Grzybowski, Asteniusz Kołaczyk, Jan Stypuła i Walentyna Anna Kubik, prowadząca również program. Pięknym muzycznym akcentem na pianinie, obdarowała i ozdobiła cały program Danusia Szczepankiewicz.
Uroczystość rozpoczął prezes Towarzystwa Miłośników Polanicy Edward Wojciechowski (a udało się to telekonferencyjnie, ponieważ był daleko poza Polanicą), powitał gości, życzył miłego wieczoru i powodzenia Nowej Kawiarence Artystycznej, także wspaniałej i owocnej współpracy Andrzejowi Nadratowskiemu z TMP oraz powodzenia Klubowi Literackiemu, który będzie miał cykliczne spotkania poetycko-muzyczne w kawiarence, oraz miłego odbioru ze strony widowni. Następnie przywitał gości Andrzej Nadratowski, właściciel Kawiarenki Artystycznej, życzył gościom miłego wieczoru i przybliżył zarys działalności kawiarenki.
W „Art. Cafe” było nastrojowo i magicznie. Muzyka na żywo przeplatała się z poezją liryczną, zasłuchani goście, rozkoszowali się filiżanką aromatycznej kawy oraz pysznym ciastkiem. Była to prawdziwa uczta dla Duszy i Ciała. Wieczór był niezwykły, goście zadowoleni, długo będzie trwała pamięć tego wieczoru, wszak zapisała się niezwykłym miłym nastrojem, klubowiczom Helikonu, członkom TMP oraz właścicielowi Andrzejowi. W czarownej Literackiej będziemy się spotykać artystycznie, towarzysko, na zebraniach TMP i wtedy kiedy zapragniemy filiżanki dobrej, aromatycznej kawy. Cieszymy się, że uczestniczyliśmy w otwarciu „Art. Cafe”.
Kawiarenka działa siedem dni w tygodniu, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. W klimatycznym wnętrzu, przy nastrojowym świetle, obrazach na ścianach i dobrze dobranej muzyce, zziębniętych – powitają grzańcem, rozgrzewającą herbatą, a gorących – deserami lodowymi. Zaproponują szeroki asortyment napojów, soków, koktajli, smacznych wyrobów cukierniczych.
Powodzenia dla „Art. Cafe”.

Spóźniona odpowiedź
Przeczytałem list - wzruszenie
wymyśliłem odpowiedź - refleksja
napisałem parę słów - mobilizacja
zaadresowałem - cóż za wysiłek
wyszedłem na pocztę - nareszcie
poczta była za daleko - lenistwo
wróciłem do domu - a tam pustka
jest list
jest odpowiedź
jest samotność
(Janusz Olearnik)

Nieznajomemu
Jeszcze nic o Tobie nie wiem
Twoje oczy ukryte za elokwencją ust
nie deklarują niczego
i tylko fakt
że rośniesz we mnie wierszem
mówi mi o przeznaczeniu
(Agata Bień-Sadowska)

Ergane
Ostrym grotem z włóczni
Tniesz klęskę
Uciekasz
Do eremu
Z tarczą
Rzucasz w kąt drzewce
I krzyczysz sowie
Imiona twych wrogów
Niezłomna jesteś
Prężysz swe ciało
W espricie gotowa
Kreujesz słowa
Z przebłyskiem kiedy księżyc
Zgaśnie
Będziesz sprawiedliwa
Będziesz walczyć
(Grażyna Pachołek)

Nie pragnę
Nie pragnę na scenie życia
Odgrywać rozpaczy istnienia
Wiem, że rzeczy pierwsze
Stają się ostatnie.
Znam pragnienie życia
Nie znam
Cierpienia umierania.
Przeżywania rozkoszy nocy
W ukochanych ramionach
Rozjaśnia mroki ludzkiej niemocy.
(Wiesław Prastowski)

Prezentowani autorzy wierszy są członkami Klubu Literackiego HELIKON. Byli drukowani i nagradzani w Polanickich Konkursach Poetyckich. Wśród nich są autorzy indywidualnych tomików wierszy, są też w przygotowaniu debiutanckie tomiki, które wkrótce się ukażą. Poeci wielokrotnie prezentowali swoją twórczość na spotkaniach poetyckich w Polanicy – Zdroju.

Wydania: