Bajkowe pomniki

Autor: 
Janusz Puszczewicz
reksio3bolekpatrick.jpg

Kto z nas nie zna wspaniałych polskich bajek animowanych z Reksiem czy legendarnym już Bolkiem i Lolkiem. Obie te postacie doczekały się też swoich pomników. Możemy je podziwiać w Bielsku-Białej, gdzie też znajduje się Studio Filmów Animowanych, w którym kręcono owe seriale.
Pierwszy był pomnik Reksia odsłonięty w 2009 r. na skwerku między ul. 11 Listopada a Stojałowskiego, nad brzegiem rzeki Białki. Nieopodal jest też „bajkowa” fontanna. Sam Reksio był bohaterem 65 odcinków kręconych w latach 1967-1990, których twórcą był Lechosław Marszałek.
Drugi z bajkowych pomników przedstawia z kolei Bolka i Lolka. Między postaciami znajduje się globus. Mali bohaterowi wskazują na nim Polskę i miasto, w którym kręcono filmy. W sumie nakręcono ponad 150 odcinków i dwa filmy pełnometrażowe. Twórcą wykonanego w brązie pomnika jest Jarosław Mączka. Z kolei twórcą koncepcji samego serialu był Władysław Nehrebecki, chociaż prawa autorskie przypadają również Alfredowi Ledwigowi i Leszkowi Lorkowi. Pomnik usytuowany jest przed Galerią Handlową Sfera II a jego odsłonięcie miało miejsce w roku ubiegłym.
Przed wspomnianymi pomnikami zawsze spotkamy kolejne pokolenia wychowane na tych bajkach. Zawsze też oblegane są przez liczne maluchy. Wszak bajki te znane są na całym świecie. Szkoda tylko, że bielskie Studio Filmów Animowanych przeżywa obecnie swoje ciężkie czasy. Ale też np. polska telewizja publiczna nie zamawia już kolejnych bajkowych seriali. Ostatnio jednak owe bajki spotykam regularnie na satelitarnym kanale TV Silesia. Niemniej będąc kiedyś w Beskidach warto wstąpić do Bielska- Białej, gdzie zawsze czekają na nas bajkowe postacie.

Wydania: