Regionalne Centrum Turystyki Aktywnej w Nowej Rudzie

Autor: 
z prezesem p. Pawłem Marciniakiem rozmawia Mirosław Awiżeń
cts1.jpg
cts2.jpg
plansza Nowa Ruda.jpg

- Jakim majątkiem Państwo dysponujecie?
- Własnością Spółki jest Dom Wypoczynkowy „Sport Centrum”, od wielu lat zarządzamy, opiekujemy się także kompleksem obiektów sportowo-rekreacyjnych w Nowej Rudzie-Słupcu, na który składa się: „Aqua Centrum” (jest to kompleks wodny z 25 metrowym 8-torowym sportowym basenem z homologacją, basenem rekreacyjnym ze zjeżdżalnią oraz sauną), hala widowiskowo-sportowa, mniejsza hala treningowa, siłownia, boisko ze sztuczną nawierzchnią z licencją FIFA, boisko do piłki plażowej oraz wielofunkcyjne tartanowe, restauracja „Sportowa” oraz park położony naprzeciwko; w budynku hali sportowej dostępne jest również Centrum Rehabilitacji i Masażu KINESIO.
W roku 2015 objęliśmy swoim działaniem także ścianę wspinaczkową wewnętrzną i zewnętrzną, która jest najwyższą w tej chwili w Polsce, stadion przy ul. Sportowej (z nowym domkiem klubowym), oraz odkryty basen przy ul. Fredry. Obiekty przy ul. Sportowej i Fredry będą w l. 2016 – 2017 modernizowane kosztem ok. 10 mln zł.
W 2015 roku dokończyliśmy remont i modernizację Domu Wypoczynkowego „Sport Centrum”. Koszty w 2015 r. to suma 270 tys. zł. Modernizacja była niezbędna, choćby z tego powodu, że Dom Wypoczynkowy wyłożony był eternitem(!), o którego szkodliwości nie ma co mówić. Zdjęliśmy z obiektu ok. 20 ton tego materiału (zutylizowanego przez samorząd lokalny) i założyliśmy nowe ocieplenie. Teraz hotel jest „jak nowy”, szczególnie, że i wnętrze zostało zmodernizowane. Nasi goście przebywają w pokojach 2 i 3- osobowych typu „Studio” z pełnym węzłem sanitarnym i telewizją kablową.
Dom Wypoczynkowy ma zróżnicowany standard, przystępny dla każdej kieszeni. Wszędzie jest estetycznie, przyzwoicie, ale bez „szaleństw”.
Ja dodam od siebie – jest tu bardzo czysto, a przecież cały obiekt jest zapełniony „po brzegi” młodymi ludźmi (15 styczeń 2016 r.).
Hotel może pomieścić nawet 300 osób jednorazowo.

- To teraz może nieco statystyki. Jaki był 2015 rok?
Jak do tej pory rekordowy –mieliśmy w 2015 roku o 10% większe wpływy niż w poprzednim.
W 2015 roku korzystało z naszych usług 76 klubów sportowych, do sierpnia ub. roku było to 6546 osób, czyli 28 tys. 461 osobo/dób. Tak naprawdę sezon w danym roku trwa do końca sierpnia, ale do tego rachunku należy uwzględnić już mniejsze ilości przybywających (szczególnie w grudniu). Wg naszych niepełnych jeszcze danych należy dołożyć 4 tys. osobo/dób co da nam łącznie ok. 32 tys. osobo/dób. Na przyjęciu zorganizowanych grup osiągnęliśmy wpływy rzędu 2 mln 600 tys. zł.

- Kto do Was najczęściej przyjeżdża?
- Piłkarze, tak od piłki nożnej, jak ręcznej czy wodnej, siatkarze, koszykarze (dla nich łóżka mamy o dł. 2,20 m), bokserzy, tenisiści... Trzeba tu zaznaczyć, że piłkarze nożni stanowią 48% wszystkich gości.

- Mnóstwo jest teraz gości...
- Ano, tak - teraz ferie mają młodzi z woj. łódzkiego i Górnego Śląska.

- Jak rysują się perspektywy na ten rok?
- Kalendarz imprez już mamy prawie pełny, tak samo jak z „obłożeniem”.
W okresie ferii zimowych, tj. praktycznie już od 15 stycznia gościmy grupy sportowców z całej Polski, tak jak już powiedziałem, na chwilę obecną przebywają u nas grupy z województwa łódzkiego i Górnego Śląska.
Wiosną odbędzie się wiele imprez sportowych, ale nie tylko. W marcu zaplanowane są dwa turnieje piłkarskie: III Memoriał Radosława Druciaka oraz DECIMAS CUP – zmagania roczników 2003 i 2004. Ponadto odbędzie się 7 Grand Prix Polski Weteranów w tenisie stołowym, później Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików w pływaniu oraz naturalnie druga runda Noworudzkiej Amatorskiej Ligi Futsalu. Na kwiecień zaplanowane mamy trzy imprezy taneczne: Noworudzkie Spotkania Taneczne, Festiwal Tańca Comania oraz maraton Zumby.
W maju będziemy świętować Jubileusz 45-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Ruda, natomiast na naszej ściance odbędzie się pierwsza edycja zawodów wspinaczkowych miasta Nowa Ruda. W czerwcu natomiast obchodzimy dni naszego miasta. W okresie wakacyjnym do Nowej Rudy na zgrupowania i obozy powrócą sportowcy. Dodatkowo w lipcu zorganizowana zostanie Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w podnoszeniu ciężarów.
Jak widać nasz kalendarz jest pełen atrakcji, tak więc pracy, a także zadowolenia i satysfakcji nam nie braknie i w tym 2016 roku.
- Dziękuję za rozmowę.

Wydania: