Lichkov - nádrazí ČD

Autor: 
Marek Gałowski
14.I.jpg

Od 12 grudnia 2010 r. Kłodzko z Republiką Czeską łączy pięć (!) bezpośrednich pociągów.
Cztery są osobowe, obsługiwane przez Przewozy Regionalne; jeden pośpieszny relacji Wrocław - Pardubice, obsługiwany przez PKP Intercity. Pierwszą stacją po drugiej stronie granicy jest Lichkov. Linia kolejowa z Letohradu do Międzylesia została zmodernizowana i zelektryfikowana w latach 2007-2008. Przy tej okazji m.in. gruntownie wyremontowano stację i budynek dworcowy w Lichkovie. Tamtejszy standard jest diametralnie odmienny od tego, który obserwujemy po naszej stronie granicy. Jest m.in. ogrzewana mała poczekalnia, automat z gorącymi napojami, monitoring całej stacji, elektroniczna tablica wyświetlająca odjazdy kilku najbliższych pociągów. Na stacji nie sprzedaje się biletów, można je nabyć w pociągu bez dopłaty.
Lichkov stanowi ważny węzeł kolejowy - odjeżdżają stąd bezpośrednie pociągi do takich miejscowości jak: Pardubice (przesiadka do Pragi), Letohrad, Ústí nad Orli-cí, Hanušovice (przesiadka do Starého Města p. Sněž-níkem), Králíky, Štíty, Česká Třebová.
Przykładowe ceny biletów (N, klasa 2): Letohrad - 34 Kč (T/P 64 Kč), Pardubice - 112 Kč (T/P 212 Kč), Praha hl.n. - 237 Kč (T/P 450 Kč). Tzw. „przejściówka” przez granicę kosztuje 2 zł lub 15 Kč. Międzynarodowy bilet z Kłodzka do Pragi kosztuje 537 Kč lub 20,80 EUR (T/P 914 Kč lub 35,40 EUR).

Wydania: