Pałac Sarny w Ścinawce Górnej
Zespół pałacowy Sarny składa się z pałacu, kaplicy i zabudowań gospodarczych. Całość znajduje się „na peryferiach” Ścinawki Górnej, w zakolu drogi ze Ścinawki do Włodowic. Pierwsze wzmia-nki historyczne wspominają XIV wiek i istniejący na końcu wsi folwark należący (wówczas) do rodziny von Czeschaw ze Ścinawki Średniej. Dwór został zbudowany w 1590 r. przez ówczesnego właściciela folwarku Fabiana von Reichenbacha. Po wojnie 30-letniej cały majątek tej rodziny został skonfiskowany za opowiedzenie się po stronie protestantów.
W 1661 dobra nabył Jan Jerzy von Götzen, który utworzył tu rodową siedzibę.
W XVIII i XIX w. majątek był w rękach rodziny von Magnis. Dwór był kilkakrotnie rozbudowywany. W l. 30. XVIII w. została nadbudowana klatka schodowa i dostawiona wieża. W 1762 dobudowano kolejne skrzydło mieszkalne. W prze-dłużeniu wieży znajduje się kaplica pw. św. Jana Nepomucena zbudowana w 1725 r. Zachował się ołtarz patrona oraz freski i stiuki wykonane w 1738 r. przez urodzonego w Kłodzku malarza Johanna Franza Hoffmanna. Spośród budynków folwarku warto zwrócić uwagę na spichlerz pochodzący z 1660 r. - w 2005 r. zawalił się dach, pozostały jedynie ściany oraz dwa ozdobne renesansowe szczyty ulubione przez wszystkie okoliczne bociany. Poniżej, na terenie parku, znajduje się tzw. pałacyk letni z 1750 r. mieszczący obecnie prywatny hotel. Po wojnie w majątku ulokowano PGR, zaś dwór zaadaptowano na mieszkania. Aktualnie właścicielem jest Agencja Nieruchomości Rolnych.
W ubiegłym roku pojawiły się pewne (ponoć) informacje o zamiarze kupna obiektu przez księcia Walii Karola. Kilka tygodni temu pałac pojawił się na liście ANR obiektów do sprzedania z ceną wywoławczą 1,5 mln zł.