Wieża widokowa w Suszynie

Autor: 
Marek Gałowski
wieża.jpg

W północnej części Ziemi Kłodzkiej przybyła nowa atrakcja turystyczna – wieża widokowa w Suszynie. W samo południe 19 grudnia 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie obiektu. Wieża powstała w ramach realizacji polsko-czeskiego projektu „Miejsca pełne widoków”. Łączny koszt budowy 1,1 mln zł, z czego 85% to dofinansowanie ze środków unijnych.
Suszyna to niewielka wieś położona w południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. W okresie międzywojennym miejscowość była znanym letniskiem, zaś szczególną atrakcją była szkoła szybowcowa.
Nowa wieża widokowa ma 27 metrów wysokości i wzniesiona została z betonowych płyt, które obłożone zostały wewnątrz i na zewnątrz płytkami z piaskowca. Z tarasu widokowego, który znajduje się na 24 metrze, pięknie widać m.in. polskie i czeskie Góry Stołowe z dominującym Szczelińcem Wielkim, Góry Sowie, Bardzkie i Złote, Masyw Śnieżnika z charakterystyczną Czarną Górą, Góry Bystrzyckie i „za nimi” część Gór Orlickich. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę, a także wiatraki elektrowni wiatrowej koło Paczkowa!
W miesiącach listopad – marzec wieża czynna jest codziennie w godz. 8.00-19.00; w miesiącach kwiecień – październik wieża jest czynna codziennie w godz. 8.00-22.00.
Wieża ma już nawet swoją nazwę: Suszynka.
Zapraszamy!

Wydania: