Nocą w Muzeum jest najciekawiej...

Autor: 
Dagmara Kacperowska

Muzea zwykle odwiedzamy w ciągu dnia, gdy na zewnątrz jest jeszcze jasno. Przechadzając się po muzealnych salach na pewno niejeden z nas zastanawiał się jak ciekawie i intrygująco mogłoby być tu nocą. Okazuje się, że można to sprawdzić już 21 maja, kiedy to Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju zostanie otwarte wieczorem o 19.00 i będzie czynne do godziny 23.00!
Intrygującym i zarazem głównym elementem nocnego zwiedzania będzie historia pewnego tajemniczego obrazu… Przypadkowo odnaleziony na strychu zabytkowej papierni obraz poddano konserwacji, podczas której odkryto sygnaturę niemieckiego malarza. Autorem tego arcydzieła okazał się być Johann Wilhelm Schirmer, jeden z twórców tzw. düsseldorfskiej szkoły malarstwa. „Pejzaż leśny z jeziorem” to imponujących rozmiarów płótno 174 cm x 126 cm, które w ten dzień po raz pierwszy po konserwacji zostanie wyeksponowane dla zwiedzających. Więcej na temat obrazu i jego autora będzie można dowiedzieć się podczas krótkiej prelekcji wygłoszonej przez komisarza wystawy mgr Teresę Windykę.
Tego wieczora w muzeum nie zabraknie także wrażeń muzycznych. Prawdziwą ucztą dla melomanów będzie koncert duetu gitar klasycznych Agnieszki i Witolda Kozakowskich.Kłodzcy muzycy koncertują wspólnie od pięciu lat. Występowali między innymi na festiwalach muzycznych w Legnicy, Leżajsku, Wrocławiu (sala Filharmonii Wrocławskiej, Ossolineum, kościół Uniwersytecki), Rzeszowie a także w Czechach. W repertuarze ich koncertów odnaleźć można muzykę dawną w transkrypcji na dwie gitary oraz współczesne kompozycje gitarowe. Często odwiedzają dolnośląskie uzdrowiska z programem koncertowym pt. „Muzykoterapia gitarowa”. Artyści koncertują na instrumentach lutniczych wykonanych przez polskiego artystę lutnika Bogusława Teryksa. Na koncercie w muzeum wykonają utwory m.in.: Jeana Baptisty Lully’ego, Jaime Mirtelbaum Zanamona oraz Francisa Kleynjansa.
A co na deser? Oczywiście własnoręczne czerpanie papieru w odcieniach nocy, czyli granatu mieniącego się srebrzystym niebem. Wszystko to w wyjątkowej scenerii starego młyna.
Tej nocy wstęp do muzeum gratis! Zapraszamy!

Wydania: