Otwarcie fabryki katalizatorów Umicore w Nowej Rudzie

Autor: 
inf. M. Ryz
Zdjęcie 2.jpg

Nowa Ruda, 22.06.2016 r. Działająca w branży technologii materiałowych i recyklingu grupa Umicore oficjalnie otworzyła nowy zakład produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie. Budowa fabryki związana była z rosnącym zapotrzebowaniem na katalizatory samochodowe sygnalizowanym przez klientów grupy na rynku europejskim. Tendencję tę dodatkowo wspierają coraz bardziej rygorystyczne przepisy unijne w sprawie emisji spalin. W ramach swojej działalności na arenie europejskiej Umicore rozbudowuje sieć istniejących zakładów katalizatorów w Niemczech, Francji i Szwecji. Polska fabryka usytuowana w wałbrzyskiej specjalnej strefie ekonomicznej zatrudnia około 80 osób i pracuje w oparciu o technologie procesowe najnowszej generacji. Dzięki tej inwestycji Umicore dostarcza swoim klientom technologie zgodne z najbardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi emisji spalin i wspiera europejską inicjatywę „Czystsze powietrze dla wszystkich”.
Budowa nowej fabryki stanowi ważny kamień milowy w strategii Horyzont 2020 zmierzającej do objęcia przez Umicore pozycji lidera w sektorze materiałów do zastosowań ekomobilnych.
Jak wyjaśnia Roman Dyrcz, dyrektor zakładu w Nowej Rudzie: „Budowa fabryki w Nowej Rudzie to przykład prawdziwej pracy zespołowej. Rozpoczęliśmy prace nad projektem od podstaw w połowie 2014 roku i ukończyliśmy je cztery miesiące przed planowanym terminem. Udało się to osiągnąć tylko dzięki wspólnym wysiłkom i zaangażowaniu naszych zagranicznych i lokalnych współpracowników”. Cały zespół został zatrudniony w trakcie budowy fabryki, a wielu pracowników brało udział w szkoleniach w innych zakładach Umicore zlokalizowanych w RPA, Szwecji i Niemczech. Dalszy transfer wiedzy specjalistycznej odbywa się poprzez współpracę zagranicznych i lokalnych pracowników zatrudnionych w zakładzie w Nowej Rudzie. Katalizatory Umicore mają pozytywny wpływ na jakość powietrza, przetwarzając emitowane szkodliwe spaliny w zaawansowanych procesach katalitycznych. Umicore prowadzi badania w sektorze katalizatorów samochodowych od ponad pół wieku, a ich produkcją zajmuje się od ponad 40 lat. Od samego początku działalności stosowana przez Umicore technologia zapobiegła emisji milionów ton szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.

Wydania: