Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

KONKUBINA
Policjanci zatrzymali mężczyznę, który będąc pod wpływem alkoholu, awanturował się na klatce schodowej w jednym z budynków w Kudowie Zdroju. Nie byłoby w tym fakcie nic szczególnego (tacy nerwowi jegomoście się przecież zdarzają). Na uwagę jednak zasługuje zachowanie konkubiny owego mężczyzny. Otóż zareagowała ona bardzo emocjonalnie na wieść o zatrzymaniu ukochanego. Przepełniona złością rzuciła kamieniem w radiowóz i uszkodziła przednią szybę. Następstwem tego zachowania będzie odpowiadanie za zniszczenie mienia jak i pokrycie kosztów za wymianę uszkodzonej szyby. Jak widać stawanie w obronie ukochanego…kosztuje.
MUFLONY
Od pewnego czasu Duszniki Zdrój „zdobią” rzeźby Muflonów. Nie wszystkim podoba się taki sposób upiększania miasta. Grupa pseudo „artystów” postanowiła okazać swoje niezadowolenie poprzez pomalowanie rzeźb pisakami permanentnymi. Cóż…są różne sposoby manifestowania.
GMINA
Z rankingu „Zamożności samorządów 2012”, wykonanego dla pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”, wynika, że Szczytna jest jedną z najbiedniejszych gmin w kraju i zajmuje uwaga! IV miejsce. Szczytna jest również jednym z najbardziej zadłużonych samorządów w kraju. Dług wynosi ponad 60% budżetu. Poproszony o skomentowanie rankingu Wiceburmistrz miasta, mówi krótko: „tego rodzaju rankingi mają głównie wartość medialną”. Swoją drogą, co ma mówić biedny chłopina…
SZPITAL
Od listopada 2012 r. Specjalistyczne Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju funkcjonuje jako spółka akcyjna. Przekształcenie placówki przynosi (tak mówią zainteresowani) korzyści zarówno dla samych pacjentów jak i pracowników szpitala. Placówka utrzymała swoją bieżącą działalność, ale najważniejsze jest to, że z myślą o pacjentach ciągle się rozwija i poszerza. Szpital w ramach umów z NFZ rozszerzył swoją działalność, czego efektem jest uruchomienie nowych poradni oraz wznowienie działalności tych, które były na pewien czas „zawieszone”. Ponadto lekarze SCM organizują konferencje i sympozja. Placówka zbiera również certyfikaty: „Czyste Leczenie - Czysty Szpital”, „Rzetelni w Ochronie Zdrowia”, czy „Szpital Przyjazny Pacjentom”. Słowem: rewelacja.
TWIERDZA
Burmistrz Kłodzka z radością oznajmił mieszkańcom, że szykuje się inwestor, który -uwaga! notowany jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Owy inwestor chce zainwestować kapitał w rozwój turystyczny twierdzy, m.in.: chce wybudować kolej gondolową. Najważniejsze jest jednak to, że przedmiotem zainteresowania inwestora jest teren fortu Owcza Góra tzw. Mała Twierdza. Duża twierdza nadal pozostaje w rękach miasta. Uff! No, to nam ulżyło.
GONDOLA
Rada Miejska w Kłodzku wyraziła zgodę na wydzierżawienie działek pod inwestycję napowietrznej kolejki gondolowej. Na 40 lat wynajęto inwestorowi - spółce „Waldex”, miejsce przyszłego peronu na twierdzy głównej oraz fort Owcza Góra. Są już pływające gondole, teraz będą napowietrzne. Krótko mówiąc: Kłodzko gondolą stoi.
DRZWI
43-letni mieszkaniec Nowej Rudy ukradł drzwi w jednej ze starych kamienic. „Łup” wymontował pod osłoną nocy. Jeszcze tej samej nocy sprzedał drzwi za 50 zł. Nowy właściciel „cennych” drzwi długo się nimi nie nacieszył. Mimo, że biedak zdążył już poczynić na nich prace konserwatorskie przed wmontowaniem w swoje domostwo, odebrali mu je policjanci. Najciekawsze w tej historii jest to, że była to kradzież na zlecenie. Kradzieże stają się coraz bardziej zuchwałe. Dojdzie do tego, że człowiek nie będzie bezpieczny nawet we własnym łóżku…
SPIRYTUS
Nerwowe zachowanie kierowcy wzbudziło zainteresowanie policjantów
z Bystrzycy, którzy zatrzymali auto do rutynowej kontroli. Okazało się, że kierowca wraz z pasażerem przewozili w bagażniku (!) 150 litrów spirytusu w plastikowych butelkach bez polskich znaków akcyzy. Nie ma co się dziwić, że kierowca był nerwowy. Taki „bagaż”, to nie pikuś.
SENIOR
70-letni mieszkaniec Polanicy zauważył nocą jak jakiś mężczyzna włamał się do jednego z pobliskich garaży. Żwawy „senior” zaczaił się na złodziejaszka i złapał go na gorącym uczynku. Przybyła na miejsce policja nie miała zbyt dużo roboty, mogła już tylko zabrać nieletniego złodzieja.Trzeba przyznać, że bohater nocnej akcji odwalił kawał dobrej roboty.
EMERYT
Kilku funkcjonariuszy Straży Granicznej z Kłodzka odeszło na zasłużoną emeryturę. Komendant przekazał „świeżo upieczonym” emerytom listy gratulacyjne i życzył sukcesów w realizacji nowych celów życiowych. Zapewne miał na myśli znalezienie dodatkowego źródła dochodu.
REŻYSER
Bystrzycę Kłodzką odwiedził znany reżyser i senator - Kazimierz Kutz. Wizyta odbyła się w ramach imprezy „Powrót do przeszłości”. Kutz przyjechał ze swoim filmem „Nikt nie woła”, który przed laty nakręcił właśnie w Bystrzycy. Gratulacje dla pomysłodawców imprezy.
MAŁPKA
Pewien 17-letni młodzieniec kierowany odruchem serca (taką przynajmniej wersję podał), postanowił pomóc kotkowi, który wszedł na drzewo, po czym nie umiał z niego zejść. Chłopak wszedł więc również na drzewo i…już samodzielnie z niego nie mógł zejść. Siedział na jednej z gałęzi niczym małpka i był obiektem coraz większej rzeszy gapiów. W zejściu musiały mu pomóc dwa wozy bojowe i dziewięciu strażaków. Ponieważ ukształtowanie terenu nie pozwalało na użycie autodrabiny, ani nośnika, chłopaka ściągnięto przy pomocy alpinistycznej uprzęży. Co do kota, nie było po nim śladu. Ciekawe, prawda?
WIENIEC
W Święcie Plonów Powiatu Kłodzkiego, który obchodzony był w Wambierzycach, I m. w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, otrzymał wieniec wykonany przez sołectwo Wolany w Szczytnej. Ach, ta Szczytna!
URODZINY
W Polanicy odbył się koncert z serii „Genesis Classic - Ray Wilson & Quartet”, który miał miejsce w Teatrze Zdrojowym. 300 osób bawiło się wraz z zespołem, który odbywa trasę koncertową „20 yeras and more…”. Tak się złożyło, że wokalista zespołu - Ray Wilson, właśnie w tym dniu obchodził swoje 45 urodziny. Nie obyło się bez toru i odśpiewania tradycyjnego „100 lat…”. Super!
BUTY
19-letni mieszkaniec Dusznik Zdroju ukradł 7 par butów sportowych pozostawionych na tarasie jednego z pensjonatów. Obuwie należało do uczestników obozu sportowego, którzy przyjechali na treningi. Do zdarzenia doszło nocą. Co ciekawe, młodzieniec jedną parę założył. Nie nacieszył się długo nieborak swoim łupem. Już następnego dnia „odwiedziła” go policja. Nie udało się odzyskać całego łupu. Część skradzionego obuwia zdążył złodziejaszek upłynnić. W mieszkaniu funkcjonariusze odkryli również kilka porcji marihuany. No, to teraz wszystko jasne – musiał być na haju, dlatego zainteresowało go używane obuwie.
BOMBA
W kłodzkiej restauracji McDonald’s miały miejsce sceny rodem z najlepszego filmu sensacyjnego. Budynek opustoszałej restauracji z wygaszonymi światłami, otoczony policją. Wszystko to po telefonie z informacją o znajdującej się w lokalu bombie. Na szczęście żadnej bomby nie znaleziono. Kolejny przykład chuligańskiej bezmyślności? A może to niezadowolony klient, którego hamburger był niedopieczony?
GIEŁDA
W Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kł. odbyła się Ogólnopolska Giełda Filumenistyczna. Przedmiotem wymiany wśród zbieraczy były m.in. etykiety zapałczane oraz przedmioty związane z nieceniem ognia. Na szczęście obyło się bez interwencji straży pożarnej.
SZCZĘŚCIARZ
Szczęściarzem może nazwać się osoba z Polanicy Zdroju, która kupiła los na chybił trafił w grze „Joker” i wygrała uwaga! prawie 600 tys. zł. Swoją drogą, to się nazywa fart…
SZTANDAR
W Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Starym Wielisławiu odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru ZP PSL w Kłodzku. Rzecz jasna nie mogło zabraknąć członków partii, a wśród nich posła Andrzeja Dąbrowskiego.
WIOSKA
Wieś Biała Woda w gm. Bystrzyca Kłodzka, która po II wojnie światowej prawie zniknęła, obecnie przeżywa odrodzenie. Wszystko dzięki powstającemu tam osiedlowi domów z mieszkaniami do wynajęcia. Budowa osiedla właśnie w tym miejscu ma swój sens. Niedaleko jest Czarna Góra i raj dla narciarzy. Zawsze to przyjemniej wynająć sobie mieszkanko, niż gnieździć się w pensjonacie. Architektura osiedla daleka jest od górskiego, ale cóż, nie można mieć wszystkiego…
BEZROBOTNI
W siedzibie Sudeckiego Oddziału SG w Kłodzku, kilkudziesięcioosobowa grupa pracowników, która już w listopadzie zasili szeregi bezrobotnych, spotkała się z pracownikami PUP. Dyrektor tejże placówki rozprawiał o obowiązkach i prawach jakie ma bezrobotny. Rzecz jasna spotkanie było z typu tych: „słodkie paplanie o niczym”. Każdy zdaje sobie sprawę, że przy bezrobociu, które w powiecie kłodzkim wynosi 27%, znalezienie pracy, to cud. No, ale zawsze to miło sobie pogawędzić.
OBWODNICA
Głośno się zrobiło o obwodnicy Kło-dzka. Przyczyną nie są tylko groźne wypadki. Odbyły się spotkania władz powiatu w tej sprawie. Również spotkanie z ministrem transportu. Przetarg na obwodnicę mógłby odbyć się już w grudniu br. a budowa mogłaby rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Budowę obwodnicy wspiera nie tylko Starosta Kłodzki, ale i Burmistrz Miasta. W sprawę włączył się również Wicepremier, a teraz i senator Jurcewicz, który wystosował pismo do Premiera. Słowem: obwodnicę mamy jak w banku…
TEATR
W Kłodzku powieje kulturą przez duże „k”. Dzięki ministerialnemu programowi „Teatr Polska”, w mieście zagoszczą znane teatry. Każdy zainteresowany znajdzie w repertuarze coś dla siebie. Dla dzieci również coś się znajdzie…teatr kukiełkowy. Rewelacja.

Wydania: