Magiczne zaklęcia i lanie ... wosku w Bibliotece

Autor: 
Joanna Artemiak
szcz2.jpg

Andrzejki to jedna z niewielu nocy w roku, kiedy możemy zajrzeć w swoją przyszłość. Pod wpływem magicznych mocy wosk przelany przez dziurkę od klucza może wskazać wymarzony zawód przyszłości, a zwykły obierek z jabłka objawić nam imię przyszłego męża. Od dawien dawna noc z 29 na 30 listopada była czasem pełnym czarów i wróżb. Dziś andrzejkowe przepowiednie traktujemy z przymrużeniem oka pamiętając, że najważniejsza jest dobra zabawa.
Zabawy i magicznej atmosfery nie zabrakło również w tym wyjątkowym okresie w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szczytna. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania uczestników z tradycjami andrzejkowymi. I choć historia ta była ciekawa, to okazało się, że wszyscy z ogromną niecierpliwością oczekiwali na chwilę, kiedy będą mogli wziąć udział we wróżbach, które miały przepowiedzieć im przyszłość. Święty Andrzej zgodnie z tradycją uchylił rąbka tajemnicy, przepowiadając - i tym małym i tym starszym - między innymi imię wybranka serca, kim zostaną w dorosłym życiu, co czeka ich w najbliższej przyszłości. Nieodłącznym elementem Andrzejek jest wróżenie z wosku, które miało miejsce także i na naszym spotkaniu. Rozgrzany wosk napełniał salę wyjątkowym, magicznym zapachem, a wylany na zimną wodę zastygał tworząc przedziwne, niepowtarzalne kształty. Nie zabrakło wróżby z ustawianiem butów, tańców oraz konkursów, które dostarczyły wszystkim wiele śmiechu i radości.
Na podekscytowane dzieci czekało także coś dla ciała – słodki poczęstunek.
Andrzejkowy wieczór zachował swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy wszystkim sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

Wydania: