Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

FORUM
W Regionalnej Szkole Turystycznej, w Polanicy Zdroju, odbyło się „Forum Zawodoznawcze”. Uczestnikami byli uczniowie szkół kształcących w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Forum zorganizowano z myślą o pobudzeniu świadomości uczniów na temat swoich oczekiwań na rynku pracy. Na wykład zaproszono przedstawicieli pracodawców. W czasie spotkania uczniowie mogli uzyskać odpowiedzi na takie pytania jak: czego oczekują pracodawcy od kandydata? Jakie cechy osobowości, kompetencje powinien posiadać poszukujący zatrudnienia? itp. Pomimo tego, że z pracą coraz trudniej i faktem jest, że nadal dostaje się ją po znajomości, gratulujemy organizatorom pomysłu.

KOMPOSTOWNIA
W Szalejowie Górnym na terenie oczyszczalni ścieków należącej do Miejskiego Zakładu Komunalnego w Polanicy Zdroju, uwaga! już w przyszłym roku ma rozpocząć się budowa instalacji do kompostowania odpadów biodegradowalnych. Jak widać, na nic się mają sprzeciwy mieszkańców Szalejowa Górnego, którzy obawiają się uciążliwości związanych z funkcjonowaniem owej kompostowni. Cóż…władza robi swoje, ale jest nadzieja, że może „otrzeźwią” ją wybory samorządowe. Utrata stołka - to nie błahostka.

DILER
Funkcjonariusze zatrzymali 17-letniego mieszkańca gminy Nowa Ruda, który miał przy sobie kilkadziesiąt porcji marihuany. Po przeszukaniu miejsca zamieszkania młodego dilera, znaleziono narkotyki ukryte w piecu. Młody jegomość przyznał się do handlowania narkotykami, jak i poinformował, że towar sprowadzał z Czech.
Zdolną mamy młodzież …

WODA
Kuracjusze, którzy zawitają do Kudowy Zdroju, będą teraz zmuszeni za możliwość delektowania się leczniczą wodą mineralną, płacić 4.00 zł! Radni Miejscy podnieśli stawkę za ten „trunek” o 50 gr w ramach opłaty klimatycznej. Jak widać kryzys robi swoje…

REFERENDUM
Sąd w Kłodzku uznał, że burmistrz Kłodzka - Bogusław Szpytma, nie powinien był w trakcie kampanii referendalnej w sprawie jego odwołania z urzędu, organizować konkursu z nagrodami. Sąd uznał, że doszło do wykroczenia, a burmistrz złamał przepisy prawne. Sąd odstąpił od wymierzenia grzywny, obciążając pana Burmistrza tylko opłatą w wysokości 100 zł tytułem kosztów procesowych. Bez komentarza.

LOKAL
Z wielką pompą Towarzystwo Miłośników Polanicy otworzyło swoją nową siedzibę, która mieści się w charakterystycznym drewnianym domku przy deptaku. Z tej okazji zorganizowano wystawę jubileuszową ukazującą 40 lat działalności TMP. Na otwarciu nie zabrakło władzy, vipów. Były przemowy, wzajemne grzeczności, kwiaty. Gratulacje!

UNESCO
Pojawiły się informacje mówiące o możliwości wpisania Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju na listę UNESCO! Gdyby muzeum udało się znaleźć na tej liście, niewątpliwie nastąpiłby wzrost znaczenia tego obiektu w skali międzynarodowej. Obecnie Muzeum Papiernictwa udało się podnieść statut Papierni do Pomnika Historii, tym samym obiekt stał się jednym z 54 najcenniejszych obiektów dla kultury polskiej. Trzymamy kciuki, by Papierni udało się na listę UNESCO dostać.

KLUB
W Polanicy Zdroju powstał nowy klub - „Polanicki Klub Scrabble”. Swoją siedzibę ma w Teatrze Zdrojowym im. M. Ćwiklińskiej. Spotkania klubowiczów odbywają się co dwa tygodnie. Gratulacje!

PODKOWA
W pałacu w Żelaźnie wójt gminy Kłodzko Stanisław Longawa spotkał się z lokalnymi przedstawicielami biznesu.
Podczas spotkania rozdano „Podkowy Biznesu” i wyróżnienia „Przedsiębiorca - Partner Samorządu” za wieloletnią współpracę, wspieranie inicjatyw charytatywnych oraz zaangażowanie na rzecz rozwoju gminy Kłodzko. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć przemowy włodarza, który podziękował za wspólne starania w 2013 roku jak i omówił plany rozwoju na 2014 rok. W trakcie uroczystości wystąpił Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przeprowadzona została również aukcja, z której dochód zasili konto Funduszu Stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego. Gratulacje!

RANKING
Związek Powiatów Polskich opublikował najnowszy ranking najlepszych powiatów i gmin. Na drugim miejscu uplasowała się Polanica Zdrój, a na szóstym Stronie Śląskie. Eksperci przy ocenie pod uwagę biorą m.in.: inwestycje, jakość obsługi klienta, rozwój społeczeństwa informacyjnego. Wow.

PODPALACZ
Policja w Kłodzku złapała 19-letniego podpalacza, który na terenie gminy Kłodzko dokonał dwóch podpaleń. Jegomość gustuje zdaje się w drewnianych konstrukcjach, bo podpalił altankę i komórkę. Cóż o gustach się nie dyskutuje.

PREZENT
Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta w Kłodzku, otrzymało nietypowy prezent - hojny darczyńca, który postanowił na stałe wyjechać do Wielkiej Brytanii podarował budynek byłego sanatorium dziecięcego w Polanicy Zdroju.
Obiekt wraz z otaczającym go parkiem będzie służył jako baza rehabilitacyjna dla dzieci niepełnosprawnych oraz seniorów. Towarzystwo nie ma na tyle pieniędzy, by samemu wyremontować i wyposażyć ośrodek. Liczy na gest darczyńców. Darowana kwota powyżej 30 zł zostanie nagrodzona okolicznościowym porcelanowym talerzykiem z Ćmielowa z certyfikatem autentyczności.
Taka zachęta - zapewne podziała.

INWESTYCJA
Od stycznia do czerwca 2014 roku Uzdrowiska Kłodzkie S.A. - Grupa PGU będą kontynuować duży projekt inwestycyjny. Jest nim modernizacja, podwyższenie standardu, jak i zwiększenie usług medycznych Dziecięcego Szpitala Uzdrowiskowego „Jagusia” w Kudowie Zdroju. Inwestycje ukierunkowane są na rozwój lecznictwa dziecięcego, zwłaszcza w zakresie walki z otyłością dzieci i młodzieży, a także na potrzeby zdrowotne społeczeństwa oraz wzrastającą ilość chorób cywilizacyjnych. Koszt obu etapów inwestycji wynosi 8,2 mln zł. Gratulacje!

ZŁODZIEJASZKI
Zdziwił się pewien jegomość z Bystrzycy Kłodzkiej, gdy po powrocie do domu zauważył brak stołu i kilku krzeseł. Zawiadomił o kradzieży policję, która szybko złapała złodziei. Okazali się nimi również mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej, którzy posługując się kluczami, weszli do mieszkania i wynieśli interesujący ich łup, następnie ukryli go za kamienicą sąsiedniej ulicy. Pytanie: skąd mieli klucze? Dlaczego akurat gwizdnęli stół i krzesła? Ciekawe, bardzo ciekawe.

WŁAMYWACZ
Policjanci z Nowej Rudy zatrzymali mężczyznę, który podejrzany jest o 7 włamań do samochodów i mieszkań. Złodziejaszek działał pod osłoną nocy. Z samochodów kradł radioodtwarzacze. Z mieszkań zaś najczęściej sprzęt elektroniczny. Po zainteresowaniach widać jasno - umysł ścisły.

GAZ
Policja w Nowej Rudzie zatrzymała 33-letniego kierowcę, który miał w wydychanym powietrzu 3,5 promila alkoholu! Swoją drogą, ciekawe, jak w tym stanie umiał zasiąść za kierownicą. Ostatnie doniesienia o pladze „zalanych” kierowców, dowodzą, że mamy problem. Rodzi się pytanie: dlaczego zalewamy się przed rozpoczęciem jazdy? Czy zapijamy smutki związane z drogim paliwem? Czy może jakością dróg?
A mówiąc poważnie: strach się bać.

BIBLIOTEKA
Polanicka Miejska Biblioteka Publiczna przeszła kompleksową modernizację. Podniesiono walory funkcjonalne i estetyczne placówki. Powiększono o ponad 200 m kwadratowych powierzchnię użytkową biblioteki, adoptując do jej potrzeb obszerne pomieszczenia strychowe.
W wypożyczalni dla dorosłych i w dziale dla dzieci wymienione zostały podłogi i oświetlenie. Wymieniono również balustradę wewnętrzną, dzięki czemu schody i hole biblioteczne uzyskały bardziej elegancki wygląd. Hol biblioteczny wykorzystywany jest jako przestrzeń wystawiennicza, więc nowa szata stwarza lepsze możliwości pokazywania sztuki współczesnej. Biblioteka obecnie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych - dla czytelników poruszających się na wózkach inwalidzkich zakupiono schodołaz i zainstalowano specjalny dzwonek na budynku przed schodami zewnętrznymi, które też zostały wyremontowane. Czytelnia dla dorosłych została wyposażona w 7 nowych komputerów. Gratulacje!

SZKOŁA
Z dniem 1 września 2014 roku samorząd Kudowy Zdroju przejmie od Starostwa Powiatowego w Kłodzku Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. W skład wchodzą: liceum ogólnokształcące, czteroletnie technikum i zasadnicza szkoła zawodowa. Powiat przekazuje placówkę ze względu na rosnące koszty utrzymania. Coraz niższa subwencja nie pokrywa w całości działalności szkoły. Zmniejszająca się co roku liczba uczniów powoduje, że ministerialnych środków jest coraz mniej i organ prowadzący musi dokładać do szkolnej kasy z własnych środków.
Władze Kudowy nie wyobrażają sobie zamknięcia placówki. W związku z tym Burmistrz podjął decyzję przejęcia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Zanim jednak gmina zdecydowała się na przejęcie szkoły, powiat zobowiązał się do poprawienia bazy dydaktycznej i stanu technicznego budynków, co nastąpiło w ubiegłym roku. Gminie gratulujemy odwagi i trzymamy kciuki.

NARKOTYKI
Policjanci z Bystrzycy Kłodzkiej zatrzymali dwie osoby, 22-letniego mężczyznę i 20-letnią kobietę, podejrzanych o posiadanie i rozprowadzanie środków odurzających. W wyniku podjętych działań, w odzieży oraz miejscu zamieszkania jednej z zatrzymanych osób, funkcjonariusze ujawnili ponad 1800 porcji amfetaminy, kilka porcji marihuany oraz kilkaset tabletek niewiadomego pochodzenia. Ponadto w mieszkaniu znajdowała się waga elektroniczna i młynek do rozdrabniania marihuany. „Narkotyczna” para odpowie za swoje czyny.

Wydania: