Połączeni przez światłowód czyli lekcja z zycia i historii

Autor: 
Roksana Kaczmar - uczennica LO
stando.jpg

We wrześniu odbyło się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej spotkanie uczniów kłodzkich szkół z panem Alojzym Twardeckim. Jest on autorem książki ,,Szkoła janczarów”, w której wspomina i dokumentuje swoje losy jako jedną z dwustu tysięcy historii dzieci odebranych polskim rodzicom i wywiezionych w głąb Niemiec w czasie II wojny światowej.
Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia i prowadzącym wydarzenie był reżyser Robert Stando, który również zaprezentował swój film dokumentalny ,,Akcent”. Przedstawia on wspomnienia polskich
i niemieckich przyjaciół oraz znajomych pana Alojzego Twardeckiego, a także jego wkład w pojednanie między Polakami a Niemcami. Drugą część spotkania stanowiła wideokonferencja z autorem ,,Szkoły janczarów”. Wówczas zebrani mogli zadawać pytania panu Alojzemu Twardeckiemu, który odpowiadał życzliwie i uprzejmie. Ważnym aspektem, poruszanym w rozmowie, była decyzja powrotu autora do Polski w latach powojennych, jak i ponowne budowanie własnej tożsamości.
Młodzi kłodzczanie spotkali nie tylko ,,świadka historii”, jakim jest bez wątpienia Alojzy Twardecki, ale również człowieka, który chętnie dzieli się swoimi opiniami i doświadczeniem. Film oraz dyskusja zasugerowały także pytanie tylko z pozoru łatwe: Kim jestem?

Wydania: