Co w trawie piszczy

Autor: 
Katarzyna Redmerska

RYNEK
Władze Lewina Kłodzkiego chcą zrewitalizować miejski rynek i przywrócić temu miejscu dawne funkcje handlowe, kulturalne i integracyjne. Ma również zostać przywrócona do życia zdewastowana fontanna. Gratulujemy pomysłu. Swoją drogą, Lewin Kłodzki robi obecnie opłakane wrażenie.
PLACÓWKA
Od 1 maja został uruchomiony w Karłowie na sezon turystyczny stały punkt ratowniczy GOPR. Ratownicy będą udzielać pomocy poszkodowanym turystom wędrującym szlakami Parku Narodowego Gór Stołowych.
Otwarcie placówki ratowniczej, to efekt podpisania porozumienia pomiędzy dyrekcją Parku a wałbrzysko-kłodzką grupą GOPR. Finansowanie punktu ratunkowego odbywać się będzie z opłat za wstęp do Parku Narodowego.
POZIOM
Jak wynika z raportu wykonanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ziemia Kłodzka należy do powiatów o uwaga! niskim lokalnym wskaźniku rozwoju społecznego, mierzonego nowoczesną światową metodą Human Development Index - HDI.
Ziemia Kłodzka z poziomem życia, dostępnością do edukacji i ochroną zdrowia swoich mieszkańców, zajmuje 302 miejsce.
Warto zrobić raport HDI wśród władzy. Zapewne bylibyśmy w czołówce…
SANKTUARIUM
Polanicki kościół pw. WNMP stał się Sanktuarium Maryjnym. Uroczystej konsekracji dokonał biskup Ignacy Dec.
Słynący z łask obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajduje się w ołtarzu bocznym, po prawej stronie prezbiterium. Został przywieziony przez polskich osadników ze Stanisławowa. Zdobił on kiedyś ołtarz główny jednonawowego gimnazjalnego kościoła „Ave Maria”.
PRZEPROWADZKA
Miejskie Centrum Kultury w Polanicy Zdroju przeprowadza się do Teatru Zdrojowego im. M. Ćwiklińskiej. MCK przystąpił również do negocjacji na zarządzanie zmodernizowanym Teatrem Zdrojowym, wziął udział w przetargu na operatora Teatru. Jak widać, nowa Dyrektor placówki jest pełna zapału do pracy - tak trzymać!
MŁYN
Trwają negocjacje władz miejskich Kłodzka z właścicielem młyna położonego przy ulicy Zofii Stryjeńskiej. Władze mają pomysł na obecne miejsce przetwórstwa zboża.
Strach się bać, co to za pomysł.
BAK
Ponad 5 kg amfetaminy przewoził w samochodzie osobowym pewien mieszkaniec Ziemi Kłodzkiej. 5 kg, to ponad 50 tys. porcji handlowych! Pomysłowy jegomość przewoził narkotyki w baku na paliwo. Narkotyki były pakowane w woreczki foliowe po 1 kg.
Za przewóz tak cennego „pasażera” kierowca odpowie rzecz jasna karnie.
DWORZEC
Wraz z remontem trasy kolejowej, PKP wystąpiło do władz Kudowy Zdroju z propozycją przejęcia budynku dworca kolejowego. Kolej ma w planie pozbycie się 850 dworców w całym kraju, których nie jest w stanie utrzymać. Władze Kudowy zastanawiają się na co mogłyby zaadoptować budynek dworca. Rozpatrywany jest pomysł utworzenia w nim hotelu, bądź domu kultury.
Chodzą plotki, że i władze Dusznik Zdroju dostały podobną propozycję.
Swoją drogą, na przykład mieszkanko w byłej stacji…może mieć to swój urok.
KOBIETA
Komenda Powiatowa Policji w Kło-dzku realizuje program prewencyjny: „Bezpieczna Kobieta/samoobrona kobiet”. Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa kobiet, wyuczenie obronnych zachowań przed wszelkimi formami przemocy. Kurs trwa 6 tygodni, a spotkania z uczestnikami odbywają się 2 razy w tygodniu.
Nie jest dobrze z bezpieczeństwem na Ziemi Kłodzkiej. Najpierw kursy dla seniorów, teraz dla kobiet, co dalej? Zapewne szkolenia dla…niemowlaków.
OCZYSZCZALNIA
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku władze Lewina Kłodzkiego zamkną niewłaściwie działającą oczyszczalnię ścieków i rozpoczną prace związane z rekultywacją.
Jak widać, władze Lewina wzięły się ostro do roboty: remont układu komunikacyjnego, modernizacja rynku, a teraz oczyszczalnia. Cóż, wybory za pasem. Gratulacje!
KOMPOSTOWNIA
W Polanicy powstaje kompostownia. Służyć będzie do stabilizacji tlenowej odpadów biodegradowalnych oraz osadów pościekowych.
Budowa tego przybytku umożliwi zagospodarowanie części powstających odpadów i zmniejszenie zapotrzebowania na transport do zakładu.
Zagospodarowanie odpadów, dotrzymanie limitów ustalonych dla redukcji odpadów ulegających biodegradacji przeznaczonych do składowania rozwiąże problem zagospodarowania osadów ściekowych powstających w oczyszczalni ścieków. Ładnie to brzmi, za ładnie…
TARGI
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, jak co roku brało udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych we Wrocławiu. Na odwiedzających czekały atrakcje: można było własnoręczne czerpać papier, a także nabyć galanterię papierniczą.
Muzeum od lat pokazuje, jak się dobrze i skutecznie promować. Gratulacje!
INTERNET
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Polanicy Zdroju odbyło się spotkanie w ramach międzynarodowej kampanii „Tydzień z Internetem”.
Kampania ma na celu zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z sieci, a także nauczyć uczestników nowych umiejętności.
W zabawie, w polanickiej bibliotece wzięło udział 30 osób. Uczestnicy przeprowadzali proste eksperymenty, przy okazji poznając zjawiska ze świata nauki.
PŁOT
W polanickiej Galerii „Na puocie” w Parku Zdrojowym można oglądać czwartą już wystawę fotografii.
Tym razem prezentowane są najlepsze prace fotografów z Kłodzkiego Klubu Fotograficznego, nadesłane na „IV Biennale Fotografów Ziemi Kłodzkiej”.
FUNKCJE
Miejskie Centrum Kultury w Polanicy Zdroju przejęło funkcje Biura Promocji Miasta i Informacji Turystycznej. Ciekawe, bardzo ciekawe.
ROWERZYSTA
Pewien rowerzysta z Kłodzka przekonał się, że bycie pazernym nie popłaca. Pomimo posiadania własnego roweru, gwizdnął drugi jednoślad, wykorzystując nieobecność właściciela.
Uwagę patrolu policyjnego zwrócił niecodzienny obrazek jadącego rowerzysty na swoim żelaznym rumaku, a drugi prowadząc obok siebie. Okazało się, że „jeździec” jest pod wpływem alkoholu.
Ech, ci mężczyźni…
ROLNIK
Pewien rolnik z gminy Lądek Zdrój, postanowił pokrzepić się napojem z procentem, następnie wskoczył na ciągnik i ruszył do pracy. Żwawa praca na polu doprowadziła do zsunięcia się ciągnika ze skarpy. Rolnik z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Okazało się, że miał uwaga! ponad 3 promile alkoholu w organizmie.
To zrozumiałe, że czasem trzeba się pokrzepić przed pracą, ale doprawdy są granice…

Wydania: